*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: اخبار افق  | تاریخ:1396/04/22 | ساعت:١٠:١٢ | شماره خبر:٣٩٢٧٣٧ |  


    آیة‌الله‌العظمی جوادی آملیآیة‌الله‌العظمی جوادی آملی

با درس شدن نهج‌البلاغه، جامعه، دینی و انقلابی می‌شود

  اگر واقعاً نهج‌البلاغه برایمان درسی بشود، آن وقت معیارهایش مشخص می‌شود، مرزش مشخص می‌شود، تند و کندش مشخص می‌شود، همه چیزش مشخص می‌شود؛ وقتی نهج‌البلاغه درسی شد آن وقت عالمانه و محققانه، جامعه، جامعه دینی و انقلابی می‌شود. .....  

  
حضرت آیةالله جوادی آملی گفتند: وقتی نهجالبلاغه درسی شد آن وقت عالمانه و محققانه، جامعه، جامعه دینی و انقلابی میشود.

به گزارش خبرگزاری حوزه، این مرجع تقلید 19 تیر در دیدار امام جمعه ساری و جمعی از طلاب این شهرستان در بخشی از سخنان خود با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم انقلابیبودن حوزههای علمیه، بیان داشتند: مطلبی که از مقام معظم رهبری به علما و مراجع دیگر رسیده است، این است که مردم و حوزههای علمیه باید انقلابی باشند، این راه درست است.

اگر واقعاً نهجالبلاغه برایمان درسی بشود، آن وقت معیارهایش مشخص میشود، مرزش مشخص میشود، تند و کندش مشخص میشود، همه چیزش مشخص میشود؛ وقتی نهجالبلاغه درسی شد آن وقت عالمانه و محققانه، جامعه، جامعه دینی و انقلابی میشود.

معظمله با ذکر نمونهای از آموزههای نهجالبلاغه، اذعان داشتند: وقتی غدیر حاکم شد، امیرالمؤمنین حضرت علی علیه‌السلام در آن نامهای که برای مالک اشتر نوشتند، فرمودند: مالک! مواظب باش «فإن هذا الدین قد کان أسیراً فی أیدی الأشرار»؛ همه برنامههای دینی در عصر اولی و دومی و سومی بود، حضرت نفرمود دین را کشتند، بلکه فرمودند: دین را اسیر کردند؛ یعنی نماز بود، روزه بود، همه دستورات دینی بود منتها اسیر بود.

پس معلوم میشود بهعنوان نمونه ما دو گونه میتوانیم نماز بخوانیم؛ یک نماز اسیر و یک نماز امیر؛ قبلاز انقلاب نماز بود ولی نماز اسیر بود، نمازی بود که «ینهی‏ عن الفحشاء والمنکر» نبود، اگرچه بعضی از امور دیگر هم بود ولی اسیر بود، «فإن هذاالدین قد کان أسیراً فی أیدی الأشرار»؛ حالا خدا امام خمینی قدس‌سره و شهدا را غریق رحمت کند که دین را آزاد کردند. لذا هر کاری که در این مملکت انجام میشود، اولینبار ثواب آن به روح مطهر امام راحل و شهدا و جانبازان و اینها مینویسند.

ایشان تصریح داشتند: باید خود را بر قرآن کریم عرضه کنیم، قرآن کریم فرمود برای هر بخشی درجات فراوانی است، هم برای علم، هم برای عمل درجاتی است. یک وقت است شخص خودش میخواهد اصلاح بشود، این اولین راهش این است که عالم بشود و بعد عمل کند، این راه روشن است. اما یک زمان انسان میخواهد منطقه خودش، کشور خودش و قاره خودش را اصلاح کند.

قرآن کریم آن بخشی که مربوط به اصلاح خود شخص است میفرماید: «لعلهم یتفکرون»، «لعلهم یعلمون»؛ اما بخش دیگر از آیات این است که «تلک الأمثال نضربها للناس وما یعقلها إلا العالمون»؛ چه کسی باید جامعه را اصلاح کند؟ فرمود: «لقوم یعقلون» میتواند جامعه را اصلاح کند، این قوم به معنی نژاد نیست. این قوم یعنی اگر کسی قائم بالعقل بود، قائم بالعلم بود میتواند، جامعه را اصلاح کند.

حضرت آیةالله جوادی آملی با اشاره به درجات عدل از منظر قرآن کریم، اظهار داشتند: این عزیزانی که در دستگاه قضایی حضور دارند، حتماً مستحضرند که همین «عدل» که قرآن کریم ذکر کرده، یکبار مقصود عدلی است که برای پیشنمازی خوب است؛ یعنی این آقا که میخواهیم به او اقتدا کنیم اگر عالم به احکام فقهی باشد و عادل باشد، میتوان به او اقتدا کرد، این برابر آیه سوره مبارکه نحل، مشکل مسجد را حل میکند «إن الله یأمر بالعدل و الإحسان» اما اگر خواستیم این آقا را قاضی کنیم، آن عدلی که در نماز جماعت مطرح هست دیگر کافی نیست، این عدل سوره مبارکه حدید را میخواهد که «لیقوم الناس بالقسط» و اگر خواستیم یک پرونده میلیاردی را به یک قاضی بدهیم، باید بدانیم که در اینجا از عادل و قائم بالقسط کاری ساخته نیست، بلکه از قوام بالقسط کار ساخته است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

دوشنبه ٠٧ خرداد ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
کانال تلگرام