*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق شماره خبر: ٣٩٧٩٠٠ ١٠:٣٣ - 1396/11/24   تحولی در مسایل فرهنگی نماز جمعه ایجاد شودتوصیه‌های مراجع عظام به رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه ارسال به دوست نسخه چاپي


تحولی در مسایل فرهنگی نماز جمعه ایجاد شودتوصیه‌های مراجع عظام به رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه

تحولی در مسایل فرهنگی نماز جمعه ایجاد شود


حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور با آیات عظام مکارم شیرازی و نوری همدانی و حضرت آیةالله علوی گرگانی دیدار کرد. ایشان در این دیدارها، تحول در مسایل فرهنگی نماز جمعه، عدم وابستگی ائمه جمعه به جناح‌ها را ضروری دانستند و مطالبی را برای ارتقای کیفیت نماز جمعه ارائه دادند. نماز جمعه باید سبب حرکتی در مردم به سوی حل مشکلات اجتماعی باشد. آیات، روایات، تاریخ اسلام و نیازهای مخاطب باید در خطبه‌‌ها بیان شود...

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور با آیات عظام مکارم شیرازی و نوری همدانی و حضرت آیةالله علوی گرگانی دیدار کرد. ایشان در این دیدارها، تحول در مسایل فرهنگی نماز جمعه، عدم وابستگی ائمه جمعه به جناح‌ها را ضروری دانستند و مطالبی را برای ارتقای کیفیت نماز جمعه ارائه دادند.

نماز جمعه باید سبب حرکتی در مردم به سوی حل مشکلات اجتماعی باشد. آیات، روایات، تاریخ اسلام و نیازهای مخاطب باید در خطبه‌‌ها بیان شود.

به گزارش خبرگزاری حوزه، ‌آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی در دیدار ‌حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، با اشاره به اهمیت نماز جمعه در اسلام، توجه ویژه به مسایل فرهنگی نماز جمعه را خواستار شدند و ابراز داشتند: نماز جمعه فقط خواندن نماز نیست و این که خطبه‌‌هایی قرار داده شده و گفته شده که محتویات آن باید چه باشد، نشان می‌دهد که حرکتی بسیار مهم است و کیفیت نماز جمعه باید افزایش پیدا کند.

ایشان چند کار برای بالا رفتن کیفیت نماز جمعه را ضروری دانستند و عنوان کردند: انتخاب ائمه جمعه باید حساب شده باشد تا کیفیت کار بالا رود، کسانی که این استعداد را ندارند نمی‌توانند کیفیت را بالا ببرند.

‌معظم‌له خاطرنشان کردند: هر امام جمعه‌ای باید شورایی متشکل از اهل علم و فکر داشته باشد و در هفته مشورت کند که چه مسائلی باید بیان شود، هر شهری اقتضائات خاص خود را دارد که باید در آن زمینه کار شود، برخی شهرها گرفتار عرفان‌‌های انحرافی و فرقه‌‌های ضاله هستند که بر اساس اقتضای همان شهر باید کار کرد. اگر این شورا وجود داشته باشد خطبه‌‌ها پربار شده و تندروی‌‌ها و کند روی‌‌ها کنار می‌رود.

حضرت ‌آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این که ائمه جمعه باید اجتماع استانی و کشوری داشته باشند، گفتند: ائمه جمعه باید تجربیات خود را منتقل کنند که یقینا مفید خواهد بود البته نباید تشریفاتی باشد بلکه جلسات باید مبادله اطلاعات و تجربیات باشد.

ایشان افزودند: نظارت مستمری باید وجود داشته باشد و افرادی کیفیت و کمیت نماز جمعه‌‌ها را در سراسر کشور بررسی کنند تا اگر آسیب‌‌هایی وجود دارد برطرف شود، نظارت مرتب و مستمر لازم است.

‌معظم‌له با بیان این که مسائل سیاسی نباید بر خطبه‌‌ها غلبه کند، اظهار داشتند: خطبه‌‌ها باید معجون باشند و باید نیازها را در نظر گرفت چرا که امروز مسایل اخلاقی و اجتماعی بسیار مهم است، موضوعات مربوط به کسب و کار مردم، اصلاح ذات‌البین، ازدواج و طلاق باید بیان شود.

 ایشان ادامه دادند: نماز جمعه باید سبب حرکتی در مردم به سوی حل مشکلات اجتماعی باشد، آیات، روایات، تاریخ اسلام و نیازهای مخاطب باید در خطبه‌‌ها بیان شود. ائمه جمعه باید مطالعات لازم و جدیدی را برای خطبه‌‌های هر هفته داشته باشند.

‌معظم‌له با بیان اینکه ادبیات خطبه‌‌ها بسیار مهم و مؤثر است، ابراز داشتند: ائمه جمعه نباید چیزی که تعریف از خود است یا اهانت به دیگران است را بگویند. بلکه باید در برابر مردم، خضوع، دلسوزی و مهربانی داشته باشند.

ایشان با بیان اینکه باید در نماز جمعه تکیه بر مسایل مربوط به جوانان وجود داشته باشد، خاطرنشان کردند: اگر جوانان در خطبه‌‌ها چیزی درباره مسائل خود بشنوند حضور پیدا می‌کنند. بنابراین مشکلات جوانان و نقش جوانان در جامعه باید بیان شود، جوانان بیش از همه در خطر هستند و حضور آن‌‌ها بیش از همه در مسایل سیاسی اجتماعی مؤثر است.

ایشان در پایان با آرزوی موفقیت برای حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری رئیس جدید شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور، ابراز امیدواری کردند، وی بتواند تحولی در مسائل فرهنگی نماز جمعه ایجاد کرده و نماز جمعه را به مکتبی مهم تبدیل کند.

▪ امام جمعه از وابستگی به گروه و جناح پرهیز کند

حوزه امام جمعه باید از حیث علمی و تقوا و بیان و مردمی بودن و ارتباط با همه طبقات ممتاز باشد و از وابستگی به حزب و گروه و جناح پرهیز کند و فقط تابع سیاست ولی‌فقیه باشد.

 به گزارش خبرگزاری حوزه، ‌آیت‌الله‌العظمی نوری همدانی در دیدار ‌حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، نهاد امامت جمعه را مهمترین نهاد روحانیت دانست که واسطه بین نظام و رهبری و حوزه‌‌های علمیه با مردم می‌باشند.

ایشان با تجلیل از خدمات ‌حجت‌الاسلام والمسلمین تقوی ریاست سابق این شورا، تأکید کردند: نماز جمعه جایگاه بسیار مقدسی می‌باشد و باید از این فرصت استفاده کرد.

این مرجع تقلید در ادامه افزودند: امام جمعه باید از حیث علمی و تقوا و بیان و مردمی بودن و ارتباط با همه طبقات ممتاز باشد و از وابستگی به حزب و گروه و جناح پرهیز کند و فقط تابع سیاست ولی‌فقیه باشد و نظرات رهبری را تبیین و بیان نماید تا همه اقشار بتوانند با او مرتبط باشند.

معظم‌له با اشاره به آیات و روایات، نماز جمعه را محلی برای آمادگی در برابر دشمن معرفی کردند و بیان داشتند: در نماز جمعه سلاح به دست می‌گیریم و در محراب می‌ایستیم و محراب هم از حرب یعنی مقابله و آمادگی در برابر دشمن، یعنی آمادگی درمقابل بدخواهان اسلام.

ایشان حفظ و حراست از انقلاب و نظام و ارزش‌‌ها را یک اصل مهم خواندند و با اشاره به سوابق ‌حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری گفتند: با توجه به مدیریت و شایستگی و اخلاص شما امیدوارم در این عرصه موفق باشید.

▪ ارتقای کیفیت نماز جمعه مطالبه اصلی رهبر انقلاب است

به گزارش خبرگزاری‌‌ حوزه، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حاج علی‌اکبری رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور 20 بهمن در این دیدارها، ارتقای کیفیت نماز جمعه را لازم دانست و تصریح کرد: ارتقای کیفیت نماز جمعه مطالبه اصلی رهبر معظم انقلاب است.

وی با بیان اینکه نماز جمعه از برکات نظام اسلامی است، افزود: هم‌اکنون در 900 نقطه کشور نماز جمعه برگزار می‌شود که با ایجاد شبکه روحانیت و اجتماع مؤمنین، فرصت خوبی برای ترویج معارف اسلامی در اختیار ما قرار داده است.


 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج