*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گل‌های زندگی, راه سعادت, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٥٣٧٨ ١٤:٢٩ - 1396/09/02   تقویت حس بهترین بودن ارسال به دوست نسخه چاپي


تقویت حس بهترین بودن

حجة‌الاسلام حمید رفیعی‌‌هنر - روان‌شناس و استاد دانشگاه و حوزه


معمولاً یکی از گلایه‌هایی که خانم‌ها در زندگی زناشویی دارند، نوعی بداخلاقی همراه با زورگویی از سوی شوهر است که من در این باره همواره در مشاوره‌هایم، ابتدا روایتی از پیامبر گرامی اسلام را یادآوری می‌کنم که ایشان می‌فرمایند: «سه گروه از زنان هستند که خداوند عذاب قبر را از آنها برمی‌دارد و با حضرت فاطمه سلام‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم محشور می‌گرداند. (یک‌گروه) زنانی هستند که در برابر بد اخلاقی شوهر شکیبایی می‌کنند....» ..

معمولاً یکی از گلایههایی که خانمها در زندگی زناشویی دارند، نوعی بداخلاقی همراه با زورگویی از سوی شوهر است که من در این باره همواره در مشاورههایم، ابتدا روایتی از پیامبر گرامی اسلام را یادآوری میکنم که ایشان میفرمایند: «سه گروه از زنان هستند که خداوند عذاب قبر را از آنها برمیدارد و با حضرت فاطمه سلام‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم محشور میگرداند. (یکگروه) زنانی هستند که در برابر بد اخلاقی شوهر شکیبایی میکنند....»

آنچه من در این سالها به تجربه دریافتهام، این است که زوجهای جوان در دوران عقد یا آغاز زندگی مشترکشان به دلیل فقدان آشنایی لازم با دیدگاهها و عادتهای همدیگر به نوعی دچار تنش میشوند و این تنش بسته به شرایط فرهنگی که زوجها در آن رشد کرده و تربیت شدهاند، گاه کلامی و رفتاری قهری است و گاه حتی متاسفأنه به برخوردهای فیزیکی نیز میانجامد.

اولین نکته این که در هر رابطهای اگر حلم و سعه صدر نباشد، بیتردید آن رابطه خیلی زود به خزان کشیده میشود و دوم این که خیلی زود باید این اختلافها و تنشها در مراحل اولیه کنترل و حل شود. زندگی زوجهای جوان نهالی است که طاقت توفانهای شدید را ندارد و خیلی زود ممکن است شاخههایش بشکند. همانطور که آمارها نیز گواهی میکند، اغلب طلاقها در دو سال نخست زندگی مشترک انجام میشود. پس باید هوشیار بود و اجازه نداد اشتباهات، زندگی را به سمت نابودی بکشاند.

پرخاشگری و رفتار نامناسب از سوی هر کدام از زوجها میتواند علتهای مختلفی داشته باشد؛ از تنگناهای اقتصادی گرفته تا مشکلات عاطفی و ریشههای فرهنگی.

نخستین مرحله شناسایی ریشههاست و سپس کمک به برطرف شدن آن و در این میان نباید این رفتار پرخاشگرانه را به حساب قطع ارتباط علاقه و دوست داشتن گذاشت.

به زوجها توصیه میکنم در موارد مناقشه برانگیز احترام یکدیگر و خانوادهها را حفظ کنند. اگر مرد در این زمینه کوتاهی میکند زن رعایت کند، بالاخره طرف دیگر نیز خواهد آموخت که به شما احترام بگذارد. زن و شوهر به دلیل ارتباط بسیار نزدیکشان، بیش از همه مؤظف به پاسداری از شأن و منزلت یکدیگر هستند و هیچکدام حق ندارد دیگری را از حوزه تصمیمگیری در مسائل خانواده خارج کند.

در ماهها و روزهای ابتدایی زندگی تحسین کردن همدیگر را فراموش نکنید، هر دختر یا پسری فکر میکند طرف مقابلش بهترین انتخاب بوده و این حس بهترین بودن را باید تقویت کرد که یکی از راههای آن تشویق و مشارکت یکدیگر در ابعاد مختلف زندگی است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج