*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


راه سعادت, گوناگون, افق خانواده شماره خبر: ٣١٤٩٩١ ١٤:١٢ - 1391/12/20   عادت‌های خوب شماره 84 ارسال به دوست نسخه چاپي


عادت‌های خوب شماره 84

نــــوروز


پدربزرگ همين‌طور كه خود را براي لحظه تحويل سال و خواندن دعاي عيد نوروز آماده مي‌كند، از گذشته مي‌گويد و اين‌كه در قديم، شروع سال جديد را با شليك توپ اعلام مي‌كرده‌اند. بعد هم يك نفر را به عنوان مير نوروزي برمي‌گزيدند تا يك روز به جاي خان و كدخدا دستورهاي خنده‌دار بدهد و ...

پدربزرگ همينطور كه خود را براي لحظه تحويل سال و خواندن دعاي عيد نوروز آماده ميكند، از گذشته ميگويد و اينكه در قديم، شروع سال جديد را با شليك توپ اعلام ميكردهاند. بعد هم يك نفر را به عنوان مير نوروزي برميگزيدند تا يك روز به جاي خان و كدخدا دستورهاي خندهدار بدهد و مردم آبادي اجرا كنند و خوشحال باشند!

پدربزرگ سپس ميگويد:

* به فرمايش امام علي (علیه السلام): هر روزي كه در آن گناهي از ما سر نزند، عيد است.

* عيد غدير خم (روزي كه حضرت علي (علیه السلام) به امر خدا به جانشيني حضرت محمد(ص) انتخاب شد) در نخستين روز بهار يا همان نوروز ايراني اتفاق افتاده است.

* گاهي سالروز شهادت معصومين (علیهم السلام) با ايام نوروز مصادف ميشود، مثل امسال كه سالروز شهادت حضرت فاطمهJ در دهه اول فروردين است و ما بايد احترام اين روزها را نگه داريم.

* رفت و روب و خانهتكاني سخت مورد تأكيد اسلام است، مگر نه اينكه پيامبر اكرم(ص) فرمودند: پاكيزگي نشانه ايمان است.

* ديد و بازديدهاي نوروزي همان صله رحم است كه طبق سخن معصومين (علیهم السلام) موجب طولانيشدن عمر انسان ميشود.

* در نوروز بهتر است كوچكترها به ديدن بزرگترها بروند. البته اگر بزرگترها هم به ديدن كوچكترها رفتند بزرگي خود را نشان دادهاند.

* روزهاي قشنگ نوروز فرصت خوبي براي كنار گذاشتن كينه و دشمني با دوستان، آشنايان، بستگان و همسايگان است؛ مگر نه اين كه گفتهاند: خوشاخلاقي نصف ايمان است؟

* نو بودن لباس خوب است اما ضروري نيست. آنچه مهم است پاكيزهبودنش است و اين كه ما را در كوچه و خيابان انگشتنماي مردم نكند.

* در نوروز خوب است به ديدن كساني كه در بستر بيماري افتادهاند برويم و نيز كساني كه به ياد عزيز از دست رفتهشان «مراسم نوعيد» گرفتهاند.

* آغاز سال نو در مكانهاي مقدسي مانند حرم امام رضا و حضرت معصومه علیها السلام و حتي امامزادههاي شهر و آباديمان بسيار پسنديده است.

* نوروز فرصت خوبي براي مسافرت است كه حضرت محمد صل الله و علیه و آله و سلم فرمودند: به مسافرت برويد تا تندرست باشيد.

* بهتر است سفر بخشي از تعطيلات ما را در بر بگيرد، تا از فيض ميزبانبودن محروم نشويم.

* پرخوري، غيبتكردن، دورماندن از كار و مطالعه و... از عادتهاي بدي است كه بايد سعي كنيم روزهاي زيباي اول سالمان به آنها آلوده نشود

بیژن شهرامی


خروج