*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


راه سعادت, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٥١٧٦ ١٢:٠٢ - 1396/08/23    تواضع تحسین برانگیز امام خمینی قدس سره در مسائل علمیسیره خوبان ارسال به دوست نسخه چاپي


 تواضع تحسین برانگیز امام خمینی قدس سره در مسائل علمیسیره خوبان

تواضع تحسین برانگیز امام خمینی قدس سره در مسائل علمی


چه بسا افرادی که در مسیر ظاهری اسلام قدم بر می‌دارند و سفارشات آن را عمل می‌کنند؛ اما این تعبد در راستای تکبر و شهرت طلبی است که نزد خداوند ارزشی ندارد و حکیم دانا فقط به عبد مخلص و متواضع خود پاداش می‌دهد. خداوند متعال در قرآن می‌فرماید: ..

چه بسا افرادی که در مسیر ظاهری اسلام قدم بر میدارند و سفارشات آن را عمل میکنند؛ اما این تعبد در راستای تکبر و شهرت طلبی است که نزد خداوند ارزشی ندارد و حکیم دانا فقط به عبد مخلص و متواضع خود پاداش میدهد.

خداوند متعال در قرآن میفرماید:

 

وَعِبَادُ الرَّحْمَنِ الَّذِینَ یَمْشُونَ

عَلَى الْأَرْضِ هَوْنًا؛ فرقان/63

و بندگان خداى رحمان، کسانى‏اند

که روى زمین با تواضع و فروتنى

راه مى‏روند.

▪ حکایت

یکی از شاگردان امام قدس سره گفته است: امام خمینی قدس سره بر یک دوره کتاب وسیله مرحوم آقا سیّد ابوالحسن اصفهانی و همچنین بر کتاب عروهالوثقی، حاشیه داشتند و با اینکه آن وقتها ما به منزل ایشان زیاد رفت و آمد داشتیم و از شاگردان و دوستان ایشان بودیم، نفهمیده بودیم که امام بر این دو کتاب حاشیه دارند.

اینها در خصوصیات یک عالمی که بخواهد مرجع بشود دخیل است. یعنی اگر کسی خواستار مرجعیّت باشد، حدّاقل به دوستان نزدیکش میفهماند که چنین کتابهای فقهی را نوشته است، ولی امام قدس سره حتّی به ما هم ابراز نکرده بود که ما بفهمیم. البته ما گاهی مواقع مسئلهای را از امام میپرسیدیم و فتوای خود ایشان را هم میخواستیم، امام فتوای خودشان را نقل میکردند؛ امّا تواضع داشتند و نمیفرمودند که مثلاً در حاشیه بر عروه یا حاشیه بر تحریر الوسیله اینطور نوشتهام.

تـــــواضــع ســر رفعــــــت افــــرازدت

تکبر به خاک اندر اندازدت (سعدی)

منبع: خبرگزاری حوزه، با اقتباس و ویراست

 از کتاب داستانهایی از علماء

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج