*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


دانستنی‌های کودکان, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٧٣٣٢ ١٠:٠٢ - 1396/11/04   کودک خود را به هر مهد کودکي نفرستيمدانستنی های کودکان ارسال به دوست نسخه چاپي


کودک خود را به هر مهد کودکي نفرستيمدانستنی های کودکان

کودک خود را به هر مهد کودکي نفرستيم


یکی از مهم‌ترین توصیه‌های نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم و دیگر ائمه طاهرین علیها‌السلام ناظر به مسأله تربیت و پرورش کودکان است. در حدیث معروفی از پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم آمده که حق فرزند بر پدر سه چیز است؛ "نخست انتخاب همسر خوب، دوم گذاشتن نام نیکو و سوم هم جدیت در تربیت فرزند."...

دکتر زهرا تاجیک، عضو هیئت علمی جامعه الزهرا علیها‌السلام و عضو انجمن تعلیم و تربیت اسلامی حوزه

یکی از مهمترین توصیههای نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم و دیگر ائمه طاهرین علیها‌السلام  ناظر به مسأله تربیت و پرورش کودکان است.

در حدیث معروفی از پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم آمده که حق فرزند بر پدر سه چیز است؛ "نخست انتخاب همسر خوب، دوم گذاشتن نام نیکو و سوم هم جدیت در تربیت فرزند."

در زمانهی حاضر که اشتغالات پدر و مادرها و برخی گرفتاریهای خودخواسته یا ناخواسته باعث شده برخی از خانوادهها فرزندان خردسال خود را به مهدکودکها بسپارن، آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که مراقب باشیم در این اماکن به فرزندان ما چه چیزهایی آموزش میدهند و چه برنامههایی برای آنها میگذارند.

بیشک بیتوجهی و کمتوجهی به این مقوله مهم باعث بروز و ظهور برخی از آسیبهای جدی به روح و روان کودک ما میشود، چه آن که متأسفانه در برخی مهدکودکها در برخی شهرها شنیده شده که برنامههایی به اسم شادی کودک برای آنها میگذارند که چندان تناسب و قرابتی با فرهنگ دینی ما ندارد.

متأسفانه در برخی مهدکودکها حتی منکراتی مثل موسیقیهای نامناسب پخش میشود که اینها قطعاً ضربه زننده است و این در حالی است که مراکز متولی باید نظارت مناسبی بر نوع فعالیت این مهدکودک ها داشته باشند.

به هر حال نباید از یاد ببریم که شخصیت اصلی بچهها بر اساس روایات ما در همین سنین شکل میگیرد و لذا هوشیاری و حساسیت والدینی که به هر دلیلی مجبور هستند ساعاتی از شبانهروز، فرزندان خود را به مهد کودک ها بسپارند، ضامن موفقیت در این برهه حساس است.

از طرفی در سالهای اخیر باب شده که اکثر مردم حتی بعضاً خانوادههای مذهبی فرزندان خود را به مهدکودک میسپارند و حال آن که واقعاً برخی از آنها کیفیت مناسبی ندارند و معلوم نیست بر اساس برنامههای آنها شخصیت کودک چگونه شکل بگیرد و چه چیزهایی به او آموزش داده شود.

در برخی شهرها نیز مشاهده شده که عملاً از مربیانی برای کودکان در مهد کودکها استفاده میشود که تقید چندانی به امور دینی ندارند و بیشک این مسایل بر روحیه و اندیشه و باور کودکان ما بسیار تأثیرگذار است چه آن که همان ساعاتی که بچه در کنار مربی است بهترین زمان برای آشنایی با خدا و مفاهیم دینی است و گاه حرف شنوی و تاثیر کودک از مربی بیش از والدین خود اوست و از این حیث بنده به شدت معتقدم که پدر و مادرها باید قبل از فرستادن فرزند دلبند خود به این مهدکودک ها باید تحقیق خوبی داشته باشند

البته انصافاً کم نیستند مهد کودکهایی که به خوبی به تربیت و پرورش و سرگرمسازی بچهها مشغول هستند به خصوص مهد کودکهای قرآنی که از منظر آموزههای کلام وحی برنامه های خوبی در این باره تدارک میبینند.

در هر صورت آنچه مهم است این که اولاً به مساله تربیت و پرورش کودک در نهاد خانواده و سپس در مهدکودک ها و یا مدارس اهمیت بیشتری بدهیم و ثانیاً هم در زمینه استفاده کودکان از رسانهها و بازیهای فکری و فرهنگی ، حساسیت لازم را داشته باشیم تا آنها بر اساس موازین دینی و فطری و میهنی خود آموزش دیده و تربیت یابند تا انشاالله این نسل کنونی کودکان در آینده به افراد موفق و مدیران خوبی برای جامعه ما تبدیل شوند.

تهیه و تنظیم: سید مهدی موسوی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج