*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گروه خبری: ضرب‌المثل, افق خانواده  | تاریخ:1396/01/31 | ساعت:١٣:١٠ | شماره خبر:٣٩٠٦٢٦ |  


    راز ضرب المثل‌ها

آب‌شان از یک جوی نمی‌گذرد

  «آب‌شان از یک جوی نمی‌رود»؛ هرگاه میان دو یا چند تن در انجام کاری توافق و سازگاری وجود نداشته باشد، از این عبارت برای نشان دادن رابطه‌ی آنان استفاده می‌شود. ...  

  


«آبشان از یک جوی نمیرود»؛ هرگاه میان دو یا چند تن در انجام کاری توافق و سازگاری وجود نداشته باشد، از این عبارت برای نشان دادن رابطهی آنان استفاده میشود.

در گذشته آبگیری و آبیاری مزارع و باغات، جنبهی حیاتی داشت. و هنگامی که نوبت آب میشد و آب در جویها راه میافتاد، هر کس کوشش میکرد، پیشاز آنکه جریان آب قطع شود، زودتر آب خود را بگیرد و این عجله و شتابزدگی و عدم رعایت نوبت و حقتقدم دیگران، موجب میشد که کشاورزان هنگام آبگیری، گاه با داس و بیل و چوب به جان یکدیگر میافتادند و یکدیگر را زخمی میکردند.

برای جلوگیری از پیش آمدن چنین مشاجراتی، هرکس کوشش میکرد، آب مورد نیاز خود را از جویی برندارد که آنانی که با او مشاجره دارند، از آن بر میدارند. و از اینرو است که اکنون ضربالمثل "آبشان از یک جوی نمیگذرد " را در مورد کسانی به کار میبرند که بر سرموضوعی با یکدیگر نمیسازند و باهم مشاجره دارند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

دوشنبه ٢٦ آذر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام