*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > اخبار افق 
اخبار > فرزندانم مراقب باشید


بین الملل, بین الملل, اخبار افق, بین‌الملل, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٢٦٥٣ ١٤:٤٠ - 1397/06/21      فرزندانم مراقب باشید حضرت آیت‌الله‌ سیدکاظم حسینی حائری در پیامی به مردم بصره تأکید کردند ارسال به دوست نسخه چاپي


   فرزندانم مراقب باشید حضرت آیت‌الله‌ سیدکاظم حسینی حائری در پیامی به مردم بصره تأکید کردند

فرزندانم مراقب باشید


از امیرمؤمنان علی علیه السلام نیز روایت شده است که در روز سقیفه گفتند «إن لنا حقاً، إن نعطه نأخذه، وإن نمنعه نرکب أعجاز الإبل وإن طال السرى». الفائق فی غریب الحدیث للزمخشری: ج‏٢، ص٣٣٦. ای فرزندان غیور در عراق و خانواده‌هایمان در استان بصره؛ مطالبه حقوق از مسئولانی که گوش‌هایشان از شنیدن فریادتان طفره می‌رود و نه‌تنها دردهایتان را احساس نمی‌کنند بلکه انصاف و حیا از دل و جان آنان در قبال افراد ضعیف و محروم ملت و خانواده‌های شهدا کاملاً رخ بسته است، حق مشروع شما به‌شمار می‌آید...

حضرت آیتالله سیدکاظم حائری از مراجع تقلید عراقی ساکن قم، در واکنش به تحولات و حوادث اخیر در بصره پیامی صادر کردند.

به گزارش خبرگزاری ابنا، متن این پیام به این شرح است:

بسماللهالرحمنالرحیم

خداوند متعال میفرماید «واتقوا فتنةً لا تصیبن الذین ظلموا منکم خاصةً و اعلموا أن الله شدید العقاب». الأنفال: 2۵.

از امیرمؤمنان علی علیه السلام نیز روایت شده است که در روز سقیفه گفتند «إن لنا حقاً، إن نعطه نأخذه، وإن نمنعه نرکب أعجاز الإبل وإن طال السرى». الفائق فی غریب الحدیث للزمخشری: ج‏٢، ص٣٣٦.

ای فرزندان غیور در عراق و خانوادههایمان در استان بصره؛ مطالبه حقوق از مسئولانی که گوشهایشان از شنیدن فریادتان طفره میرود و نهتنها دردهایتان را احساس نمیکنند بلکه انصاف و حیا از دل و جان آنان در قبال افراد ضعیف و محروم ملت و خانوادههای شهدا کاملاً رخ بسته است، حق مشروع شما بهشمار میآید.

بارها در پیامهای خود از آنها خواستهام به سود ملت خود فعالیت فراوانی داشته باشند اما این دعوت من فقط فرار آنها و پافشاری بر فساد و استکبار بزرگشان را به همراه داشت. ملتی که از سادهترین زمینههای زندگی محروم است این حق را دارد که حقوق خود را مطالبه کند و در برابر ظالمان فریاد بزند تا دست ظلم از آنها برداشته شود و این برگرفته از گفته امیرمؤمنان علی علیه السلام است که میفرمایند «إن منعنا حقنا، رکبنا مرکب المشقة صابرین علیه وإن طال الأمد.. » و همچنین میفرمایند «إن الله کتب القتل على قوم والموت على آخرین و کل آتیه منیته کما کتب الله له، فطوبى للمجاهدین فی سبیل الله، والمقتولین فی طاعته». (وقعة صفین لنصربن مزاحم: ۱۱۱)

حزن و عزا و تأسف شدید خود را نسبت به خونهای ریخته شده ظالمانه اعلام میکنم، زیرا ریخته شدن این خون از بزرگترین محرمات و شدیدترین گناهها هستند و خداوند متعال وعده آتش را به جاریکنندگان خون داده است و همچنین نسبت به خسارتهای بهوجود آمده در داراییهای عمومی و خصوصی و تجاوز به حرمتهای الهی اعلام میکنم.

در عین حال به فرزندان خود میگویم که چنین مسایلی نمیتواند این اقدامات را توجیه کرده و نمیتوان به بهانه مطالبه حقوق و اصلاح وضع پسرفته زندگی به چنین اقداماتی دست زد، چراکه معصیت الهی و راه جهنم نمیتواند راه درستی برای اصلاح و مطالبه حقوق باشد.

بنابراین مراعات موازین شرعی و دوری از همه انواع خشونت و تکیه بر شیوههای متمدنانه و تظاهراتهای مسالمت آمیز گسترده و باقدرت که لرزه بر دشمنان و شادمانی برای دوستان را به همراه دارد، ضروری است.

همچنین همه فرزندان ملت و خانواده خود را نسبت به توطئههای بازماندگان حزب بعث و داعش و یاوران آنها در جبهه استکبار جهانی صهیونیستی برحذر میدارم، زیرا آنان همواره در کمین نشسته و در انتظار فرصت هستند و خود را کاملاً آماده کردهاند و سختیها و مصیبتهای شما را بهترین فرصت برای کشاندن شما به فتنه میبینند.

این فتنه تنها کسانی که به شما ظلم کردهاند را هدف قرار نمیدهند بلکه همه کشور و مردم از این فتنه رنج برده و خون بیگناهان جاری، اموال عمومی و خصوصی به آتش کشیده و به مومنان و داراییهای آنان تعرض میشود.

بر این اساس، نهتنها مطالبات شما در پرتو این فتنه گم میشوند بلکه فرزندان ملت به کشتار یکدیگر روی آورده و شاهد از هم گسیختگی وحدت ملی خواهیم بود.

بنابراین باید در اوج هوشیاری و بیداری بود و علمای حوزه علمیه نیز مسئولیت شرعی خود را در قبال این رنج بزرگ به خوبی انجام دهند.

بر اساس حدیث مبارک «إذا ظهرت البدع، فعلى العالم أن یظهر علمه، فإن لم یفعل سلب نور الإیمان» از مومنان میخواهیم از علما پیروی کرده و به رهنمودهای آنان توجه کنند زیرا طاعت آنان سبب رشد و گام برداشتن در مسیر صحیح میشود.

۲٦/ ذی الحجة/ ۱٤۳۹ه- کاظم الحسینی الحائری

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
يکشنبه ٠١ ارديبهشت ١٣٩٨
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام
آخرین شماره

  ویژه نامه نوروز و سبک زندگی اسلامی

 

ویژه نامه فجر چهلم


ویژه نامه ی اربعین (2)

ویژه نامه بهجت عارفان

 

ویژه نامه ی حکیم الهی

 


 
حکمت ناب
مجموعه درسهای اخلاقی
آیت الله انصاری شیرازی قدس سره

 
 
رسم پارسایی
مجموعه درسهای اخلاقی
آیت الله اشتهاردی قدس سره

افق حوزه|اخبار افق|سرمقاله|در محضر نور|اخلاق در حوزه|عطر يار|سخن بزرگان|فرزانگان|رواق شهیدان|اخبار کوتاه حوزه|اخبار کوتاه ایران|اخبار کوتاه جهان|بین الملل|مقاله|مصاحبه|همگام با مدارس و مراکز|با شما|گزارش تصویری|افق خانواده|پاسخ استاد