*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٦٨٢٤ ١١:٢٢ - 1399/11/16   آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی ارسال به دوست نسخه چاپي


آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی

زنان می‌توانند مرجعیت علمی و معنوی به‌ویژه برای بانوان داشته باشند


این مرجع تقلید خاطرنشان کردند: سعی کنید میزان رشد علمی، عقلی و معنوی طلاب را بالا برده و کاری کنید تا متعادل تربیت شوند و از گزند خرافه‌گرایی مصون باشند. احادیث جعلی را بشناسند و سراغ منابع بی‌اساس نروند.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیتالله جوادی آملی، ۸بهمن در دیدار حجتالاسلام والمسلمین عبدالکریم بهجتپور مدیر حوزههای علمیه خواهران که در بنیاد بینالمللی علوم وحیانی اسرا برگزار شد، با استناد به آیه شریفه ۱۶۵ سوره نساء «رسلاً مبشرین و منذرین لئلا یکون للناس علی الله حجة بعد الرسل و کان الله عزیزاً حکیماً» به نقش بزرگ و ارزشمند عقل، اشاره کردند و گفتند: خدای متعال اگر انبیای الهی را نمیفرستاد تا نیاز بشر را به او بیاموزند، همین عقل به خدا اعتراض میکرد؛ چون خداوند عقل را در درون انسان قرار داده؛ لذا برای اینکه مورد اعتراض حق واقع نشود، انبیا و راهنمایان زندگی بشر را فرستاده است. این عقل در تمام انسانها وجود دارد؛ و میان مرد و زن تفاوتی در این زمینه وجود ندارد. تفاوت زنان و مردان، در جسم آنهاست که مربوط به ماده است و این تفاوت در ماده، در تمام موجودات اعم از حیوانات و گیاهان نیز وجود دارد؛ اما آنچه مایه ارزش انسان است، همان عقل اوست و این بشر است که باید از عقل خود بهخوبی بهره بگیرد.

معظمله با بهرهگیری از نظرات ابوعلیسینا در کتاب شفا و شاگردش بهمنیار و نیز ملاصدرا، به تبیین این مطلب پرداختند و تصریح کردند: تفاوتهای مادی و جسمی مردان و زنان بسیار بیارزش است و آنچه حقیقت انسان را شکل میدهد، همان عقل اوست که هدایتگر است. بر اساس فرمایش مرحوم کلینی(ره)، همین عقل است که زمینه ثواب و عقاب را برای انسان ایجاد میکند.


این مرجع تقلید در ادامه خاطرنشان کردند: سعی کنید میزان رشد علمی، عقلی و معنوی طلاب را بالا برده و کاری کنید تا متعادل تربیت شوند و از گزند خرافهگرایی مصون باشند. احادیث جعلی را بشناسند و سراغ منابع بیاساس نروند.


ایشان ضمن تأکید بر توجه به اخلاق و معنویت و تهذیب در طلاب، اظهار داشتند: انسان، خواهان لذت است و ما اگر معارف و حکم جذاب به افراد ارائه دهیم، دیگر سراغ لذتهای سخیف و پست نمیروند. شیرینی مطالب علمی و معارف بلند دینی، مایه نشاط و تعالی روح بشر است. زن و مرد میبایست، از این معارف ارزشمند بهره بگیرند.


حضرت آیتالله جوادی آملی با توجه به تساوی مردان و زنان در این امور، گفتند: زنان میتوانند مرجعیت علمی و معنوی، خصوصاً برای بانوان داشته باشند.


معظمله یادآور شدند: مسأله رسالت، امامت، خلافت، قضاوت و... همه از امور اجرایی هستند؛ ولی ولایت پیامبر(صلوات الله علیه) و امام(علیه السلام) از امور اجرایی نیستند؛ لذا وجود نازنین حضرت زهرا(علیها السلام) هم از آن بهره دارند.


این مرجع تقلید در پایان تأکید کردند: ما نیازمند عاطفه و لطافت روحی بانوان در جامعه هستیم. عدم وجود مادر در خانه، بسیار سنگینتر از نبود پدر است و باید بانوان را با همین روحیه لطیف و پر از عاطفه تربیت کنیم؛ لذا نقش شما مسئولان و مربیان بانوان طلبه بسیار سنگین است.


خروج