*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


رواق شهیدان, رواق شهیدان شماره خبر: ٤٠٠٢٩١ ١٤:٣٣ - 1397/03/02   رواق شهیدان 554 ارسال به دوست نسخه چاپي


رواق شهیدان 554

روحانی شهید قربانعلی بهرامی


تولد و شهادت قربانعلی در عید قربان در ایام عید قربان که به دنیا آمد، نامش را قربانعلی نهادند، اتفاقاً در عید قربان نیز شهید شد تا قربانی شدن در راه اسلام ناب را به نسل‌های بعد از خود تعلیم بدهد. دفتر حیات قربانعلی بهرامی در سال 1341ش در قائم‌شهر گشوده شد. در مدرسه ابتدایی هر سال شاگرد ممتاز می‌شد، علاقه‌اش به روحانیت، او را به حوزه علمیه ساری رساند. استادش آیت‌الله شیخ مصطفی صدوقی رحمه الله علیه در روزهای اول از سختی‌های مسیر طلبگی به او گفته بودند، که پاسخ داد: «من تمام این مشکلات را می‌پذیرم.»...

 

تولد و شهادت قربانعلی در عید قربان

در ایام عید قربان که به دنیا آمد، نامش را قربانعلی نهادند، اتفاقاً در عید قربان نیز شهید شد تا قربانی شدن در راه اسلام ناب را به نسلهای بعد از خود تعلیم بدهد.

دفتر حیات قربانعلی بهرامی در سال 1341ش در قائمشهر گشوده شد. در مدرسه ابتدایی هر سال شاگرد ممتاز میشد، علاقهاش به روحانیت، او را به حوزه علمیه ساری رساند. استادش آیتالله شیخ مصطفی صدوقی رحمه الله علیه در روزهای اول از سختیهای مسیر طلبگی به او گفته بودند، که پاسخ داد: «من تمام این مشکلات را میپذیرم.»

روحیه انقلابی و سیاسی: او از هوش سیاسی و درک فرهنگی بالایی برخوردار بود. در همان ایام طلبگیاش در ساری که نوجوانی بیش نبود، با افکار و حرکت انقلابی امام خمینی قدس سره آشنا شد و فعالیت سیاسی علیه رژیم شاه را آغاز کرد. در سال 54 در حالیکه مشغول توزیع اعلامیه در مساجد ساری بود، توسط ساواک دستگیر و به زندان رفت. شیخ بهرامی چون عرصه کارهای مبارزاتی برایش تنگ شد، به حوزه رستمکلا و سپس به کوتنای قائمشهر و در نهایت به قم رفت.

سیر تحصیلیاش پیوسته با کارهای سیاسی همراه بود و در این زمینه کارهای مؤثری کرد.

اخلاقیات از زبان مادر: مادر شهید میگوید: پسرم خیلی مهربان بود. مختصر درآمدی که داشت به فقرا و نیازمندان میداد، حتی کفش نو را که پدرش برای دامادیاش خرید را به فرد نیازمندی داد و خودش کفش قدیمیاش را پوشید. پس از شهادت بسیاری از کمکهای او به دیگران را متوجه شدیم.

خاطراتی از همسر شهید: مدت زندگی مشترک ما خیلی کم بود، فرزندش حدود سه ماه پس از شهادتش متولد شد. از او در مسایل زندگی کمک میگیرم و در خواب پاسخ مرا میدهد. قبل از شهادت خواب دیده بود که شهید میشود. این شعر را در منزل زیاد میخواند:

بر مشامم میرسد هر لحظه بوی کربلا بر دلم ترسم بماند آرزوی کربلا

زمانشناسی و بصیرت شهید: پس از پیروزی انقلاب، به مقابله فکری با گروهکها و منافقین پرداخت و بهقدری فعال و موفق بود که چندین بار قصد ترور او را کردند. شهید در گامهای بعدی انقلابی‌‌اش، به کمک رزمندگان اسلام شتافت و حضور در جبهه را بر حضور در حوزه ترجیح داد. در قم مشغول خواندن رسائل و مکاسب بود و از طرفی هم تازه ازدواج کرده بود، که عازم جبهه شد. یک بار پس از بازگشت از جبهه بهعنوان سخنرانی قبل از خطبههای نماز جمعه به ایراد سخن در مورد دلاوریهای رزمندگان و کمکهای غیبی در جبههها پرداخت.

رزق شهادت: عاقبت این روحانی مجاهد و خستگیناپذیر در سال 1361 در شلمچه بر اثر ترکش خمپاره مجروح و در بیمارستان به شهادت رسید.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج