*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > اخبار افق 
اخبار > ضرورت‌های تبلیغ در عرصه بین‌الملل و چالش‌های پیش رو


گروه خبری: بین‌الملل, مصاحبه, اخبار افق  | تاریخ:1396/10/19 | ساعت:٢٠:٠٥ | شماره خبر:٣٩٦٨٥٨ |  


    در گفت‌وگو با مبلغ عرصه بین‌الملل تبیین شد (افق حوزه شماره 539)  ضرورت‌های تبلیغ  در عرصه بین‌الملل  و چالش‌های پیش رو

ضرورت‌های تبلیغ در عرصه بین‌الملل و چالش‌های پیش رو

  حجة‌الاسلام سیدمحمد میرتبار گفت: شاهدیم که جریان شیعه‌هراسی به آسیای شرقی هم نفوذ کرده و در بسیاری از کشورهای اروپایی زمینه آن ایجاد شده است. به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری حوزه، حجة‌الاسلام سید‌محمد میرتبار عضو گروه مبلغان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نزدیک به سه دهه فعالیت تبلیغی در عرصه بین‌المللی را در کارنامه خود دارد. وی که تاکنون سفرهای تبلیغی به کشورهایی چون ایتالیا، مالزی، امارات، هند، سوئد و سایر کشورهای اروپایی، اقیانوسیه و حوزه اسکاندیناوی داشته است در گفت‌وگو با سرویس بین‌الملل خبرگزاری حوزه به تبیین ضرورت‌های تبلیغ در عرصه بین‌الملل موانع و چالش‌های پیش رو و مهم‌ترین نیاز‌های مبلغان برای تبلیغ اسلام ناب در کشورهای مختلف پرداخته است که به خوانندگان محترم هفته‌نامه افق تقدیم می‌شود. 

  


حجةالاسلام سیدمحمد میرتبار گفت: شاهدیم که جریان شیعههراسی به آسیای شرقی هم نفوذ کرده

و در بسیاری از کشورهای اروپایی زمینه آن ایجاد شده است.

به گزارش سرویس بینالملل خبرگزاری حوزه، حجةالاسلام سیدمحمد میرتبار عضو گروه مبلغان خارج از کشور

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نزدیک به سه دهه فعالیت تبلیغی

در عرصه بینالمللی را در کارنامه خود دارد. وی که تاکنون سفرهای تبلیغی به کشورهایی چون

ایتالیا، مالزی، امارات، هند، سوئد و سایر کشورهای اروپایی، اقیانوسیه و حوزه اسکاندیناوی داشته است

در گفتوگو با سرویس بینالملل خبرگزاری حوزه به تبیین ضرورتهای تبلیغ در عرصه بینالملل

موانع و چالشهای پیش رو و مهمترین نیازهای مبلغان برای تبلیغ اسلام ناب در کشورهای مختلف

پرداخته است که به خوانندگان محترم هفتهنامه افق تقدیم میشود.

در ابتدا لطفاً معرفی اجمالی از تجربه تبلیغی خود به کشورهای مختلف ارائه کنید.

من سیدمحمد میرتبار هستم. از ابتدای دهه 60 وارد حوزه علمیه شدم و فعالیتهای تبلیغیام را از دوران دفاع مقدس آغاز کردم و بخش مهمی از دوران جوانیام در جبهه بهصورت تبلیغی و رزمی سپری شده است و افتخار جانبازی در دوران دفاع مقدس را دارم. بعداز دوران دفاع مقدس، دوباره وارد حوزه علمیه شده و بهجد تحصیل را ادامه دادم. بیشاز 7 سال از طرف مقام معظم رهبری امام جمعه بندر انزلی بوده و انجام وظیفه کردم. پساز آن توفیق سفرهای مهم تبلیغی در خارج از کشور را داشتم؛ البته در داخل کشور هم از گذشته بالاترین رتبه تبلیغی را در دفتر تبلیغات اسلامی کسب کردم و بعدها بهعنوان یکی از اعضای مبلغان نخبه انتخاب شدم. در خارج از کشور هم فرصتهای تبلیغی داشتم و تاکنون به کشورهایی همچون پاکستان، ایتالیا، امارات، مالزی، قزاقستان نیوزلند، هند، تاجیکستان، ازبکستان و سوئد اعزام شدهام که این سفرها فرصتهای تبلیغی مغتنمی بوده است.

با توجه به تجربه فعالیت تبلیغی شما در عرصه بینالملل و وجود نیازهای امروزی جوامع بشری در کشورهای مختلف اعم از اروپا، مهمترین ضرورتهای تبلیغی برای مبلغان بهلحاظ محتوایی را چه میدانید؟

مهمترین ضرورت برای مبلغی که میخواهد از جمهوری اسلامی ایران و مرکز ثقل حوزه شیعی معارفی را به سطح جهان منتقل کند، عبارت است از معرفی عمیق ثقلین؛ یعنی کتاب قرآن و معارف و مسایلی که مربوط به آثار علمی و عملی سیره اهلبیت علیهم‌السلام  به دنیا است. وقتی به خطابهای قرآنی نگاه میکنیم، بخشی از آیات با خطاب «یا ایها الناس» ابلاغ شده است. اصلا نگاه خداوند متعال و قرآن در مقام تبلیغ، نگاه بینالمللی است و ما هم باید مخاطبمان را همه عالم بدانیم.

بسیاری از کشورها فقط به روخوانی و ظاهر قرآن بسنده کرده، به معارف و پیامهای قرآنی بهطور شایسته نپرداختهاند. و در بسیاری از کشورهایی هم که رفتم، شاهد یک نوع از جاهلیتهای مدرن بودم که بدتر از جاهلیت گذشته بوده است.

بهترین معرف خود اهلبیت علیهم‌السلام  و قرآن هست. من در سفری که به مالزی داشتم، در خیل جمعیتی که در سخنرانی من حضور داشتند، اکثراً دانشجوی مقطع دکترا بودند و بعداز سخنرانی که با آنها صحبت کردم، گریه میکردند؛ چراکه پلیس مالزی مجالس آنها را به هم زده بود و آنها به مجلس ما پناه آورده بودند؛ از این رو شاهدیم که جریان شیعههراسی به آسیای شرقی هم نفوذ کرده است؛ بنده از آنها پرسیدم که چگونه شیعه شدید؟ گفتند: مدت کمی است که شیعه شدیم و ما در سایه مطالعه درباره اهلبیت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و سلم  که در قرآن هم بخش زیادی از آیات قرآن در خصوص اهلبیت علیهم‌السلام  است، تمایل به تفکر شیعی پیدا کردیم. مهمترین ضرورت برای مبلغان بینالملل بهمعنای واقعی کلمه این است که حق قرآن و حق اهلبیت علیهم‌السلام  را در بیان معارف اسلام در کشورهای دیگر ادا کنند.

در شرایط کنونی و با توجه به نیازهای امروز جوانان اروپایی در فضای اجتماعی و سیاسی که در آن زندگی میکنند، چگونه مبلغان میتوانند به امر تبلیغ دین اسلام بپردازند؟

در اروپا و اکثر کشورهای اروپایی مردم بهشدت از سوی حاکمانشان به تفکرات سکولاریسم وادار شدهاند و بهطور کلی، مردم از حقایق ادیان الهی دستشان خالی است. بدترین نوع خرافهگرایی در کشورهای اروپایی دیده میشود. در یک سفر تبلیغی که به ایتالیا داشتم، جایی رفتیم که جمع زیادی کنار حوضچهای جمع شده بودند و جمعیت از نگاه خودشان، تفأل به خیر میزدند و سکه در آب پرتاب میکردند. با وجود تفکرات و بسیاری از آداب و رسوم غلط دیگر در کشورهای اروپایی، محیط رشد فرهنگی در آنجا بسیار بسته است و در ایتالیا که مرکز ثقل صهیونیستها در اروپاست، مهمترین چالش، نبودن محیط فرهنگی برای ترویج اسلام است. در این کشور مرکز امام مهدی  عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف  تأسیس شده که خارج از شهر رم هست. در این مرکز سالن بزرگی است که جمع زیادی از جوانان افغانستانی، ایرانی، لبنانی، عراقی و ایتالیایی بهصورت کاملاً مخفیانه در آن مشغول فعالیت بودند و یک ایرانی مدیر این مرکز بود. اعضای این مرکز میگفتند: اگر مسئولان دولتی متوجه فعالیتهای ما شوند، مرکز ما را تعطیل میکنند؛ در کشوری همچون ایتالیا چنین محدودیتهایی وجود دارد و در مجموع در اروپا مشکل تبلیغی داریم و حدود 4 درصد اروپا مسلمانها هستند که متأسفانه شهروند اروپا هم تلقی نمیشوند.

در حال حاضر زمینه تبلیغ اسلام در غرب را مساعد میدانید؟

در بسیاری از کشورهای اروپایی زمینه ایجاد شده است. بهشدت مردم این کشورها از کلیسا و فضای آیین مسیحیت خسته شدهاند و کلیسا به انزوا کشیده شده است؛ کشیشهای آن کشورها آمادگی فروش کلیساها را دارند و حتی میخواهند بهترین کلیساهایشان را بفروشند به یکسوم قیمت به مسلمانها تا تبدیل به مسجد شود. ما هم این موضوع را به مرکز جهانی اهلبیت علیهم‌السلام  اعلام کردیم و این مرکز هم استقبال کرد که این کار بازتاب تبلیغی بالایی دارد که کلیسایی تبدیل به مسجد شود.

این بستر و خلأ را اسلام باید پر کند. انزوا از کلیسا و مسیحیت نقطه آغازین و جرقه بسیار مبارکی برای ماست؛ امروز بهترین فرصت است که مسلمانها و تفکر شیعی ورود پیدا کنند و بتوانیم این خلأ را که در اثر انزوا از مسیحیت بهوجود آمده و مردم دچار سرگردانی شدهاند را با اسلام پر کنیم.

با ظهور داعش شاهد نوعی از اسلامهراسی در اروپا بودیم؛ در حال حاضر و در چنین فضایی، فعالیت مبلغان و نحوه تبلیغ در این کشورها چگونه است؟

متأسفانه تفکر داعشی خیلی تأثیر منفی بهخصوص در نسل جوان اروپا گذاشت. اما این، بدان معنی نیست که همه چیز تمام شده است. بهترین نشانهای که وجود دارد که هنوز میتوان در جوانان اروپا تأثیر گذاشت، همین دو پیامی بود که مقام معظم رهبری در قالب نامه به جوانان اروپایی مطرح کردند که فوقالعاده هم تأثیرگذار بود. نمونه این تأثیرگذاری حضور در فضای مجازی و پیامهایی که گذاشتند بود و تحت تأثیر این پیام قرار گرفتند؛ بهطوری که جرقه و انقلابی در کشورهای اروپایی بهوجود آمد. با اینکه این پیام دوستانه، پدرانه و فرهنگی بود و حاکمیتی و سیاسی نبود.

 مبلغان با تجربه بهخصوص اگر مسلح به دو زبان رایج دنیا باشند، بهمراتب تأثیرشان بیشتر از فضای مجازی یا برنامههای رسانهای خواهد بود و امروز تبلیغ چهره به چهره اثرگذارترین نوع تبلیغ است.

در سفر اخیر (محرم امسال) به نیوزلند شاهد بودیم که در دانشگاه معروف این کشور، نوع استقبال جوانان دانشجو با توجه به شنیدههایی که از اسلام، تشیع، انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری داشتند، بسیار زیاد بود. و توانستیم ارتباط رو در رو با آنها داشته باشیم؛ دغدغههای فکری آنها مطرح میشد و هر کدام از این دانشجویان میتوانستند خانوادههای خود را آگاه کنند. وقتی حرفهای یک مبلغ را در کسوت روحانی از ایران بهطور مستقیم بشنوند، میتواند تأثیرگذار باشد.

تبلیغ وهابیت در اروپا چه جایگاهی دارد و مردم چقدر از این فرقه نوظهور استقبال میکنند؟

امروز تفکر مردم دنیا با گذشته متفاوت است. خیلی از دستورات آیین وهابیت عقلپسند نیست. آنها خیلی در اروپا تلاش میکنند که وهابیت را ترویج کنند؛ اما نتوانستهاند موفق باشند. در همه کشورها بهخصوص کشورهای اسکاندیناوی اقلیتها و خردهفرهنگها حاکم است و جریانهای انحرافی مهدویت تبلیغات میکنند. وهابیها هم خیلی پول خرج میکنند؛ اما استقبالی از سوی مردم اروپا از وهابیت نشده؛ چراکه جریان داعش را جریانی از دل وهابیت میدانند و دوران انزوا و اضمحلال وهابیت محسوس و نزدیک است. جریان داعش باعث خدشهدار شدن عواطف و روحیات انسانی مردم شده و تنفری در مردم جهان نسبت به آن ایجاد شده و روز به روز مردم متوجه میشوند، داعش فرزند نامشروع وهابیت است. دنیا وهابیت را تفکر داعشی میدانند و در کشورهایی از اروپا که وهابیت در آنها فعال بود، واقعاً عرض اندام وهابیت را ندیدم و اگر حضور هم داشته باشند، محدود بوده است.

تفکر عامه مردم اروپا در دفاع از جریانهای مظلوم جهان مثل فلسطین است. در مرکز استکهلم مشاهده کردم، افرادی رسماً برای فلسطین تبلیغ میکردند و اعانه جمعآوری میکردند؛ امروز مردم دنیا به تفکر آزاداندیشی و حریت پی بردهاند و وهابیت نتوانسته در اروپا موفق باشد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام
آخرین شماره

  ضمیمه افق خانواده (شماره 289)


ویژه نامه ی در مسیر نفر


ویژه نامه ی اربعین (2)

ویژه نامه بهجت عارفان

 

ویژه نامه ی حکیم الهی


 
حکمت ناب
مجموعه درسهای اخلاقی
آیت الله انصاری شیرازی قدس سره

 
 
رسم پارسایی
مجموعه درسهای اخلاقی
آیت الله اشتهاردی قدس سره

افق حوزه|اخبار افق|سرمقاله|در محضر نور|اخلاق در حوزه|عطر يار|سخن بزرگان|فرزانگان|رواق شهیدان|اخبار کوتاه حوزه|اخبار کوتاه ایران|اخبار کوتاه جهان|بین الملل|مقاله|مصاحبه|همگام با مدارس و مراکز|با شما|گزارش تصویری|افق خانواده|پاسخ استاد