*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > یادگار ماندگار امام( ویژنامه مجمع نمایندگان طلاب) 


یادگار ماندگار امام شماره خبر: ٣٧٤٢٩٩ ١٠:٢٦ - 1394/12/13   مجمع در منظر مـــراجــــع و بــــزرگــــــان ارسال به دوست نسخه چاپي


مجمع در منظر مـــراجــــع و بــــزرگــــــان

مجمع در منظر مـــراجــــع و بــــزرگــــــان


آیة‌الله العظمی گلپایگانی قدس‌سره: آیة‌الله العظمی شیخ جواد تبریزی قدس‌سره: آیة‌الله العظمی فاضل لنکرانی قدس‌سره: آیة‌الله العظمی وحید خراسانی: آیة‌الله العظمی مکارم شیرازی: آیة‌الله العظمی نوری همدانی: آیة‌الله العظمی سبحانی: آیة‌الله العظمی جوادی آملی: حضرت آیة‌الله علوی گرگانی: آیةالله یزدی، رئیس جامعه مدرسین: آیةالله مقتدایی، دبیر شورای عالی حوزه:

 

 

 

آیةالله العظمی گلپایگانی قدس‌سره

... از همه آقایان تشکر میکنم در این مدت که توهم میشد بعد از رحلت آیةالله خمینی در حوزه تغییری پیدا کند، الحمدلله ثابت ماندند، که حوزه را نگه داشتند و استدعا دارم نسبت به بعد هم ملاحظه داشته باشد. ... نتیجه زحمات انبیای عظام و ائمه کرام و علمای سابق بزرگ نتیجهاش این است که حالا شما موفق باشید. بروید مردم را هدایت و ارشاد کنید و این مقام بزرگی است نظیر مقام انبیاست که مأمور بودند احکام الهی را به مردم تبلیغ کنند و این همان غایت و نتیجه آن به شما رسیده است. و بدانید که چقدر مطلب مهمی به شما رسیده است. قدر خودتان را کاملاً بدانید که در چه مرتبه عالی هستید. ... اخلاق باید به همراه تبلیغات باشد.اگر اخلاق نباشد تبلیغات اثر نمیکند.

 

 

http://ofoghhawzah.com/uploads/tabrizi-2.jpg

 

آیةالله العظمی شیخ جواد تبریزی قدس‌سره

شما لشکر امام زمان(عج) هستید. لشکر امام زمان یک لشکر تبلیغاتی است. شما باید این طور باشید... طلاب باید بدانند که اساس مذهب شیعه از کجا ریخته شده و زمان رسولالله وبعد از آن چه شده. در صدد بودند فکرهایی درحوزه تشیّع بیاید. شما مواظب باشید این اشخاص، این افکار و کتب راه پیدا نکنند، نه اینکه اختلاف زیاد شود... شما مراتب علمی طلاب راترقّی بدهید. مدیرحوزه باید افراد قابل هدایت را شناسایی کند و آنها که قابل هدایت نیستند عذرشان را بخواهد. لشکر امام زمان(عج) کارش همین است.درس خواندن و تحصیلات را بالا بردن، تکلیف است.

 

 

 

آیةالله العظمی فاضل لنکرانی قدس‌سره

حال که شما افتخار نمایندگی را دارید واین مسئولیتی است خطیر که مشکلات و گرفتاریهای فوق العادهای را تحمل میکنید؛ فرصتی است که بتوانید خدمتی به طلاب وحوزه علمیه بنمایید. تردیدی نیست که حوزه علمیه قم، «مادر» حوزهها است، هرچند در سابق حوزه علمیه نجف اشرف از اهمیت خاصی برخوردار بود، ولی فعلاً در شرایط مناسبی بهسر نمیبرد، این حوزه که فقه اهل بیت علیهم‌السلام را به دنیا میرساند، باید به هر نحو محفوظ بماند. طلبه تا میتواند باید از امکانات حوزه در راستای تحصیل علم وکسب کمال استفاده کند و وظیفه همه روحانیت، انتقال علوم اهل بیت و فقه غنی شیعه به نسلهای آینده است... طلبه باید بداند که اولین و مهمترین وظیفه او، تحصیل مراتب عالیه علم است.

 

 

 

آیةالله العظمی وحید خراسانی

شما (نمایندگان طلاب) بحمدالله با این سمت، مسئولیت مهم و اجر عظیمی دارید. این جمع نماینده طلاب در حوزه علمیه قم، نماینده و وکیل که خود وجود تنزیلی موکل است، وجود تنزیلی حوزه است و این حوزه وظیفهاش تعلیم و تربیت نه یک مملکت بلکه یک ملت است. این مجموعه در اینجا سمتی دارد که باید معلوم بشود. مسئولیت نمایندگی طلاب غیر قابل توصیف است. حال باید دید وظیفه طلاب چیست طلاب دو وظیفه دارد: یک تفقه در دین، دوم إنذار قوم خویش. اما فقه چیست؟ فقه، فهم است، فهم در دین، دینی که از توحید گرفته تا به معاد میرسد و در مرحله بعد به مکارم اخلاق میرسد. ... اگر ما در این راه قرار گرفتیم تفقه در دین ثمر خواهد داشت ... و چون شما نماینده طلاب هستید، رسیدگی شما به حوایج آنان، فوزی عظیم است که از دست شما ساخته است چراکه مسلّماً در ظل الهی هستند.

 

 

 

آیةالله العظمی مکارم شیرازی

امروز طلاب عزیز ما سه مشکل اساسی دارند؛ شما نمایندگان کمک کنید تا مشکلات درسی و اخلاقی و معیشتی طلاب تا آنجا که میشود برطرف گردد.

در مسائل سیاسی هم باید خط اعتدال فراموش نشود؛ همان خطی امام و رهبری داشتند و دارند... .

سه چیز است که طلبه رادر طلبگی پیروز میکند؛ یکی پشتکار، دوم نظم و سوم خلوص نیت.

شما نمایندگان طلاب عزیز به عقیده من سه وظیفه بر عهده دارید که انشاءالله این وظایف باید به اندازه توان شما انجام بشود. فلسفه تشکیل مجمع نمایندگان طلاب در زمان امام راحل قدس‌سره هم همین امور بوده است.

یکی این که برنامههای درسی طلاب را نظارت کنیم. واقعاً ببینید این طلاب درس میخوانند یا نه. این اولویت است.

دوم هدایت اخلاقی؛ بدانید هیچ زمانی به اندازه زمان ما اسباب فساد اخلاق وجود نداشته؛ بنابراین باید یک نظارت اخلاقی بر طلاب داشته باشید.

سوم رسیدگی به مسائل رفاهی و زندگی مادی طلاب. بالاخره اگر طلبه تأمین نباشد نمیتواند درس بخواند.

از جمله مسائلی که باید مورد توجه شما قرار گیرد، آموزش و تحصیل طلبهها است؛ شما باید به طلاب این مسئله را تبیین کنید که از فرصت جوانی استفاده کرده و خوب علم را فرا بگیرند.

از دیگر کارهایی که در عرصه علم آموزی باید مورد توجه طلاب قرار گیرد، تدریس دروس فراگرفته شده میباشد. از سنتهای حوزه این است که طلاب سطوح بالا، مباحث خوانده شده را برای طلاب سطوح پایین تدریس نمایند.

گروه های زیادی در داخل و خارج کشور در حال فعالیت و سمپاشی علیه اعتقادات هستند؛ طلبه نه تنها خود نباید گرفتار چنین آسیب هایی شود، بلکه باید نگذارد دیگران نیز به انحراف روند؛ طلبه مانند نجات غریق است که مراقب افراد است تا غرق نشوند.

 

آیةالله العظمی نوری همدانی

مسؤولیت شما نمایندگان طلاب بنا بر احادیث، بسیار سنگین است و همین طور اجر، ثواب و فضیلت بالایی هم دارد. لکن باید زمان و حوادث را شناخت و حوادث را ریشه یابی نمود و عالم باید عالم به زمانه باشد و گام بردارد.

در زمان قبل از انقلاب کار یک روحانی منبر، تألیف و یا تصنیف بود. بحمدالله پس از انقلاب میدان باز و فضا جهت ترویج دین مبین اسلام مهیا است و مسؤولیت ما حساستر و سنگینتر گشته لکن باید این امانت الهی را مغتنم دانسته و بهترین عمل را انجام دهیم.

شما باید نظارت کامل بر افراد زیر مجموعه خود داشته باشید و آنها را بشناسید، همانند علمای سابق و برای استعدادهای برتر بنابر ویژگیها و شایستگیهایشان برنامه ریزی نمایید.

نظارت کیفی و کمی در دروس کم شده که می بینیم حضور عالم در شهرستانها کم شده، طلبه باید اهل قلم ، بیان قوی، خط خوب و هم مسلط به ادبیات باشد تا بتواند نتیجه بگیرد.

دورههای پیشین طلاب و فضلای ما در کنار تحصیل علوم درس اخلاق هم داشتند در حال حاضر درس اخلاق هم باید در مدارس می باشد و هم به صورت عمومی؛ لکن دقت شود استاد اخلاق، خود باید متخلق به این حسنه باشد.

 

 

 

آیةالله العظمی سبحانی

رسالت حوزه، عالمپروری بوده؛ و وظیفه طلاب، کسب علم و دانش و تهذیب و اخلاق و رسیدن به قلههای معرفت علمی و اجتهاد است.

یکی از ویژگی علمای سلف ما، آراستهشدن به اخلاق و کسب معرفت و علم، در نهایت رسیدن به قلههای اجتهاد بود.

امروز روحانیت نیز وظیفه دارد، اصالت علمای گذشته را بیشاز پیش برای بیداری حوزهها در عرصههای مختلف به نمایش گذارد و هر سالی که از عمر تحصیلی طلاب بگذرد، در مسایل مختلف اعتقادی، فکری، اخلاقی و علمی بهتر از سال گذشته تحصیل کنند.

برخی از شهرها از عالم خالی شده، زیرا برنامهریزی صحیح نبوده است. بنابراین، باید به گونهای برنامهریزی صورت گیرد که علما و روحانیون در شهرها حضور داشته باشند و مردم را با معارف دینی آشنا نمایند.

امروز 75 هزار طلبه در قم وجود دارد؛ در حالی که بسیاری از بخشهای کشور فاقد روحانی است. روحانیون 70 ساله در حوزه ماندهاند؛ در حالی که در کشور مشکل امام جماعت، مدرس و ... داریم؛ این بزرگواران باید به دیار خود بازگشته و به تبلیغ بپردازند.

 

 

آیةالله العظمی جوادی آملی

شما باید شاکر باشید که مسئولیتتان در حوزه علمیه است لذا همانند یک کشاورز که به فکر بذر آینده، آذوقه و نیاز سال و صادرات خود هست، به حوزه و طلاب عزیز اینگونه نگاه و برنامه ریزیکنید لذا این مجمع دارای چندین وظیفه در قبال حوزه است که اولین آن، آینده نگری برای حوزه است.

حوزه علمیه قم از برجستهترین حوزههای علمیه جهان تشیع است که این موقعیت نعمتی برای همه ماست؛ این حوزه به برکت تلاش امام راحل، علما و شهدا به این عظمت و شکوه رسید که همه ما باید قدردان این نعمت باشیم. در برابر هر نعمتی مسؤولیتی نیز وجود دارد و حوزه علمیه قم باید جهانی فکر کند، و اگر ملی و منطقهای هم عمل کرد حتما باید فکر آن جهانی باشد.

چرا حوزه علمیه قم نباید بتواند پس از صد سال کتابی همانند کفایه یا رسائل بنویسد؟ در حوزههای علمیه باید بتوان افراد مستعد و با استعداد را شناسایی کرد. افرادی که استعداد ضعیف و متوسط دارند باید به کارهایی همانند تبلیغ، امام جماعتی و دیگر مسائل بپردازند. افراد قوی نباید در کارهای معمولی خود را محصور کنند بلکه این افراد باید سنگربان و مرزبان حوزه باشند و این استعداد برای او مسوولیت آور است؛ وظیفه شناسایی این افراد نیز وظیفه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم است.

دین به وسیله عالمان حوزوی محفوظ است؛ زیرا تا از روحانیت صدا بر نخیزد مردم قیام نمیکنند؛ طلاب نباید خوشباور باشند ولی باید در متن جامعه قرار گیرند زیرا اگر خوب کار نکنید دشمن داعش سازی خواهد کرد؛ به همین خاطر باید به مسائل جهان نیز آگاه باشیم و بدانیم صهیونیست و آمریکا چه کار کرده و چه افرادی را تربیت میکنند، باید دور دست را دید، البته حوزه از این جهت بصیرت و آشنایی پیدا کرده و کل جهان را رصد میکند.

 

حضرت آیةالله علوی گرگانی

این از برکات و تیزبینی امام خمینی قدس‌سره بود که در حوزه علمیه تشکیلاتی باشد و این درخت را کاشتند و امروز ثمرات آن قابل مشاهده است. مسؤولیت این نهاد به یک معنا بیش از جامعه مدرسین است چون این مجمع اجرا کننده طرحهای نهادهای مهم حوزوی است. مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه واسطه میان رهبر معظم انقلاب و طلاب است و آنها را از تصمیمات گرفته شده مطلع میکند. افتخار ما این است که انقلاب بر گردن ما حق دارد؛ اگر جریان رهبری امام خمینی قدس‌سره نبود معلوم نبود با این همه دشمن چه بر سر حوزهها میآمد. هنوز جامعه ما نسبت به این مسأله ولایت و رهبری آگاهی کامل ندارد و برخی نکات برای آنها مبهم است و رفع این ابهامات بر عهده طلاب حوزه علمیه است. امروز یکی از افتخارات تشکلات ما باید این باشد که معین و یاور ولایت اهل بیت علیهم‌السلام باشند.

دو رسالت برای طلاب متصور است؛ اول اینکه مادامی که در حوزه علمیه هستیم، مشغول درس و بحث باشیم. دوم در ایام تعطیل، تبلیغ را وظیفه خودمان بدانیم.

مواظب باشید بازوی دشمن و ایادی او نشوید. ما در کشور هرچه داریم به برکت ولایت و رهبری است که مورد تایید حضرت بقیةالله روحی فداه است. متاسفانه در کشور بعضی مسائل مطرح میشود که رهبری مغفول عنه میشوند. دشمن میخواهد به دست خودمان به جان خودمان بیفتیم، لذا باید خیلی هوشیار بوده و بتمامه از ولایت مطلقه فقیه حمایت نماییم.

 

آیةالله یزدی، رئیس جامعه مدرسین

شما منتخبین طلاب که خواستههای جمعی طلاب را به همراه دارید، میتوانید این خواستهها را نظم دهید تا قابلیت اجرایی پیدا کند. البته باید به نظرات مراجع معظم تقلید توجه داشت. بزرگان فرصت رسیدگی به جزئیات را ندارند و این بر عهده شما است و شما میتوانید نظرات طلاب را منتقل نمایید و مسلماً تأثیر خواهد داشت.

باید به مطالبات مقام معظم رهبری توجه کرد، آنها را جدی دنبال کرد و ایشان را تکیه گاه قرار داد. مقام معظم رهبری در دیدار شورای عالی حوزه فرمودند: «باید چشم انداز بیست ساله برای حوزه تهیه شود.» در شرایط فعلی جامعه مدرسین، شورای عالی و مجمع نمایندگان که نهاد ارزشمند منبعث از حوزه و مرتبط با جامعه مدرسین هستند همه باید برای پاسخ گویی آماده شوند.

بعضاً حوزه و درسها و بحثها به سوی جدایی دین از سیاست میرود و به طلبه میگویند دَرست را بخوان و به هیچ چیز کاری نداشته باش! لذا گروههای انحرافی به سراغ طلاب میروند، اینجا است که نمایندگان باید طلاب را نظارت کنند؛ صرف ملّا بودن کافی نیست، صرفاً سیاسی بودن هم بدون علم درست نیست؛ طلبه باید خوب درس بخواند و به مسائل سیاسی هم آگاهی داشته باشد. پس نمایندگان باید روی اساتید طلاب حساس باشند.

حوزه ها باید کادر سازی کنند برای نیازهای امروزی و برای نیازهای دنیای اسلام و مسائل نظام. نماینده، آخر سال گزارش بدهد که چه تعداد طلبه پاسخگوی شبهات است و چه تعداد طلبه دارد که مبّلغی خوب است و یا میتواند یک گوشه از نظام را بگیرد و باری را بردارد. متاسفانه الآن در حوزه به مباحث فقهی خوب توجه میشود و بقیه مباحث که خیلی هم برای اجتماع نیاز است بحث نمیشود و یا خیلی کم است، مثل قانون بیمه و بانکداری اسلامی که لازمه این مباحث تربیت روحانیون مورد نیاز جامعه است.

 

 

آیةالله مقتدایی، دبیر شورای عالی حوزه

برخی میگویند حوزه از نظر علمی و تهذیبی تنزل پیدا کرده و افرادی نیز از این موضوع سوء استفاده میکنند. اگر این موضوع واقعیت داشته باشد خطری برای حوزه است؛ اگر هم نیست باید اعلام کرده و آن را رد کرد. بگویند حوزه به این میزان مراکز آموزشی، پژوهشی و اساتید دارد. این موضوع نیاز به تحقیق دقیق دارد. در موضوع تهذیب نیز باید تحقیق درستی صورت گیرد و اگر افتی وجود داشته باشد باید رفع کرد؛ کمیسیون تهذیب و تحقیقات علمی مجمع باید به این دو موضوع بپردازند و دقیق این موضوع را پیگیری و به شورای عالی ارائه نمایند. مجمع نمایندگان طلاب میتواند به حوزه کمک شایانی بدهد. مجمع میتواند کمک و بازوی شورای عالی باشد چرا که شورای عالی برای تصمیمات کلان حوزه به کار در بدنه حوزه نیاز دارد.

مساله هجرت علما به شهرستانها از منویات مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید است، که تا حدودی این امر در بعضی از استانها صورت پذیرفته لکن جهت تحقق این امر یک همت همگانی را میطلبد. پس از شناسایی توسط نمایندگان طلاب و ارائه گزارش به شورای عالی این نهاد خواهد توانست آنان را به هجرت در استان خود ترغیب نماید. طلاب باید در شهرستانهای خود به تبلیغ بپردازند؛ حداقل در دهههای صفر و محرم به تبلیغ بروند؛ تاکنون به برخی از روستاها حتی یک روحانی نرفته و مردم احکام واجب و اولیه خود را نمیدانند. در گذشته در هر استانی عالمانی بودهاند و محور قرار میگرفتند ولی اکنون در این زمینه خلأ وجود دارد. نمایندگان طلاب باید به شهرستانها سفر کرده و از مشکلات حوزههای علمیه با خبر شوند.

وظایف نمایندگان براساس اساسنامه مصوب به قدری زیاد است که شاید اگر نمایندگان بخواهند به آنها عمل کنند نتوانند به درس و بحث خود برسند؛ ولی باید همت کرده و ضمن انجام این وظایف،کاری کنند که ذرهای به درس و بحثشان لطمهای نرسد. اگر مشکلی داشتید و یا خواستید طرحی را به جامعه مدرسین و شورای عالی بیان کنید به بنده بگویید؛ و یا با مدیر حوزههای علمیه مطرح نمایید ما حتما پیگیری می‌‌کنیم.   


خروج
چهارشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام