*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


دانستنی‌های کودکان, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٦٩٥٨ ١١:٥١ - 1396/10/23   چگونه مانع افسردگی فرزند نوجوان‌مان شویم؟ ارسال به دوست نسخه چاپي


چگونه مانع افسردگی فرزند نوجوان‌مان شویم؟

چگونه مانع افسردگی فرزند نوجوان‌مان شویم؟


وادار کردن نوجوان به اطاعت از خواسته‌های والدین به‌طور دقیق و کامل باعث بروز رفتارهایی از جمله افسردگی می‌شود. شیوا وکیلی، روان‌شناس تربیتی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: افسردگی ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد و معمولاً از یک منبع قابل مشاهده سرچشمه گرفته که باعث ایجاد تبعات منفی در فرد بخصوص در دوره نوجوانی می‌شود...

وادار کردن نوجوان به اطاعت از خواستههای والدین بهطور دقیق و کامل باعث بروز رفتارهایی از جمله افسردگی میشود.

شیوا وکیلی، روانشناس تربیتی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: افسردگی ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد و معمولاً از یک منبع قابل مشاهده سرچشمه گرفته که باعث ایجاد تبعات منفی در فرد بخصوص در دوره نوجوانی میشود.

وی ادامه داد: نشانههای افسردگی در دوران نوجوانی شامل احساس پوچی و بی هدفی در زندگی، نگاه شک و تردید به دیگران، نا امیدی، زانوی غم بغل گرفتن و عدم علاقه به برقراری روابط اجتماعی با دیگران عدم تمرکز در تصمیمگیری، احساس گناه بیش از حد، فراموش کردن تعهدات، فرار از مدرسه، از دست دادن علاقه به غذا و یا پرخوری، اضطراب، بیدار ماندن در طول شب و خوابیدن در طی روز، افت ناگهانی نمرات، استفاده از الکل یا مواد مخدر، فعالیتهای جنسی بی قیدوبند و منزوی شدن از جمعهای دوستانه است.

وکیلی گفت: وجود علائم استرسزا در محیط، حوادث ناگوار در زندگی، وسواس، عدم اعتماد به نفس، احتیاج شدید به محبت دیگران خصوصاً والدین، حساسیت زیاد نسبت به رفتارهای اطرافیان از جمله مهمترین دلایل ایجاد افسردگی در نوجوانی است.

این روانشناس تربیتی تأکید کرد: همراهی والدین و قرار دادن وقت بیشتر برای فرزند نوجوان خود و برقراری روابط صمیمی در گفتگوهای خود با او و درصورت نیاز استفاده از درمانهای دارویی میتواند نقش مهمی در کاهش افسردگی نوجوان داشته باشد. وی با بیان اینکه برای تربیت نوجوانان باید تقویت مثبت رفتارهای خوب را جایگزین تنبیه کنید، اضافه کرد: تنبیه میتواند موجب احساس بیارزش و در نتیجه افسردگی در نوجوانان شود و نباید انتظار داشت که نوجوان تمامی اوقات را دقیقاً مطابق میل والدین رفتار کند.

وکیلی خاطر نشان کرد: اگر احتمال میدهید که نوجوان شما دچار افسردگی است، به نگرانیهای او گوش دهید، حتی اگر مشکل مطرح شده از جانب وی از نظر شما مسئله پیش پا افتادهای باشد و به یاد داشته باشید که همین موضوع پیش پا افتاده، برای کسی که در حال ممکن است برای فرزند نوجوانتان بسیار واقعی و حاد به نظر آید.

این روانشناس تأکید کرد: خطوط ارتباطی را باز نگه دارید، حتی اگر احساس میکنید که نوجوانتان قصد عقبنشینی از گفتگو و تعامل با شما را دارد و از دیکته کردن کارها برای وی اجتناب کنید همچنین با صمیمیت به صحبتهای وی گوش فرا دهید؛ زیرا در این صورت ممکن است بتوان اطلاعات بیشتری در باره مسائل وی بدست آورید. در صورت وجود یک دوست یا عضوی از خانواده که نوجوان با او صمیمیتر و راحتتر است، میتوانید نوجوان خود را تشویق کنید تا درباره نگرانیهایش با این فرد صحبت کند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج