*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤١٦٦١٦ ٠٨:٥٢ - 1399/11/06   اخلاق در حوزه شماره655 ارسال به دوست نسخه چاپي


اخلاق در حوزه شماره655

صداقت و صمیمیت


آیت‌الله ‌العظمی مظاهری

پیغمبر اکرم و ائمه طاهرین(علیهم السلام) راجع به صفا و صمیمیت و صداقت فراوان سفارش کردهاند. حضرت امیرالمومنین(علیه السلام) در حدیثی فرمود: انّ لاهل الدین علاماتٍ یعرفون بها صدق الحدیث و اداء الامانة و... یعنی اگر فردی صادق است، بفهمید که او مسلمان است و اگر صفا و صداقت ندارد، مسلمان واقعی نیست؛ اگرچه مسلمان شناسنامهای باشد. آنکه دیگران را گول بزند، حقه باز باشد و دروغ بگوید، نشانهای از مسلمانی واقعی ندارد.

وقتی حالات اهلبیت(علیهم السلام) را بررسی میکنیم، میبینیم که صداقت، صفا و صمیمیت در عمق جان آنها حاکم بوده است، لذا اگر ما بخواهیم مسلمان واقعی و پیرو اهلبیت(علیهم السلام) باشیم، باید با مردم یکرو باشیم، تظاهر و دورویی در زندگی ما نباشد.

اقسام صداقت و صمیمیت

صفا و صمیمیت و صداقت اقسامی دارد:

قسمت اول راجع به خداوند است که سخت میباشد. کسی میتواند بگوید که من با خدا صداقت دارم که وقتی میگوید: ایاک نعبد و ایاک نستعین راست بگوید. فراز اول، یعنی توحید عبادی و کسی که ایاک نعبد میگوید باید متابعت از هیچکس نکند جز خدا. فراز دوم نیز به معنای توحید افعالی است و به این معناست که هیچ کسی را در زندگی موثر نداند جز خدا و این حقیقتِ ایاک نستعین است. اگر نمازگزاری متابعت از شیطان و نفس اماره و شیطان درون و برون بکند، گرچه نمازش صحیح است، اما یک دروغ حسابی در نماز گفته است. اگر همه چیز را موثر در زندگی بداند و در نمازش ایاک نستعین بگوید، دروغ گفته و با خدا به صفا و صداقت رفتار نکرده است.

قسم دوم صداقت با پیغمبر اکرم و ائمه طاهرین(علیهم السلام) است؛ یعنی همان طور که تا سرحد عشق امام علی و حضرت زهرا و سایر معصومین(علیهم السلام) را دوست و ارادت داریم، از نظر عمل هم متابعت داشته باشیم. آن کسی که گناه در زندگی اش باشد، اهل دزدی، غیبت، تهمت، آبروریزی باشد یا خانمی که مراعات حجابش را نکند، با حضرت زهرا صداقت ندارد، بلکه دل حضرت زهرا را آزرده خاطره هم میکند.

قسم سوم صداقت در خانه است. زن نسبت به شوهر، شوهر نسبت به زن و زن و شوهر نسبت به فرزندان باید صداقت و مهربانی داشته باشند. همه باید مواظب باشند که دروغ در خانه راه نیابد و زن و شوهر به یکدیگر و به فرزندان دروغ نگویند. زن و شوهر باید با هم یک رنگ باشند.

آن زن و شوهری که در خانه اختلاف دارند، آن زن و شوهری که به یکدیگر دروغ میگویند، آن زن و شوهری که به فرزندان دروغ میگویند و بچهها تحت نظر آنها بزرگ میشوند، فرزندانی دروغگو بار میآیند و گناهش هم به عهده پدر و مادر است.

قرآن کریم میفرماید ان الخاسرین الذین خسروا انفسهم و اهلیهم یوم القیامة؛ زمر/15 از ورشکستگان روز قیامت آنها هستند که به واسطه اولاد باید به جهنم بروند. افرادی که در خانه دروغ میگویند هم خودش خسران میبیند و هم بچههایش که با این حالات تربیت میشوند.

سفارش به زن و شوهرها

مسلمان واقعی کسی است که با همسرش صداقت داشته باشد. مرد، زنش را برای خود زن بخواهد و زن نیز شوهرش را برای خود او بخواهد. اگر یک زن، شوهرش را برای حمّالی یا تأمین آسایش و یک مرد، زنش را برای کلفتی و یا ارضای غرایز بخواهد، با هم صادق نیستند.

صداقت زن و شوهر اقتضا میکند که خودخواه و خودمحور نباشند و خیرخواه یکدیگر باشند. در روایتی از امیرالمومنین(علیه السلام) منقول است که فرمودند: به خدا سوگند فاطمه(سلام الله علیها) را غضبناک ننمودم تا از دنیا رفت و ایشان هم مرا خشمناک نکرد و از من نافرمانی ننمود. زن و شوهر باید چنین باشد؛ یعنی با هم صداقت و صفا داشته باشند و هر کدام خود را خالصانه متعلق به دیگری بداند. بنابراین دوستی و ارتباط با نامحرم خیانت و گناهش خیلی بزرگ است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج