*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


رواق شهیدان شماره خبر: ٣٩٧٧٥٥ ١٦:٢٨ - 1396/11/18    طلبه شهید احمد خوانساری رواق شهیدان شماره 543 ارسال به دوست نسخه چاپي


 طلبه شهید احمد خوانساری رواق شهیدان شماره 543

طلبه شهید احمد خوانساری


در همان ایامی که در رشته پزشکی کنکور سراسری قبول شده بود، سمت بخشداری یکی از مناطق را هم به او پیشنهاد داده بودند، ولی او حوزه علمیه را انتخاب کرد تا با نردبان علم و عمل صالح، قله انسانیت و شهادت را فتح نماید. تولد احمد در سال 1342ش در روستای «گنجینه کتاب» از توابع هشترود و در یک خانواده مذهبی و متدین اتفاق افتاد. او قبل از رفتن به مدرسه، روخوانی قرآن را در مکتب‌خانه آموخت. درس‌های کلاسیک را تا دیپلم با موفقیت به پایان برد و پس از آن در کنکور شرکت کرد و در رشته پزشکی قبول شد، ولی طبق روحیه درونی و تربیت دینی، علم ادیان را بر علم ابدان ترجیح داد و خود را به اقیانوس علم و معرفت شهر مقدس قم رسانید. او در مدرسه رسول اکرم این شهر مشغول کسب مقدمات علوم دینی شد و در ترقیات روحی نیز سعی و دقت داشت. ▪ در مسیر انقلاب..

 

 

در همان ایامی که در رشته پزشکی کنکور سراسری قبول شده بود، سمت بخشداری یکی از مناطق را هم به او پیشنهاد داده بودند، ولی او حوزه علمیه را انتخاب کرد تا با نردبان علم و عمل صالح، قله انسانیت و شهادت را فتح نماید.

تولد احمد در سال 1342ش در روستای «گنجینه کتاب» از توابع هشترود و در یک خانواده مذهبی و متدین اتفاق افتاد. او قبل از رفتن به مدرسه، روخوانی قرآن را در مکتبخانه آموخت. درسهای کلاسیک را تا دیپلم با موفقیت به پایان برد و پس از آن در کنکور شرکت کرد و در رشته پزشکی قبول شد، ولی طبق روحیه درونی و تربیت دینی، علم ادیان را بر علم ابدان ترجیح داد و خود را به اقیانوس علم و معرفت شهر مقدس قم رسانید. او در مدرسه رسول اکرم این شهر مشغول کسب مقدمات علوم دینی شد و در ترقیات روحی نیز سعی و دقت داشت.

در مسیر انقلاب

شهید خوانساری قبل از ورود به حوزه علمیه مدتی در سپاه پاسداران فعالیت نمود و در همین ایام برای حقوق پایمال شده مستضعفین، با همکاری گروهی با خوانین منطقه درگیر شد. در جبهه فرهنگی نیز روش هدایتگرانه داشت و با گروههای منحرف فکری، به بحث و مناظره میپرداخت.

نوشتهاند که او خود اهل درد بود و با خانواده شهدا انس و الفت خاصی داشت و در رفع مشکلات آنان تلاش مینمود.

بصیرت شهید و مقام شهادت

درسهای حوزه را اگر چه دوست داشت و کارهای فرهنگی و تبلیغی برایش مهم و اساسی بود، ولی حضور در جبهه را بر آن ترجیح داد؛ زیرا شاید اگر این افراد با بصیرت به جنگ با دشمن نمیرفتند، امروز دشمن چیزی از حوزه و دیانت در کشور باقی نمیگذاشت.

در اولین اعزام به همراه گروهی از طلاب به جبهههای جنوب اعزام و به درخواست خودش در خط مقدم حاضر شد. عاقبتش همان شد که میخواست و در وصیتنامهاش نوشت: «اگر خدا خواست که شهید شوم، میخواهم تکهتکه شوم.»

از دستنوشته شهید

ما نابودی صهیونیزم بینالملل و رهایی قدس شریف را از اهداف عمده انقلاب دانسته و با تأکید بر نابودی رژیم اشغالگر قدس و محو آن از صحنه گیتی، اقدامات سازشکارانه عناصر خائن منطقه را که در جهت به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی حرکت میکنند، محکوم مینماییم.

منبع: فرزانگان شاهد، ج2

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج