*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: ضرب‌المثل, افق خانواده  | تاریخ:1396/09/22 | ساعت:١٠:٢٦ | شماره خبر:٣٩٥٩٢٤ |  


    راز مثل ها

کار از محکم کاری عیب نمی‌کند

  روزی روزگاری، دهقانی، در باغچه‌ی گوشه‌ی حیاط خانه‌اش چند ساقه مو را قلمه زد. دهقان چند هفته‌ای از آنها مراقبت کرد تا جوانه زدند و تبدیل به نهال درخت انگور شدند. دهقان که خیلی خوشحال بود و توانسته بود نتیجه‌ی زحمتش را ببیند، ذوق‌زده شده بوده و از نهال‌ها به شدت مراقبت می‌کرد.... 

  


روزی روزگاری، دهقانی، در باغچهی گوشهی حیاط خانهاش چند ساقه مو را قلمه زد. دهقان چند هفتهای از آنها مراقبت کرد تا جوانه زدند و تبدیل به نهال درخت انگور شدند. دهقان که خیلی خوشحال بود و توانسته بود نتیجهی زحمتش را ببیند، ذوقزده شده بوده و از نهالها به شدت مراقبت میکرد.

او هر روز غروب وقتی که آفتاب غروب میکرد، نهالها را از باغچه خارج میکرد و به انباری خانه میبرد و همهی آنها را به ترتیب میچید و فردا صبح با طلوع خورشید دوباره تک تک نهالها را میآورد و در باغچه کنار حیاط خانهاش میکاشت. آوازهی این سبک باغداری دهقان در شهر پیچید، یکی از دوستانش که این شایعات را باور نداشت، یک روز عصر به قصد میهمانی به خانهی دهقان رفت و هنگامی که وارد خانهی دهقان شد کم کم غروب میشد و دهقان داشت تک تک نهالها را از باغچه خارج میکرد.

دوستش در حیاط نشسته بود و کارهای او را نگاه میکرد. مرد آن شب را در کنار دهقان ماند و فردا صبح بعد از نماز دید دهقان لباسهای کارش را پوشید و دوباره به انبار رفت تا نهالها را آورد و دوباره آنها را کاشت و رفت لب حوض تا دستهایش را بشوید.

دوست دهقان که تا پایان کارهای او سکوت کرده بود، به سراغش رفت و گفت: دهقان خسته نباشی. ولی چرا این کار را میکنی. این کاشت و برداشت روزانهی تو باعث خراب شدن و از بین رفتن نهالهایت میشود. دهقان لبخندی زد و گفت: تو فکر میکنی من نمیدانم ولی چه کنم؟ کار از محکم کاری عیب نمیکند. من فقط میخواهم از نهالها مراقبت کنم.

مورد استفاده:

کنایه از وسواس و محکم کاری بیش از اندازه در کارها

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

دوشنبه ٢٦ آذر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام