*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق شماره خبر: ٣٩٧٩٠٣ ١٠:٤٣ - 1396/11/24    باید مایه‌ها و ابزار علمی آزاداندیشی را در اختیار داشته باشیمآیت‌الله‌العظمی جوادی آملی ارسال به دوست نسخه چاپي


 باید مایه‌ها و ابزار علمی آزاداندیشی را در اختیار داشته باشیمآیت‌الله‌العظمی جوادی آملی

باید مایه‌ها و ابزار علمی آزاداندیشی را در اختیار داشته باشیم


حضرت آیت‌الله جوادی آملی گفتند: نباید در محدوده فقه و اصول خود را محصور کنیم بلکه باید این محدوده را وسیع کرد؛ اکنون دست ما از کلام، فلسفه، حدیث و تفسیر خالی است و در نتیجه ما آن مایه و ابزار علمی لازم برای آزاداندیشی را در اختیار نداریم. به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیت‌الله جوادی آملی در دیدار جمعی از اعضای کمیته کرسی‌های آزاداندیشی حوزه‌های علمیه با تاکید بر اهمیت آزاد اندیشی در حوزه‌های علمیه خاطرنشان کردند: آزاداندیشی یک فضای آزاد می‌خواهد، کسی که در قفس است در همان محدوده قفس می‌تواند پرواز کند...

 

حضرت آیت‌الله جوادی آملی گفتند: نباید در محدوده فقه و اصول خود را محصور کنیم بلکه باید این محدوده را وسیع کرد؛ اکنون دست ما از کلام، فلسفه، حدیث و تفسیر خالی است و در نتیجه ما آن مایه و ابزار علمی لازم برای آزاداندیشی را در اختیار نداریم.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیت‌الله جوادی آملی در دیدار جمعی از اعضای کمیته کرسی‌های آزاداندیشی حوزه‌های علمیه با تاکید بر اهمیت آزاد اندیشی در حوزه‌های علمیه خاطرنشان کردند: آزاداندیشی یک فضای آزاد می‌خواهد، کسی که در قفس است در همان محدوده قفس می‌تواند پرواز کند.

ایشان ادامه دادند: ما نباید در محدوده فقه و اصول خود را محصور کنیم بلکه باید این محدوده را وسیع کرد؛ اکنون دست ما از کلام، فلسفه، حدیث و تفسیر خالی است و در نتیجه ما آن مایه و ابزار علمی لازم برای آزاداندیشی را در اختیار نداریم.

معظم‌له تاکید کردند: نتیجه خالی بودن دست ما از مایه علمی لازم این می‌شود که با شبهه مخالفت می‌کنیم در حالی که ما «شر بالذات» در عالم نداریم، حتی بیماری سرطان در عین بیماری بودن برکات بسیار علمی دارد! لذا شبهه از مقدس‌ترین امور است که به علم عمق و آن را گسترش می‌دهد.

حضرت آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به حدیثی از رسول گرامی اسلام ابراز داشتند: پیامبر اکرم می‌فرماید: «طلب العلم فریضة» این تای فریضه، تای مبالغه است؛ یعنی خیلی خلیی طلب علم واجب است! همین دینی که این همه طلب علم را واجب می‌داند و آن را سفارش کرده است به ما گفته چه بخوانیم، فرمود «إِنَّمَا الْعِلْمُ ثَلَاثَةٌ آيَةٌ مُحْكَمَةٌ أَوْ فَرِيضَةٌ عَادِلَةٌ أَوْ سُنَّةٌ قَائِمَةٌ» اما ما آیه محکمه و فریضه عادله و سنت قائمه، هر سه را فقه و اصول دانستیم در حالی که آیه محکمه، تفسیر، حکمت و کلام است. سنت قائمه، فقه است و فریضه عادله، اخلاق و حقوق است.

ایشان اذعان داشتند: اگر معرفت‌شناسی خود را از حسی و تجربی بالاتر نیاوریم فضای علمی خود را محدود کرد‌‌‌‌ه‌ایم، آنگاه به جای استقبال از شبهه، صاحب شبهه را تکفیر می‌کنیم. حوزه باید این علوم ثلاثه را احیا و پربار کند تا دیگر از طرح شبهه نگرانی نداشته باشد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج