*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٩٩٩٣١ ١٨:٠٩ - 1397/02/19   آثار ماندگار شماره 552 ارسال به دوست نسخه چاپي


آثار ماندگار شماره 552

الاستبصار فی النص علی الائمة الاطهار علیهم‌السلام


ابوالفتح محمدبن علی‌بن عثمان کراجکی از دانشمندان جامع‌الاطراف و بزرگان علم و کمال در سده پنجم هجری است. علامه حلی در آثار خود از ایشان به «فاضل» و شهید اول به «علامه» تعبیر نموده‌اند...

 

 

 

ابوالفتح محمدبن علیبن عثمان کراجکی از دانشمندان جامعالاطراف و بزرگان علم و کمال در سده پنجم هجری است. علامه حلی در آثار خود از ایشان به «فاضل» و شهید اول به «علامه» تعبیر نمودهاند.

کراجکی در سال 399 از مسقط الرأس خود به بغداد مرکز علمی آن عصر، سفر کرد و از اجله شاگردان شیخ مفید، سیدمرتضی، شیخ طوسی، دیلمی، سلار و ابیالحسنبن شاذان قمی گردید. او در علومی چون فقه، حدیث، کلام، فلسفه، طب، فلک، ریاضیات و دیگر علوم پیشرو دیگر دانشپژوهان بود.

از ایشان آثار بسیاری در موضوعات مختلف به جا مانده که علامه سیدعبدالعزیز طباطبایی تا 110 جلد کتاب گفته است و این خود بهترین گواه بر مرتبت علمی آن عالم است. ابوالفتح کراجکی عاقبت در سال 449 قمری وفات یافت.

الاستبصار فی النص علی الائمه الاطهار علیهم‌السلام: از جمله کتابهای فاخری که درباره امامان معصوم شیعه به رشته تحریر در آمده، کتاب «الاستبصار فی النص علی الائمه الاطهار علیهم‌السلام» به قلم ابوالفتح کراجکی است. این کتاب، به جهت عظمت مؤلف و نیز مطالب متقنش، یکی از کتب حدیثی و مورد اعتماد اکابر علمای شیعه مخصوصاً در موضوع ولایت معصومین علیهم‌السلام میباشد. الاستبصار یکی از منابع روایی کتاب بحارالانوار علامه مجلسی به حساب میآید.

اختلاف در نام کتاب: ناگفته نماند که کتاب حاضر در بین علما با نام «الاستبصار فی النص علی الائمه الاطهار علیهم‌السلام» نیز شهرت دارد؛ چنانچه سیدبن طاووس وقتی که میخواهد منبع روایتی را که در کتابش «الیقین» ذکر میکند را ارائه دهد، میفرماید: «فیما نرویه من کتاب الاستبصار فی النص علی الائمه الاطهار تألیف الفقیه الفاضل محمدبن علیبن عثمان الکراجکی».

شیخ حر عاملی و علامه مجلسی نیز این نام را ترجیح دادهاند، لکن در مقابل،کثیری از دانشمندان از جمله دو کتابشناس زبده علامه آقا بزرگ تهرانی و نیز علامه سیدعبدالعزیز طباطبایی نام کتاب کراجکی را به «الاستبصار» مسمی نمودهاند.

ساختار و محتوا: مؤلف در کتاب «الاستبصار» روایاتی را که در بیان فضیلت و منزلت امامان معصوم علیهم‌السلام در بین جوامع روایی نقل شده را جمعآوری نموده و خود به شرح و بسط آن نپرداخته است.

نسخههای کتاب: از کتاب، الاستبصار فی النص علی الأئمه الطهار چهار نسخه خطی موجود است:

 الف: نسخه کتابخانه آیتاللهالعظمی مرعشی در قم؛ ب: نسخه کتابخانه مجلس شورای اسلامی؛ ج: نسخه کتابخانهای در کشور تونس؛ د: نسخه کتابخانه شیخ هادی کاشفالغطاء در نجف اشرف.

چاپ و نشر: کتاب حاضر در سال 1405ق مطابق با 1364ش توسط انتشارات «دارالاضواء» بیروت به طبع رسیده است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج