*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه شماره خبر: ٣٩٧٥٤٨ ١٠:١٤ - 1396/11/11   طلبه و سربازی امام زمان‌ عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف /// نصایح اخلاقی آیت‌الله سیدمحمدباقر موحد ابطحیدرس اخلاق شماره 542 ارسال به دوست نسخه چاپي


طلبه و سربازی امام زمان‌ عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف /// نصایح اخلاقی آیت‌الله سیدمحمدباقر موحد ابطحیدرس اخلاق شماره 542

طلبه و سربازی امام زمان‌ عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف /// نصایح اخلاقی آیت‌الله سیدمحمدباقر موحد ابطحی


ارها به خود می‎گفتم: سیدمحمدباقر! تو سرباز امام زمانی، وظیفه سربازیت را خوب و درست انجام بده. فرمانده تو خود می‎داند و تو سرباز و فرمانبری و حالا که آن حضرت حکم سربازی و دستور فداکاری به تو داده است، وقت امتحان است و نه زمان تشکر و امتنان، که وقت آن نیز خواهد رسید، هر چند تو دیگر در قید حیات نباشی. کار سرباز جنگیدن و جهاد کردن است و این جهاد یک زمان در میدان نبرد مسلحانه است و یک زمان جهاد علمی، فرهنگی، معنوی، جهاد سازندگی و اقتصادی، جهاد مالی و جهاد با نفس؛ همه این میادین به سهم خود تبعات و سختی‎هایی دارد و یک سرباز و جانباز باید به استقبال تبعات و خطرات برود...

 

بارها به خود میگفتم: سیدمحمدباقر! تو سرباز امام زمانی، وظیفه سربازیت را خوب و درست انجام بده. فرمانده تو خود میداند و تو سرباز و فرمانبری و حالا که آن حضرت حکم سربازی و دستور فداکاری به تو داده است، وقت امتحان است و نه زمان تشکر و امتنان، که وقت آن نیز خواهد رسید، هر چند تو دیگر در قید حیات نباشی.

کار سرباز جنگیدن و جهاد کردن است و این جهاد یک زمان در میدان نبرد مسلحانه است و یک زمان جهاد علمی، فرهنگی، معنوی، جهاد سازندگی و اقتصادی، جهاد مالی و جهاد با نفس؛ همه این میادین به سهم خود تبعات و سختیهایی دارد و یک سرباز و جانباز باید به استقبال تبعات و خطرات برود.

اگر سر باختن و جان باختن در راه دین و ولایت آقا و مولا امیرمؤمنان علی علیه‌السلام و فداکاری در راه و رکاب امام زمان دستور الهی است که قبول تبعات، افترائات و شایعات چیزی نیست.

در میادین نبرد با دشمنان خدا و اهلبیت علیهم‌السلام و امام زمان عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف  ناسزا هست، توهین، تهمت، افترا، غیبت، شایعهپراکنی، آبرو بردن، پرده دریدن و هجمه کردن هم هست.

خیر دنیا و آخرت در نماز جماعت و نماز اول وقت

اگر خیر دنیا و آخرت را میخواهید، نماز اول وقت نماز اول وقت. اگر میخواهید نکبتها، ذلتها و فقر و ناداریها از زندگیتان دور شود، به نماز خاصه نماز جماعت اهتمام بورزید و در هیچ حال خدا ومرگ را فراموش نکنید. اهل محاسبه نفس باشید و هر شب و روزی که بر شما میگذرد در ضمن مراقبه اولیه، در انجام اعمال واجب و ترک افعال حرام اهل محاسبه هم باشید. قبل از آنکه به حساب شما رسیدگی شود که در آن زمان کاری نمیتوانید بکنید، به حاسب خود برسید. برای موفقیت در انجام کارهای خوب و درست با نیت صالح و خالص، خدا را شکر کنید و اگر خدای ناکرده مرتکب اعمال خلافی شدهاید، استغفار نمایید که راه توبه و انابه و بازگشت به سوی خدا باز است. هیچوقت ناامید نشوید و یاس به خود راه ندهید که ناامیدی از رحمت خدا خیلی بد و متعلق به کافران است؛ چراکه مؤمن به خدا، از رحمت معبود بخشنده و غفار خود ناامید نمیشود.

غنیمت شمردن فرصتها

امروز خودتان را دریابید که فردا دیر است. از ثانیههای عمر خود درست بهرهبرداری کنید، در هر ثانیهای که کار مثبت نکنید، فردای قیامت ظرف همان ثانیهتان خالی است. مراقبت باشید که اگر ثانیههای دنیا در نظر شما چیزی نیاید، همان برای قیامت خیلی با ارزش است، چون هر روزش به فرموده قرآن برابر با پنجاه هزار سال مقایسه و محاسبه میشود و لذا فرصتهای عمر را کم نشمارید.

رسالت روحانیت

من روزی که به لباس روحانیت در آمدم و عمامه بر سر گذاشتم با خدا، پیامبر، اهلبیت علیهم‌السلام و امام زمان عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف  حاضر و ناظر عصر خودمان عهد بستم که در راهشان هر کار شایستهای که از دستم ساخته شود و برآید انجام دهم و رضایت خدا و بندگانش را حاصل نمایم. در مقابل دشمنان دین هم کوتاه نیایم و هر خطری را به جان بخرم و با حرف و حدیث مردم از مسیرم خارج نشده و در راه خدا ثابت قدم باسم.

راهی که به خاطر شناخت آن، یک طلبه سالها در حوزهها درس میخواند و در محضر بزرگترین و نامآورترین آیات عظام حاضر میشود و از اقیانوس معارف بلند آنها حکمتها، معرفتها، فقاهتها و علوم مختلفه را فرامیگیرد، نباید در به کار بستن و عملی کردن آنها لحظهای درنگ کند و عمر خود را هدر ندهد.

قدم در راه رضایت خدا

اگر برای جلب و جذب رضای الهی و به توفیق مدد آسمانیاش برای مردم کار میکنی و قدمی برمیداری، هیچ طلبی و توقعی و حتی انتظار تشکری از آنها نداشته باش. از بدزبانیهای احتمالی و برخی بدگمانیهای حتمی هم گلایه نکن، بلکه پس از خدا از بندگان او تشکر نما که اگر آنها نبودند و خداوند مرا در جمع آنها قرار نمیداد کار و خدمتی از دست من ساخته نبود. پس ما باید خادم مردم باشیم و منتی بر آنها نداریم، بلکه ممنون آنها هستیم که وسیله توفیق و موفقیت ما شدند.

دعا برای دشمنان

کسی که میخواهد در راه خدا، انبیاء و ائمه هدی علیهم‌السلام گام بردارد، ممکن است این امور برای عدهای حسادت برانگیز باشد، و حسود را هم بهخاطر حسادتش نمیشود کشت، باید برای نجات و اصلاح او دعا کرد تا خداوند این بیماری خطرناک و مهلک قلبی او را درمان کند و شفا بخشد.

خدای متعال از خزانه کرم و فضل و حکمت خود بر آل ابراهیم علیه‌السلام، حکمت، کتاب، ملک و سلطنت بخشید، آیه دارد: «أَمْ یحْسُدُونَ النَّاسَ عَلَى مَا آتَاهُمُ اللّهُ مِن فَضْلِهِ فَقَدْ آتَینَآ آلَ إِبْرَاهِیمَ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَةَ وَآتَینَاهُم مُّلْکًا عَظِیماً»، اما مردم حسد ورزیده تا جایی که سختترین شکنجهها، تهمتها و شهادتها را در حق این خاندان روا داشتند تا این فضایل را کتمان و پنهان کنند که نمونهای از آن را نسبت به ائمه هدی علیهم‌السلام و نهایت آن را در کربلای معلی نسبت به حضرت سیدالشهدا امام حسین علیه‌السلام شاهدیم.

منبع: کتاب در شعاع جانان

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج