*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


دانستنی‌های کودکان, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٧٦٠٨ ١٠:٠٦ - 1396/11/14   جلوه‌های تربیتی کودکان در سیره فاطمی ارسال به دوست نسخه چاپي


جلوه‌های تربیتی کودکان در سیره فاطمی

جلوه‌های تربیتی کودکان در سیره فاطمی


یکی از وظایف سنگین و مهم حضرت زهرا موضوع تربیت اولاد بود.(1) فرزندان آن حضرت اشخاص عادی نبودند، بلکه چنین مقدر شده بود که نسل پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلماز فاطمه علیها‌السلامبه وجود آید...

 

یکی از وظایف سنگین و مهم حضرت زهرا موضوع تربیت اولاد بود.(1) فرزندان آن حضرت اشخاص عادی نبودند، بلکه چنین مقدر شده بود که نسل پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلماز فاطمه علیها‌السلامبه وجود آید.

رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلممیفرمود: «خدا ذریهی پیامبران را در صلب خودشان قرار داده است ولی نسل مرا در صلب علی علیه‌السلاممقرر فرمود: پس من پدر اولاد فاطمه هستم».(2) خدا مقدر کرده بود که پیشوایان دین و خلفای پیامبر اسلام از نسل پاک زهرا به وجود آیند. حضرت زهرا علیها‌السلامکه خودش تربیت یافتهیدامن وحی بود، از تربیت اسلامی بیاطلاع و غافل نبود. اطلاع داشت که چگونگی شیری که به آنها میخوراند و بوسههایی که بر کودکان معصومش میزند، تا تمام حرکات و اعمال و گفتارش در روحیه حساس آنها اثر دارد. میدانست باید اما تربیت کند و نمونههایی را به جامعه تحویل دهد که آیینه و معرف حقیقت و روح اسلام باشند و حقایق و معارف قرآن در وجودشان جلوهگر باشد، و این موضوع کار سهل و آسانی نیست. نمونههای خارقالعادهای که از آن مکتب بیرون آمد، به خوبی میتواند روح پر عظمت و نیروی فوقالعاده آن حضرت را نشان دهد. حضرت محیط خانه را کارخانهی بزرگ انسانسازی و دانشگاه مهم تمرینات نظامی و درس فداکاری میشمرد. آگاه بود که تربیت شدگان این مدرسه، هر درسی را که در اینجا بیاموزند، در میدان بزرگ اجتماع به مرحلهی ظهور و بروز درخواهند آورد و آنچه را در اینجا تمرین کنند، در آینده عمل خواهند کرد. حضرت زهرا علیها‌السلاممقام زن را بسی عالی و شامخ میدانست، و چنین لیاقتی را در خود میدید که دستگاه آفرینش چنین مسئولیت سنگین و مهمی را بر دوشش نهاده و چنین پایگاه مهمی را بدو تفویض کرد.

کلاس عالی تربیت: یک کلاس عالی و نمونه تربیت اسلامی کودک، در خانه حضرت زهرا علیها‌السلامتأسیس شد. کلاس مذکور با همکاری شخص دوم اسلام و بانوی اول اسلام یعنی امام علی علیه‌السلامو حضرت زهرا علیها‌السلاماداره میشد و شخص اول اسلام یعنی پیامبر اسلام بر آن نظارت داشت. اصول تربیتی و برنامه آن مستقیماً از جانب پروردگار جهان نازل میشد. بهترین برنامههای تربیتی در آن اجرا شد و برجستهترین افراد را تربیت کرد.

آن حضرت به دقیقترین نکات روانشناسی در باره فرزندان خود توجه میکرد؛ از مهر ورزیدن، نوازش و اظهار محبت و برخوردهای عاطفی نسبت به آنان کوتاهی نمیکرد؛ به عقیقه، صدقه، دادن و گفتن اذان در گوش راست و اقامه در گوش چپ که از سنتهای مورد تأکید پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلمبود، توجه داشت همیشه و در هر حال هیچ محفل و دامانی را جایگزین آموزش پر مهر و عطوفت مادری خود نمیکرد تا وجود فرزندان دچار کوچکترین نقصان روحی نگردد.

درس اول: محبت

شاید پندار بسیاری از مردم این باشد که دوران تربیت کودک از وقتی شروع میشود که خوب و بد را درک کند و اهل رشد و تمیز شود و قبل از آن تربیت مؤثر نیست و تحت تأثیر عوامل خارجی قرار نمیگیرد. اما این عقیده نادرست است؛ زیرا به تصدیق دانشمندان فن تربیت، تربیت و پرورش کودک باید از بدو تولد شروع شود. کودکی که کمبود محبت داشته باشد، معمولاً ترسو، خجل، ضعیف، بدبین، گوشهگیر؛ پژمرده و حتی مریض بار میآید. چنین شخصی ممکن است برای اظهار عکسالعمل و تظاهر به بینیازی، دست به اعمالی نظیر جنایت، دزدی و قتل نفس بزند تا از این طریق از اجتماعی که او را دوست ندارد، انتقام بگیرد. پس محبت و نوازش کودک یکی از احتیاجات ضروری او به شمار می رود و برای پرورش او الزامی است.

درس مذکور در خانه حضرت زهرا علیها‌السلامبه طور کامل اجرا شد و پیامبر اعظم آن را عملاً به حضرت زهرا علیها‌السلامیاد داد. روایت شده است: «روزی رسول خدا امام حسن علیه‌السلامرا میبوسید و نوازش میکرد. اقرع بن حابس عرض کرد: من ده فرزند دارم، اما تا به حال هیچیک از آنها را نبوسیدهام. پیامبر اعظم غضبناک شد و فرمود: اگر خدا محبت را از قلب تو گرفته من چه کنم؟ هرکس نسبت به اطفال ترحم نکند و احترام بزرگ سال را نگاه ندارد؛ از ما نیست.(3)

درس دوم: پرورش شخصیت

دانشمندان روانشناس میگویند تربیتکننده باید شخصت کودک را پرورش دهد و اعتماد به نفس را به او تلقین کند؛ او را بزرگ نفس و با شخصیت بار بیاورد. پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلمدر پرورش شخصیت اولاد حضرت زهرا علیها‌السلامکوشش میکرد و زهرا و علی علیه‌السلامنیز از همین برنامه متابعت میکردند. هرگز نشد که کودکان را تحقیر کنند و شخصیت آنان را در حضور دیگران کوچک سازند و بر روحشان ضربه وارد کنند. از این روی، طبعاً بزرگ و آقا تربیت شدند. جابر میگوید: «روزی داخل خانه رسول خدا شدم. دیدم حسنین بر پشت آن حضرت سوارند و آن جناب با دست و پا راه می رود و میفرماید: بهترین شتر، شتر شماست و بهترین سوار شمایید».(4)

ادامه دارد...

....................................................................

1. اصفهانی، ابونعیم (1389ق)، حلیه الاولیاء و طبقات الاصفیاء، دارالکتب العربی، بیروت.

2. امینی، ابراهیم، فاطمه زهرا علیها‌السلامبانوی نمونه اسلام، شفق، چ15، چاپ اعتماد، قم.

3. انصاری، عذرا (1385ش)، جلوه های رفتاری حضرت زهرا علیها‌السلام ، چ11، موسسه بوستان کتاب، قم.

4. بابازاده، علی اکبر (1374)، تحلیل سیره فاطمه زهرا علیها‌السلام ، موسسه انصاریان، قم.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج