*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > اخبار افق 
اخبار > می‌توانیم بر همه سختی‌ها و چالش‌ها، مؤمنانه فائق بیاییم


گروه خبری: اخبار افق  | تاریخ:1396/03/11 | ساعت:١٠:٣٦ | شماره خبر:٣٩١٩١١ |  


    رهبر انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از رزمندگان و هنرمندان دفاع مقدسرهبر انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از رزمندگان و هنرمندان دفاع مقدس

می‌توانیم بر همه سختی‌ها و چالش‌ها، مؤمنانه فائق بیاییم

  رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که دوران دفاع مقدس در کنار خسارت‌های مادی و انسانی، آثار مهمی برای امروز و آینده دارد، گفتند: حفظ و تقویت روحیه انقلابی در جامعه و ماندگاری انقلاب یکی از آثار آن دوران است و اگر آن حرکت جهادی و فداکارانه نبود، قطعاً روحیه انقلابی در معرض تهدید قرار می‌گرفت. ....  

  


حضرت آیةالله خامنهای رهبر معظم انقلاب اسلامی چهارشنبه 3 خرداد در دیدار جمعی از فرماندهان، رزمندگان، هنرمندان و دستاندرکاران برنامههای شبهای خاطره دفاع مقدس، بیان خاطرات دوران ۸ سال جنگ تحمیلی و استفاده از شیوههای هنری، ادبی و نو را برای انتقال آنها به نسل جدید، کاری بسیار باارزش و مهم برشمردند و تأکید کردند: یکی از درسهای ماندگار دوران دفاع مقدس این بود که اگر توکل بر خدا بهصورت عملی با پذیرش از اعماق جان باشد، قطعاً میتوان بر همه موانع و چالشها، مؤمنانه غلبه کرد.

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی دفتر مقام معظم رهبری، رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه دوران دفاع مقدس در کنار خسارتهای مادی و انسانی، آثار مهمی برای امروز و آینده دارد، گفتند: حفظ و تقویت روحیه انقلابی در جامعه و ماندگاری انقلاب یکی از آثار آن دوران است و اگر آن حرکت جهادی و فداکارانه نبود، قطعاً روحیه انقلابی در معرض تهدید قرار میگرفت.

حضرت آیةالله خامنهای در بیان یکی دیگر از آثار دفاع مقدس، آن دوران را صحنه «توکل عملی به خدا» و «نهراسیدن از قدرتها» و «فائق آمدن بر موانع بهواسطه این توکل عملی» دانستند و افزودند: هر جامعه در حال حرکت به سمت پیشرفت، بهطور طبیعی با موانع و چالشهایی مواجه است و اگر این جامعه دارای آرمانهای معنوی و ضد قدرتطلبی و دنیاطلبی باشد، قطعاً موانع بیشتر خواهد بود و در چنین جامعهای، توکل عملی به خدا و احساس توانایی برای غلبه بر موانع بسیار مهم است.

ایشان با بیان اینکه جمهوری اسلامی اکنون میتواند مدعی پیروزی بر همه چالشهای پیش روی خود شود؛ زیرا تجربه غلبه بر موانع فراوان و سخت را در دوران دفاع مقدس دارد، تأکید کردند: اگر ایمان در دل و توکل بر خدا در عمل وجود داشته باشد، کوهها نیز در مقابل چنین ارادهای قدرت مقاومت نخواهند داشت.

حضرت آیةالله خامنهای با اشاره به شرایط بسیار سخت در آغاز جنگ تحمیلی، گفتند: اما فرماندهان و رزمندگان، با توکل بر خداوند متعال و شناخت قدرت و تواناییهای خود و اتکا بر آنها توانستند، شرایط را دگرگون کنند و در نیمه اول سال ۱۳۶۱، دو عملیات بزرگ فتحالمبین و بیتالمقدس انجام شد که نتیجه آن، گرفتن هزاران اسیر از متجاوزان بعثی و بازپسگیری بخش وسیعی از سرزمین و آزادسازی خرمشهر بود.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه در دوران جنگ تحمیلی همه قدرتهای دنیا اعم از آمریکا، ناتو، شوروی سابق و مرتجعین منطقه در مقابل جمهوری اسلامی قرار داشتند، افزودند: در چنین شرایطی توانستیم، بر همه این قدرتها فائق بیاییم؛ آیا این تجربههای عملی برای اطمینان و آرامش قلبی ما کافی نیست؟

ایشان با اشاره به آیه قرآن کریم مبنی بر اینکه نباید به دل خود اندوه و سستی راه دهیم، تأکید کردند: اگر به خدا ایمان واقعی داشته باشیم و به او توکل کنیم، میتوانیم بر همه سختیها و چالشها، مؤمنانه فائق بیاییم.

حضرت آیةالله خامنهای با بیان اینکه گسترش این روحیه و این توکل عملی بهواسطه پاسداشت خاطرههای دوران دفاع مقدس امکانپذیر خواهد بود، افزودند: کتابهایی که در مورد خاطرات دفاع مقدس نوشته و یا فیلمهایی که در این خصوص ساخته میشوند، فراتر از یک اثر هنری و یا ادبی صرف هستند و این آثار در واقع تزریق سیمان به پایههای انقلاب و هویت ملی و پیشرفت کشور است تا این پایهها مستحکمتر و ماندگارتر شوند.

ایشان خاطرات دوران دفاع مقدس را یک ثروت ملی خواندند و با تأکید بر لزوم استمرار جمعآوری این خاطرات و همچنین استفاده از شیوههای هنری جذاب برای انتقال آنها به نسل جدید و پرهیز از اغراق در بیان آنها، افزودند: انتقال این خاطرات به جامعه، یک صدقه و حسنه و یک انفاق بزرگ معنوی است و کسانی که در این عرصه فعالیت میکنند، در واقع واسطههای رزق معنوی و الهی به کشور هستند.

رهبر انقلاب اسلامی، راهیان نور را نیز از جمله این صدقات و حسنات برشمردند و با اشاره به وجود انگیزههایی برای تضعیف آثار و درسهای دوران دفاع مقدس، خاطرنشان کردند: همان انگیزههایی که به کشورهای اسلامی فشار میآورند تا موضوعات جهاد و شهادت را از کتابهای درسی حذف کنند، در داخل نیز استمرار پیدا میکنند و خود را بهصورت خردهسیاستهای فرهنگی نشان میدهند.

حضرت آیةالله خامنهای با تأکید بر اینکه به هیچوجه نباید غفلت کرد، گفتند: باید دفاع مقدس و جهاد و شهادت زنده نگه داشته شوند تا نسل امروز به همان نسلی که اوج تاریخ دفاع مقدس را آفرید، ملحق شود.

ایشان، الحاق نسل امروز به نسل دوران دفاع مقدس را، الحاق این نسل به صالحان دانستند و افزودند: اکنون نیز همانند دهه شصت، جوانانی را میبینیم که با اشک و اصرار به دنبال حضور در عرصه دفاع از حرم هستند و انتقال روحیه و ارزشهای دوران دفاع مقدس به نسل امروز، نتیجه تلاشها و زحمات مجموعههایی است که برای انتقال خاطرات آن دوران فعالیت کردند.

رهبر انقلاب اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه خاطرات دوران دفاع مقدس سرشار از روحیه و منطق است، گفتند: اگر تا پنجاه سال آینده هم برای جمعآوری حقایق و خاطرات و گنجینههای آن دوران کار و تلاش شود، باز هم به انتها نخواهیم رسید.

خاطرنشان میشود، در ابتدای این دیدار جمعی از فرماندهان، رزمندگان و هنرمندان و دستاندرکاران برنامههای شبهای خاطره دفاع مقدس، به بیان خاطراتی از رشادتها و حماسهآفرینیهای رزمندگان و ایثارگران پرداختند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

پنج شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧
کانال تلگرام
کانال تلگرام
آخرین شماره

   افق خانواده شماره 278

 

«جهاد اقتصادی»


 

ویژه نامه بهجت عارفان

 

«ره نامه»

ویژه نامه آغار سال تحصیل

حوزه های علمیه سال 97-96


 
حکمت ناب
مجموعه درسهای اخلاقی
آیت الله انصاری شیرازی قدس سره

 
 
رسم پارسایی
مجموعه درسهای اخلاقی
آیت الله اشتهاردی قدس سره

صفحه اصلی|اخبار افق|سرمقاله|در محضر نور|اخلاق در حوزه|عطر يار|سخن بزرگان|فرزانگان|رواق شهیدان|اخبار کوتاه حوزه|اخبار کوتاه ایران|اخبار کوتاه جهان|بین الملل|مقاله|مصاحبه|همگام با مدارس و مراکز|با شما|گزارش تصویری|افق خانواده|پاسخ استاد