*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٩٥٢٩٠ ١٠:٥٣ - 1396/08/30   اثری از علامه سیدهاشم بحرانیآثار ماندگار شماره 532 ارسال به دوست نسخه چاپي


اثری از علامه سیدهاشم بحرانیآثار ماندگار شماره 532

مدینة معاجز اثری از علامه سیدهاشم بحرانی


علامه سیدهاشم بحرانی معروف به علامه بحرانی از محدثان بزرگ شیعه در قرن یازدهم هجری بوده که در شهر «توبلی» از کشور بحرین به دنیا آمد ..

 

 

 

 

علامه سیدهاشم بحرانی معروف به علامه بحرانی از محدثان بزرگ شیعه در قرن یازدهم هجری بوده که در شهر «توبلی» از کشور بحرین به دنیا آمد.

ایشان پس از چندی تحصیل در زادگاه خود، به نجفاشرف مرکز علوم اهلبیت رفت و سالها از خدمت علمایی چون شیخ فخرالدین طریحی نجفی، سیدعبدالعظیم استرآبادی و دیگران استفاده کرد و به مقام رفیعی از علم و تقوا نائل آمد و بزرگ مرجع آن حوزه کهنسال شد. او پس از چندی به زادگاهش بحرین بازگشت و بعد از رحلت شیخ محمدبن ماجد بحرانی، منصب مرجعیت و رهبری دینی و علمی آن دیار به ایشان رسید.

شیخ حر عاملی، شیخ محمودبن عبدالسلام المعنی، شیخ عبدالله بحرانی، شیخ حسن بحرانی از شاگردان زبده علامه بحرانی بودند. ایشان که فقیه و دانشمندانی ذوالفنون و صاحب تألیفات فاخر در فقه، اصول، رجال و علوم دیگر بود، در زمانی به یکباره دست از تمام کارهای علمیاش کشید و تمام توجه خود را به تدوین احادیث اهلبیت معطوف نمود؛ بهطوری که تذکرهنویسان در اینباره نوشتهاند که در تاریخ تشیع کسی جز علامه مجلسی مانند او دیده نشده است. از علامه بحرانی میراث گرانبهایی از آثار قلمی در موضوعات مختلف علوم دینی باقی مانده که البرهان فی تفسیر القرآن، اللوامع النورانیة فی اسماء علی و اهل بیته القرآنیة، اصول اعتقادات، امامت، اثبات الوصیة و حلیة الابرار فی احوال محمد و آله الاطهار از آن جملهاند.

سرانجام ایشان در سال 1107 قمری در روستای نعیم بدرود حیات گفت و پیکرش به توبلی منتقل و در مقبره «ماثنی» در جوار مسجد معروف آنجا به خاک سپرده شد.

مدینة معاجز: از آثار ماندنی و خواندنی علامه سیدهاشم بحرانی کتاب ارزشمند «مدینة معاجز» است که به زبان عربی و درباره معجزات امامان دوازدهگانه شیعیان به رشته تحریر در آمد. مؤلف محترم در این کتاب طی ابوابی جداگانه به بیان معجزات امامان معصوم پرداخته که مجموعاً حدود دو هزار و شصت و شش معجزه را ذکر میکند و در ذیل برخی از آنان، به نقل روایات متعددی از منابع و مصادر معتبر و مورد قبول شیعه و سنی میپردازد.

علامه بحرانی در آغاز «مدینة معاجز»، حدود صد کتاب را که تا زمان نویسنده در موضوع امامت نوشته شده، نام میبرد.

امتیاز و نقص: از ویژگیهای مدینة معاجز همین است که مؤلف در اثبات و بیان معجزات امامان علیهم‌السلام  از منابع مؤثق و معتبر فریقین استفاده کرده است، حتی برخی از روات احادیث وی از جمله روات صحاح سته اهلسنت هستند. نوشتهاند که ایشان در اینباره از مصادری حدیث نقل کرده که علامه مجلسی به آنها دست نیافته است. از نواقص این کتاب، تکرار روایات در مواضع متعدد میتواند باشد، مثلاً در بیان معجزات حضرت علی علیه‌السلام به نقل روایتی میپردازد که همان روایت را بعینه، در بخش مربوط به معجزات امام حسن علیه‌السلام بیان میکند.

مؤلف همچنین در برخی موارد به نقل روایاتی میپردازد که به عصمت ائمه علیهم‌السلام  خدشه وارد میشود.

چاپ و نشر: مدینة معاجز نخستین بار در سال 1300 قمری به چاپ رسید. اخیراً نیز مؤسسه المعارف الاسلامیة این کتاب را در هشت جلد و در قطع وزیری با جلد گالینگور منتشر کرده است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج