*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


بیشتر بشناسیم, افق خانواده شماره خبر: ١١٩٣٠٢ ١٨:٢٨ - 1390/07/27   یار مهربان شماره 47 ارسال به دوست نسخه چاپي


یار مهربان شماره 47

شاهچراغ(ع)


حضرت سيد مير احمد، معروف به «شاهچراغ» از فرزندان امام هفتم حضرت امام موسي کاظم(ع) است. مادرش هم بانويي پرهيزکار بود که به «ام احمد» مشهور شد.

هنگامي که خبر شهادت حضرت امام موسي کاظم(ع) در مدينه پخش شد، مردم نزديک خانه «ام احمد» جمع شدند. آنگاه همراه با سيد مير احمد به مسجد آمدند و به سبب بزرگواري او، گمان کردند که پس از شهادت امام هفتم(ع)، او امام است. به همين سبب، با او بيعت کردند و او نيز از آنها بيعت گرفت. سپس بالاي منبر رفت و خطبهاي زيبا خواند و فرمود: «اي مردم، همچنان که اکنون تمامي شما با من بيعت کردهايد، بدانيد که من، پيرو برادرم حضرت رضا هستم. او پس از پدرم، امام است و بر من و شما واجب است که از او اطاعت کنيم.» او پس از گفتن اين مطالب از منبر پايين آمد و به اتفاق مردم خدمت امام رضا(ع) رسيد و با ايشان بيعت نمود. امام رضا(ع) نيز در حق او دعا کرد و فرمود: «همچنان که حق را پنهان نکردي، خداوند در دنيا و آخرت به تو پاداش خير دهد.»

حضرت شاهچراغ(ع)، مدتي بعد از رفتن امام رضا(ع) به ايران، تصميم گرفت خود را به برادرش برساند. او به همراه عده زيادي از بستگان و علاقهمندان امام رضا(ع) راهي شهر مرو شد، اما در بين راه و زماني که به شهر شيراز رسيده بود، خبر شهادت امام هشتم را شنيد. حضرت شاهچراغ از شنيدن اين خبر بسيار غمگين شد و تصميم به بازگشت گرفت، اما وقتي ديد حاکم شيراز سر جنگ دارد، مردانه در مقابلش ايستاد و در جنگي نابرابر به شهادت رسيد.

ناگفته نماند که مدفن حضرت شاهچراغ(ع) سالها پنهان بود، تا اين که در زمان حکومت اميرعضدالدوله ديلمي شناسايي و صاحب بقعه و بارگاه شد.

حضرت شاهچراغ، بسيار بخشنده و مهربان بود؛ نوشتهاند: «با فروش مزرعهاي که پدر به او بخشيده بود، هزار برده را در راه خدا آزاد کرد.»

بيژن شهرامي


خروج