*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق شماره خبر: ٣٩٦٨٧٨ ٢٠:٥٧ - 1396/10/19    کنگره ملی آیة‌الله آقا نجفی همدانی‌ قدس‌سره  با پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد  ارسال به دوست نسخه چاپي


 کنگره ملی آیة‌الله آقا نجفی همدانی‌ قدس‌سره  با پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد

کنگره ملی آیة‌الله آقا نجفی همدانی‌ قدس‌سره


کنگره ملی آیة‌الله سیدمحمد حسینی آقانجفی همدانی‌ قدس‌سره با پیام تصویری آیة‌الله‌‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و سخنرانی آیات غیاث‌الدین طه محمدی نماینده ولی‌فقیه در همدان استادی دبیر شورای‌عالی حوزه‌های علمیه و دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، 7دی در سالن همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار شد...

کنگره ملی آیةالله سیدمحمد حسینی آقانجفی همدانی قدس‌سره   

با پیام تصویری آیةالله‌‌العظمی خامنهای رهبر معظم انقلاب اسلامی

و سخنرانی آیات غیاثالدین طه محمدی نماینده ولیفقیه در همدان

 استادی دبیر شورایعالی حوزههای علمیه و دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، 7دی در سالن همایشهای دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی دفتر مقام معظم رهبری، بیانات حضرت آیةالله خامنهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دستاندرکاران کنگره ملی مفسر قرآن آیةالله آقانجفی قدس‌سره   همدانی که در تاریخ ۳۰مرداد ۹۶ برگزار شده بود، 7دی در محل این همایش بخش شد. مکتوب بیانات ایشان به این شرح است:

بسماللهالرحمنالرحیم

خیلی خوش آمدید آقایان عزیز، برادران همدانی! دانستهها و خاطرههای ما از شهر همدان و شخصیتهای همدان را با این بیاناتی که [ارائه] کردید، زنده کردید؛ خیلی از شما متشکریم.

در بزرگداشت شخصیتهای یک شهر یا یک استان، دو فایده حاصل میشود؛ یکی معرفی آن شخصیت، و یکی معرفی آن شهر یا آن استان یا آن منطقه. شما وقتیکه از مرحوم آقای آقانجفی قدس‌سره   همدانی تجلیل میکنید، بهتبع این تجلیل، یاد همدان، تاریخ همدان، شخصیتهای همدان، امتیازات فراوان همدان در معرض دید همه شنوندگان و تماشاچیان میآید و در واقع همدان را معرفی میکنید. اینهم از برکات یاد این بزرگان است.

خب در همین دورههای اخیر همدان، مرحوم آخوند ملاحسینقلی همدانی و مرحوم حاج شیخ محمد بهاری و مرحوم آسید علی عرب -پدر خود ایشان- و دیگرانی که بودند، شخصیتهایی هستند که هم از لحاظ علمی برجستهاند، هم از لحاظ معنوی و معرفتی و سلوکی برجسته هستند؛ این یکی از امتیازات این شخصیتها است؛ در واقع یکی از امتیازات این شهر است که اینهمه و این تعداد شخصیت برجسته را در خودش جمع کرده که اینها جمع کردهاند، بین مقامات علمی - علمی رایج در حوزهها، مثل فقه و اصول و حکمت و مانند اینها- و بین ممشای سلوکی و حرکت سلوکی و تربیت نفس و حرکت اخلاقی؛ جمع بین این دو کردهاند که خب آن مصداق اتمش در این دورههای اخیر، مرحوم آخوند ملاحسینقلی است و بعد هم شاگردان ایشان و تا میرسد به اینها؛ لذاست که همدان مفتخر است به داشتن این شخصیتها.

راجع به مرحوم آقای آقانجفی قدس‌سره   (رضواناللهعلیه) متأسفانه من هیچ توفیقی نداشتم که با ایشان همجلسه بشوم، بنشینم، ایشان را درست زیارت کنم؛ این برای من پیش نیامد لکن خب دورادور ایشان را میشناختیم. این دو کتابی که اسم آوردند، که یکی تفسیر است که انوار درخشان [نام دارد]، یکی هم درخشان پرتویی از اصول کافی [است] که در واقع حدیث است. خب این کتابها را هم برای ما فرستادند؛ من گاهی مراجعه هم کردهام؛ [نویسندهی] ملا و صاحبنظر، درعینحال فارسینویس، این چیز مهمی است. بنده بارها گفتهام مرحوم مجلسی با آن مقامات عالی، وظیفهی خود میدانست که کتاب فارسی هم بنویسد؛ در کنار دریای عظیمی مثل کتاب بحار که واقعاً یک اقیانوس است، [نوشتن] کتاب حقالیقین و حیاتالقلوب؛ [یعنی] فارسینویسی برای استفاده مردم. خب، حالا [اینکه] مرحوم آقای آقانجفی قدس‌سره   در این کتابهایی که به زبان فارسی نوشته شده، چقدر توانستهاند ادبیات معاصر را مورد ملاحظه و مورد استفاده قرار بدهند، آن بحث دیگری است - اگر چنانچه در این زمینه کمبودی وجود داشته باشد، همانطور که شما گفتید، راهش همین است که یک عده از فضلای قم، طلبههای قم، دقایق را استخراج کنند و در واقع ادبیات این [متون] را تبدیل کنند- لکن مهم، این انگیزه است، انگیزه با مردم بودن، این ذهن فعال و پرتلاش و پرمحتوا را در اختیار مردم گذاشتن؛ اینرا مرحوم آقای آقانجفی قدس‌سره   نشان دادند. درجات ایشان انشاءالله عالی است پیش خدای متعال و خداوند عالیتر کند، مقامات ایشان را.

خب ایشان از لحاظ سلوکی و معنوی شاگرد پدرشان و اساتید دیگری در نجف - مرحوم آقای قاضی و شاید دیگران- بودند؛ شاگرد علمی مرحوم آقای نایینی و مرحوم حاج شیخ محمدحسین و دیگران هم که بودند. انصافاً ایشان زحمت کشیدند؛ شنیدم یک دوره تقریرات [دارند]؛ در همان مصاحبهای که آقای صالحی اشاره کردند که بنده آن مصاحبه را خواندهام و دیدهام، آنجا ایشان ظاهراً میگویند که من یک دوره درس اصول آقای نایینی را رفتم و نوشتههای خودم را به ایشان نشان میدادم. خب این باارزش است؛ یعنی اگر واقعاً یک چنین چیزی الان حاضر باشد، آماده باشد و در اختیار حوزههای علمیه قرار بگیرد، از لحاظ علمی چیز باارزش و یک بخشی از ثروت علمی و اصولی ماست. خب، ایشان از جنبه علمی که مقاماتشان این است.

از جنبه سلوکی [هم]، ایشان انصافاً مردی پارسا و مؤمن [است]، لکن در کنار اینها آن چیزی که به چشم انسان خیلی میآید و خیلی جلوه میکند، سلوک انقلابی ایشان است. در دوران جبهه و در دوران جنگ، بنده یکی دو بار همدان رفتوآمد کردم؛ هم ایشان، هم مرحوم آقای تألهی، این دوتا پیرمرد ملا، با جوانهای جبههبرو آنچنان گرم و گیرا بودند که کأنه یکی از آنها هستند. و همیشه [برای ما] میگفتند و ما اینجا هم از دوستانی که با همدان مرتبطاند شنیده بودیم و نقل میکردند و به نظرم میرسد آنجا هم برای ما نقل کردند که این دو بزرگوار جوری بودند که مرجع جوانهای جبههای بودند؛ هم مسجدشان، هم نمازشان، هم منزلشان، هم برای رفتن به جبهه. این خیلی چیز مهمی است که یک کسی در این سن و با این مقامات و مرتبه علمی، غافل از مسئله مهم زمان خودش نباشد. بعضیها از مسئله مهم زمان خودشان که آن تهاجم دشمن و تهدید کشور و تهدید ملت و تهدید انقلاب و تهدید نظام و همهچیز بود، غافل بودند؛ کسانی بودند که از این مسئله غافل بودند؛ این توجه داشتن این مرد به این معنا، و این جوانها را ارجگذاری کردن، این خیلی به نظر ما نقطه برجستهای است.

به هر حال ما از شما آقایان خیلی متشکریم که نام مبارک این بزرگوار را احیا میکنید و اینها را بزرگ میدارید. خوب است همین کار نسبت به مرحوم آقای تألهی و دیگرانی که هستند در استان همدان هم انجام بگیرد. حالا جناب آقای محمدی اسم آوردند اما بیشاز اینها هستند؛ مثلاً فرض کنید مرحوم آخوند ملاعلی نهاوندی صاحب تشریحالاصول؛ فقیه و اصولی و ملای برجسته درجه یک - که مال استان همدان است- مال نهاوند است؛ و از این قبیل هستند شخصیتهای برجسته همدانی؛ برای اینها اگر چنانچه بزرگداشتی همینطور به نوبت فراهم بشود، همینطور که عرض کردیم نهفقط تجلیل آن بزرگان و احیای نام آن بزرگان، بلکه تجلیل همدان و تجلیل این خطه عالمپرور و علمپرور است. خداوند انشاءالله درجات آنها را عالی کند، درجات دنیوی و اخروی شماها را هم خداوند عالی کند. به نظرم یکی از آقازادههای ایشان هم - که اینجا هستند- زمان ریاست جمهوری با تشکیلات ما همکاری میکردند؛ چنین به ذهنم میآید. آقای انصاری هم که نوه ایشان هستند. خداوند انشاءالله حفظتان کند.

برادران همدانی که برای مرحوم آقای آقانجفی قدس‌سره   میخواهند بزرگداشت بگیرند، ... توجه کنند به حسن سلیقه و کار را هنرمندانه و خردمندانه از آب درآوردن؛ گاهی اوقات زحمت را میکشیم اما کار، آن چنانکه بتواند مؤثر باشد از آب درنمیآید؛ این نشود. هرچه ممکن است فکر کنید، کار را هوشیارانه، هوشمندانه، خردمندانه و هنرمندانه و با هنر از آب دربیاورید که انشاءالله بتواند مؤثر باشد. والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته

عمل یک روحانی، بهترین مبلغ دین و بیشترین اثر را در دینداری مردم داشته و دارد.

آیةالله استادی در این کنگره ضمن تشکر از برگزارکنندگان گفت: هدف از این بزرگداشتها طلب رحمت برای آن عزیز و نیز فکر کردن در اینکه شخصی مانند آقا نجفی همدانی که چهل سال در همدان مشغول وظایف یک روحانی بوده چه جور زندگی کرده که این همه محبوبیت و تأثیرگذاری داشته است.

مردم در ایشان، دینباوری خدا باوری را لمس کردهاند، میان مردم و با مردم در حضور مردم زندگی کرده و در طول زمان جز زهد و تقوی و تواضع و کوشش برای آشنا کردن مردم به خدا و معنویت و معصومان از او چیزی ندیدهاند.

آری عمل یک روحانی، بهترین مبلغ دین و بیشترین اثر را در دینداری مردم داشته و دارد.

علمای شیعه، در طول تاریخ خدمات فراوانی به مکتب اهلبیت علیهم‌السلام  انجام داده و نتیجه آن، این است که امروز صدها میلیون شیعه در جهان داریم.

آنان با تألیف و پاسخ به شبهات و بیان معارف، مکتب اهلبیت علیهم‌السلام  را تا اینجا رساندهاند. اما ما باید بدانیم امروز عملمان میتواند مبلغ مکتب اهلبیت علیهم‌السلام  باشد.

امامان ما فرمودهاند: «کونوا دعاة للناس بغیر السنتکم» و «کونوا دعاة للناس الینا صامتین» یعنی با عملتان مبلغ مکتب و مروج معارف و اخلاق باشید.

این چند جمله را بهعنوان نصیحت به خود و شما حضار محترم عرض کردم و مقدمه عرائضم بود. اینک درباره یکی از تألیفات ایشان (شرح اصول کافی) توضیحاتی ارائه میدهم شاید سودمند باشد.

یکی از تألیفات ایشان شرح اصول کافی به زبان فارسی است. کتاب کافی شیخ کلینی سه بخش است: اصول و فروع و روضه و جمعاً حدود شانزده هزار حدیث دارد و اصول کافی، حدود چهار هزار حدیث دارد که ایشان حدود دویست روایت از اوائل آن را شرح کرده است و در 5 مجلد چاپ شده است.

قبل از این بزرگوار چند شرح کافی داریم که همه از سده یازدهم به بعد است و خوشبختانه همه چاپ شده و در اختیار محققان است.

1ـ شرح علامه مجلسی (مرآت العقول) 2ـ شرح فیض کاشانی (در ضمن وافی) 3ـ شرح ملاصالح مازندرانی 4( شرح میرداماد ناتمام 5ـ شرح ملاصدرا ناتمام 6ـ شرح ملاخلیل قزوینی عربی و فارسی (صافی و شافی) 7ـ شرح ملارفیعا نایینی ناتمام 8ـشرح حاج شیخ عباس حائری فارسی ناتمام 9ـ شرح شیخ محمدباقر کمرهای فارسی 10ـ شرح مورد بحث ما از آقا نجفی همدانی است. شرح این بزرگوار، با اینکه به زبان فارسی است به خاطر بحثهای فلسفی که در آن مطرح شده فقط برای برخی از اهل علم سودمند است.

این شرح، که در 5 جلد چاپ شده جلد ششمی هم دارد که مربوط به معاد جسمانی است. بنده در این محفل بسیار گرانقدر چند مطلب مهم را از این دو کتاب نقل میکنم.

1ـ آن مرحوم در دو جا مینویسد: صدرالمتألهین مرحوم ملاصدرا قدس‌سره   در باب سادس از مباحث نفیس کتاب اسفار میگوید: فلسفهای که مخالف با اصول و قواعد شرح باشد، بیهوده و بیاساس خواهد بود و هیچگونه اعتباری نخواهد داشت.

2ـ اعتقاد به معاد جسمانی به حسب آیات قرآن مجید از ضروریات اصول توحید است...

اگر کسی ایمان به توحید داشته و اعمال صالحه انجام دهد و از گناهان پرهیز نماید اگر به معاد جسمانی معتقد نباشد لاینفعه شئ؛ زیرا اعتقاد به معاد جسمانی از اصول توحید و اصول دین است.

3ـ ادعیه و زیارات جامعه که از اوصیاء طاهرین بهعنوان ودایع الهی در مجتمع اسلامی باقی مانده هر یک شاهد و گواه آن است که از قلوب طاهره و درخشان شرف صدور یافته از جمله زیارت جامعه کبیره که از امام هادی علیه‌السلام  شرف صدور یافته و به طرق معتبره اعلام شده که بهطور حتم این چنین زیارات جامعه که محتوی حقایقی از معارف و بطون قرآنی میباشند جز از قلب سلیم نورانی و از روح قدسی مانند امام هادی علیهالسلام والصلاة صادر نخواهد شد.

4ـ ایشان میگوید: صاحبان ایمان کامل، پس از مرگ، روحشان از حیث علم و قدرت تقویت شده و میتوانند نسبت به دنیا کارهایی انجام دهند آنگاه مینویسد: با توجه به اینکه ارواح اهل ایمان کامل در اثر قطع رابطه از بدن از مزاحمات و شواغل خارجی رهایی یافتهاند.... قدرت روح مستقل و مجرد آنان تقویت یافته... چه بسا بتوانند آثار و برکاتی در این جهان پدید آورند... و از جمله قدرت آنها مصون بودن اجساد آنان در قبور از تغییرات جوّی طبعی است و چه بسا سالهای متمادی اجساد طاهره آنان سالم و ایمن از فساد و آلودگی باقی باشد.

همچنانکه مرحوم آیةالله متأله آقاعلی مدرس قدس‌سره   در کتاب سبیل الرشاد درباره جسد مقدس مرحوم صدوق در شهر ری فرموده است که در سال 1306ق که بیش از نهصد سال از رحلت او گذشته بود با گروهی از مستوفیان درباره ناصرالدین شاه هنگامی که مرقد مقدس را به منظور تعمیر گشوده بودند جسد طاهر وی را با کفن سالم او مشاهده نمودند که به تمام معنا طبیعی و سالم بود.

این در اثر ارتباط خاصی است که ارواح قویه و کامله اهل ایمان نسبت به بدن عنصری خود دارند.

ارواج طاهره اهل ایمان کامل در عالم برزخ به نهایت قدرت نائل آمده و در اثر ارتباط با عالم ملکوت میتواند آثاری درخشان در عالم دنیا داشته باشد. مثلاً؛ بر حسب حکمت، احتیاجات سائلان را بپذیرد و نیازهای آنها را بر آورد و اینگونه اسرار... از طریق آزمایش و مکاشفات هم بهدست آمده است.

اینجانب از عالم متقی خاصی بهوسیله قرائت فاتحه و سوره اخلاص، حاجت مخصوصی را خواستار شدم و در همان شب آن عالم را در خواب دیدم، شاهد بر آگهی اظهار حاجت من بود و سه روز بعد از آن، حاجت من بر آورده شد. از طریق طبیعی غیرمترقبه مثل اینکه شخص زائری ایرانی درب دکان طلبکار اینجانب حاضر شده بدون سابقه اظهار داشته دفتر مطالبات خود را مراجعه شما چنانچه شخصی از اهل علم و فضل که شش ماه طلب او به تأخیر افتاده معرفی به شما تا اینکه بدهی او را بپردازم.

پس از مراجعه به دفتر مطالبات، نام این جانب را برای زائر ایرانی یادآور شده و همه بدهی مرا پرداخته بود پس از دو روز که من به آن شخص طلبکار مراجعه کردم اظهار نمود همه طلب شما را که زیاده بر شش ماه به تأخیر افتاده بود زائر ایرانی ناشناس پرداخت.

5ـ احتمال اینکه اسماعیل فرزند امام صادق علیه‌السلام  مورد احتمال تصدی امامت بعداز امام صادق علیه‌السلام  باشد بر خلاف اصول قطعی است؛ زیرا هر یک از اوصیاء بهطور صریح از مقام رسول الله صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و سلم  تعیین و مشخص شده که دوازده نفر بودند. در این صورت معنی او مفهومی برای اینکه اسماعیل مورد احتمال قرار گیرد نخواهد بود.

گذشته از اینکه اوصیاء طاهرین ارواج قدسیه هر یک از آنان از علم ازلی گذشته و قابل تغییر و بداء نخواهد بود. درباره هیچ یک از اوصیاء طاهرین هرگز بدایی صورت نگرفته است. هر یک از اوصیاء طاهرین از رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و سلم  تصریح و تشخیص شده بر حسب اخبار متواتره و دوازدهمی آنان حضرت بقیةاللهالاعظم اروحنا فداه و عجلالله فرجه است که یملأ الارض عدلاً کما ملئت ظلماً و جوراً.

فلسفه برگزاری کنگرههایی همچون کنگره آیةالله آقانجفی قدس‌سره   همدانی تعظیم شعائر است

بر اساس این گزارش، آیةالله غیاثالدین طه محمدی نماینده ولیفقیه در همدان نیز در این کنگره فلسفه برگزاری کنگرههای همچون کنگره آیةالله آقانجفی قدس‌سره   را تعظیم شعائر دانست و اظهار داشت: خدواند انسانها را بهوسیله یوماللههایی مانند آیةالله آقا نجفیها قدس‌سره   هدایت میکند، چراکه این عالمان با جهادهای تبلیغی و تزکیهای عمری خود را ساختهاند.

رئیس شورای حوزه علمیه همدان گفت: اگر علما فراموش شوند همه ارزشهای جامعه را از دست خواهیم داد و اگر این بزرگان نبودند به اعتقاد من شهدا هم در جامعه پرورش نمییافتند.

تکریم مفاخر یک ملت بخشی از قدرت نرم یک جامعه است

بر پایه همین گزارش، دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این کنگره با بیان اینکه تکریم مفاخر یک ملت، بخشی از قدرت نرم یک جامعه است، تعداد کمی و کیفی مفاخر یک جامعه را پشتونه اضمحلالناپذیری یک جامعه عنوان کرد و با اشاره به جایگاه علمی آیةالله آقا نجفی همدانی قدس‌سره   خاطرنشان کرد: در عباراتی که علمای بزرگ برای این عالم همدانی بهکار بردهاند این کلمات میدرخشد که «حضور ایشان در درس فقه و اصول غرق شدن در علوم اهلبیت علیهم‌السلام  است».

وی به ابعاد شخصتی مرحوم آیةالله آقانجفی قدس‌سره   اشاره کرد و گفت: مرحوم کمپانی قدس‌سره   درباره ایشان میفرماید ایشان کسی است که فقط علم نیاموخته است بلکه علم او همراه با آداب دینی و اخلاق الهی بوده است.

گفتنی است، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و محمدناصر نیکبخت استاندار همدان نیز در این کنگره به ارائه مطالب خود درباره شخصیت علمی و اخلاقی مرحوم آیةالله سیدمحمد حسینی (آقا نجفی همدانی) پرداختند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج