*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


دانستنی‌های کودکان, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٧٣٤٨ ١١:٠٢ - 1396/11/04   آیا کودکتان برای تلفن هوشمند آماده است؟ ارسال به دوست نسخه چاپي


آیا کودکتان برای تلفن هوشمند آماده است؟

آیا کودکتان برای تلفن هوشمند آماده است؟


شاید این سؤال برای شما هم مطرح شده باشد که در چه هنگامی می‌توانید تلفن هوشمند را در اختیار کودکتان بگذارید. تصمیم‌گیری در این مورد به عواملی مانند میزان پختگی کودک، میزان توانایی‌‌اش برای پیروی از قواعد در خانه و مدرسه و شرایط خانواده شما ازجمله موضوعات مربوط به سلامتی و ایمنی بستگی دارد. برای مثال، اگر هر دو والد در بیرون از خانه کار می‌کنند، چک کردن وضعیت کودک در طول روز درصورتی‌که او تلفن همراه داشته باشد، راحت‌تر است...

شاید این سؤال برای شما هم مطرح شده باشد که در چه هنگامی میتوانید تلفن هوشمند را در اختیار کودکتان بگذارید. تصمیمگیری در این مورد به عواملی مانند میزان پختگی کودک، میزان توانایی‌‌اش برای پیروی از قواعد در خانه و مدرسه و شرایط خانواده شما ازجمله موضوعات مربوط به سلامتی و ایمنی بستگی دارد. برای مثال، اگر هر دو والد در بیرون از خانه کار میکنند، چک کردن وضعیت کودک در طول روز درصورتیکه او تلفن همراه داشته باشد، راحتتر است.

بسیاری از کودکان در دوران مدرسه راهنمایی شروع به استفاده از تلفنهای هوشمند میکنند و با وارد شدنشان به دوران نوجوانی این میزان افزایش مییابد.

اما جدا از اینکه کودکتان چه سنی دارد، هنگامیکه تصمیم گرفتید تلفن همراه در اختیار او بگذارید، باید مقرراتی رفتاری و ایمنی شخصی برای او تعیین کنید. همچنین باید در مورد تنظیمات حریم شخصی و کنترلهای ایمنی کودک که اپراتور تلفن و خود دستگاه تلفن در اختیارتان میگذارد، تصمیم بگیرید.

ممکن است بخواهید که میزان دسترسی به وب یا دانلود کردن را در تلفن کودکتان محدود کنید.مهمتر از همه اینها باید احتیاطاتی که کودکتان در هنگام استفاده از تلفن همراه باید رعایت کند، با او در میان بگذارید، ازجمله بروز ندادن اطلاعات شخصی یا پاسخ ندادن به پیامهای متنی از غریبهها. بحث در این موارد را با کودکتان را باید چند بار تکرار کنید تا قواعد دراینباره را کاملاً فراگیرد.ازجمله قواعد ایمنی مهم در استفاده از تلفن همراه بهوسیله کودکان به این موارد میتوان اشاره کرد:

- پیامهای متنی از هرکسی را که نمیشناسید، نادیده بگیرید.

- هرگز شمار تلفن همراهتان را روی اینترنت پست نکنید.

- هرگز هیچ نوع اطلاعات درخواستی از طرق پیام متنی را در اختیار قرار ندهید.

- تماسگیرندگان خطرناک را بلوک کنید.

همچنین باید با کودکتان درباره زمان و مکان استفاده از تلفن همراه و نیز زمان خاموش کردن تلفن در هر شب مثلاً موقع انجام تکالیف خانگی است، صحبت کنید.

کمک به کودکتان برای پرهیز از مصرف بیشازحد از تلفن همراه از شکلگیری وابستگی ناسالم به آن در او جلوگیری خواهد کرد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج