*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: ضرب‌المثل, افق خانواده  | تاریخ:1396/02/28 | ساعت:١٢:٠١ | شماره خبر:٣٩١٥٦١ |  


    راز ضرب المثل‌هاقهر شغال به نفع باغبانه

قهر شغال به نفع باغبانه

  کاربرد: وقتی کسی که حضورش در جایی، تنها موجب زحمت دیگران باشد و با این‌وجود به سبب این حضور بر سر آن‌ها منت می‌گذارد و ناز می‌کند. ... 

  


کاربرد: وقتی کسی که حضورش در جایی، تنها موجب زحمت دیگران باشد و با اینوجود به سبب این حضور بر سر آنها منت میگذارد و ناز میکند.

شغالی بود که هر روز به باغ پیرمرد مهربانی میرفت و یک شکم سیر میوه میخورد. پیرمرد هم از آنجایی که او را مخلوق خدا میدانست، مزاحمش نمیشد. اما کمکم خوشی به دل شغال زد و هر بار که به باغ میرفت یک شکم میوه میخورد و چند بغل میوه را هم زیر دست و پا لِه میکرد. یکروز، پیرمرد جلوی او را گرفت و گفت: فلانی! هرچه میوه خواستی بخور، ولی دیگر آنها را زیر دست و پا له نکن! کفر نعمت درست نیست.

شغال در پاسخ گفت: یکبار دیگر مرا نصیحت کنی، قهر میکنم و دیگر به باغت نمیآیم!

پیرمرد گفت: قهر تو، به ضرر من نیست، به نفع من است.

شغال قهر کرد و تصمیم گرفت دیگر به باغ او نیاید. فردای آنروز به باغ دیگری رفت. او تا پایش به باغ رسید، صاحب باغ دوم با بیل او را کتک زد. او هم زخمی و رنجور گریخت. روز دوم بازهم سراغ باغ دیگری رفت و باز به جای میوه، کتک خورد. چند روز به همین منوال گذشت و با گرسنگی و رنج ضربی که از دیگر باغبانان دیده بود، چارهای ندید که سراغ پیرمرد مهربان برود و از او عذرخواهی کند.

پیرمرد به او گفت: نگفتم قهر تو باعث منفعت من است؟ میتوانی بازهم سراغ میوههای من بیایی مشروط به اینکه فقط به خوردن میوهها کفایت کنی و نعمت خدا را لگدمال نکنی!

شغال پذیرفت و بعد از چند روز توانست دلی از عزا درآورد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

سه شنبه ٠١ آبان ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام