*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٣٩٩٩٣٢ ١٨:١٠ - 1397/02/19   ضرورت خودسازی /// آیت‌الله‌العظمی مظاهریدرس اخلاق شماره 552 ارسال به دوست نسخه چاپي


ضرورت خودسازی /// آیت‌الله‌العظمی مظاهریدرس اخلاق شماره 552

ضرورت خودسازی /// آیت‌الله‌العظمی مظاهری


ما طلبه‌ها باید برنامه خودسازی داشته باشیم و این خودسازی باید به این‌جا منتهی شود که علم، شهرت و مقام در مسیر دین و ترویج آن استفاده شود. اگر غیر از این باشد، بهتر است که فرمایش امام سجاد علیه‌السلام محقق شود که فرمود: «اللهم إذا کان عمری مرتعاً للشیطان فاقبضنی إلیک»؛ یعنی اگر دل ما چراگاه شیطان بشود، نبودن‌مان در دنیا بهتر است...


 

ما طلبهها باید برنامه خودسازی داشته باشیم و این خودسازی باید به اینجا منتهی شود که علم، شهرت و مقام در مسیر دین و ترویج آن استفاده شود. اگر غیر از این باشد، بهتر است که فرمایش امام سجاد علیه‌السلام محقق شود که فرمود: «اللهم إذا کان عمری مرتعاً للشیطان فاقبضنی إلیک»؛ یعنی اگر دل ما چراگاه شیطان بشود، نبودنمان در دنیا بهتر است.

اگر خودسازی صورت نگیرد، خطرناک است؛ زیرا به همان اندازه که علممان بیشتر میشود، به همان اندازه که شهرت ما بیشتر میشود، وزر و وبالمان نیز بیشتر میشود. اساساً پرنده هرچه بالاتر برود سقوطش خطرناکتر است.

مردم یک جمله خوبی دارند که حضرت امام خمینی قدس‌سره نیز آن را نقل میکردند؛ میفرمودند که هرچه هست، زیر همین عمامههاست. این حرف درست است؛ زیرا میرزا محمدباب و امثال کسروی زیر این عمامه است؛ از طرفی هم شیخ انصاری، شهید مطهری و آقای بهجت؟رهم؟ هم زیر این عمامهاند.

خطر صفت رذیله: به هر حال اگر صفت رذیلهای در نفس شخص باشد، دیگر راحتی و آرامش را از شخص میگیرد؛ بهخصوص اگر شعلهور شود که بهطور ناخودآگاه آدم را با خود به پرتگاه میبرد. اگر حسادت شعلهور شود، اگر دنیا طلبی شعلهور شود، آن وقت عقل، وجدان اخلاقی و دینداری از اثر میافتد و به قول قرآن کریم «کل یعمل علی شاکلته»؛ (اسراء/84) و به قول شاعر از کوزه همان برون تراود که در اوست. مگر شریح قاضی امام حسین علیه‌السلام را نمیشناخت؟ او چندین سال در حکومت امیرالمؤمنین علیه‌السلام قاضی کوفه بود، او خوب میشناخت، ولی وقتی پولپرست بشود، دیگر دین و انصاف را نمیشناسد. دیگر با کمال وقاحت مینویسد: «من خرج علی امام الوقت فدمه هدر»؛ و امام حسین علیه‌السلام را به کربلا میبرد. مگر معاویه حضرت علی علیه‌السلام را نمیشناخت؟ معاویه بهطور کامل علیشناس بود، وقتی علیبن حاتم برایش از خصوصیات علی علیه‌السلام میگفت، مثل باران گریه کرد و گفت: اسم کسی را آوردی که مثل او کسی نیامده!! بنابراین مرگ بر صفت رذیله، مرگ بر لجاجت، مرگ بر پولپرستی.

فلسفه مطلعه تاریخ: اینکه چندین بار در قرآن میفرماید: «فسیروا فی الارض فانظروا کیف کان عاقبة الظالمین»؛ برای همین است که از بیادبانی چون معاویه و شریح قاضیها ادب بیاموزیم که چه باعث شد تا این افراد اینطور شدند. وقتی انسان به قول قرآن شرح صدر نداشته باشد، با یک صفت رذیله، به حضیض ذلت سقوط میکند. در مسیر خودسازی و زندگی طلبگی شرح صدر لازم است، باید شرح صدر پیدا کرد و اگر شرح صدر نباشد، خیلی چیزها ممکن است آدم را ببرد. قبل از آنکه ما وارد اجتماع شویم، باید خودمان را بسازیم. اساساً طلبه یعنی مقدس، طلبه یعنی محصل، یعنی اهل مطالعه، اهل تذکیه.

اگر دل پاک باشد، گفتار پاک و طیب میشود، فکرمان طیب میشود. آیه دارد: «و البلد الطیّب یخرج نباته بإذن ربّه»؛ (اعراف/58) اگر در تاریخ روحانیت سیر کنیم متوجه میشویم آنها که عمر پربرکتی داشتهاند، دارای دل پاک بودند و بهراستی خود را شناخته بودند.

داستانی از آیتالله حجت رحمه‌الله‌علیه: آیتالله حجت کوهکمرهای رحمه‌الله‌علیه خدا رحمتش کند آقای منزهی بود. خادمش به خود من گفت: یک روز من در خدمت آقای حجت بودم که یک پیرمرد تبریزی آمد تا سهم امام علیه‌السلام بدهد. پس از آنکه کارش تمام شد، به من گفت: میخواهم دست آقای حجت را ببوسم.

به نزد آقا آمد و پس از آنکه دست آقا را بوسید، دیدم رنگ آقا تغییر کرد و مثل مار گزیده به خودش میپیچد. آن مرد رفت و من از آقا پرسیدم که چه شده است؟ گفت: این آقا دستش در اثر کار کردن خیلی زبر بود، به فکرم رسید که ایشان اینطور کارهای دشوار میکند و پول خودش را به من میدهد تا درس بخوانیم و تبلیغ دین کنیم حال آیا ما به وظیفه خودمان عمل میکنیم؟ این روحیه از کجا سرچشمه میگیرد؟ از تنزه و ترس از خدا.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج