*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤١٦٥٣٠ ١١:٣٩ - 1399/10/29   آیت الله تالهیاخلاق در حوزه شماره654 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیت الله تالهیاخلاق در حوزه شماره654

آثار تربیتی صبر


آیت‌الله تالهی همدانی

صبر آن است که آدمی، بیچارگی و بیماری و سایر ناراحتیها و مصیبتهایش را پوشیده بدارد.

از حضرت باقر(ع) پرسیدند: صبر جمیل کدام است؟ فرمود: صبری که درب شکوه و شکایت را به روی مردم نگشاید. خداوند در قرآن از دوست داشتن اقوامی خبر داده که از جمله آنها صابران هستند؛ چنانچه فرمود: «والله یحب الصابرین»؛ آل عمران/146

یکی از اعلام میگفت: «صبر در لغت به معنای خودداری از جزع و فزع در امور مکروه است و این خودداری با منع باطن از اضطراب و منع اعضا از حرکات غیرعادی حاصل میشود.

اساساً صبر برای این است که انسان به هدفش که قرب الیالله است، برسد. و بنده باید مشکلات و دشواریها را متحمل شود تا به هدف خود برسد. شاعر گفته نابرده رنج گنج میسر نمی شود.» اگر انسان بخواهد به تقوا برسد، باید رنج ببرد و با صبر و حوصله از شهوات نفسانی جلوگیری کند.

بنابراین صبر شرط رسیدن به خواستهها است و اگر انسان در ناملایمات صبر کند، به هدف خود میرسد و ترقی خواهد کرد. او باید توفیق صبر را از خدا بخواهد و انسان صبور به همه چیز میرسد. نتیجه صبر، ظفر و پیروزی است. صابر موفق است و دیر یا زود به هدف خود میرسد. هدف سیدالشهدا(ع) حفظ اسلام و احیای دین خدا و عدالت بود و آن حضرت به مقصود خود رسید؛ هر چند در ظاهر مظلوم واقع شدند. حضرت علی(ع) میفرمایند: «لایعدم الصبور الظفر و ان طال به الزمان» نهجالبلاغه؛ ح152 کسی که صبر را پیشه کند، عاقبت به مطلوب خود خواهد رسید و اگرچه زمانی بگذرد.

برخی از اولیاءالله که به مرتبه بالا رسیدند، به واسطه سه خصلت بود: صبر بر بلاءالله و رضا به قضاءالله و شکر نعماءالله.

بهترین صبر

بهترین صبرها، صبر بر مشقت ترک گناهان است که برای نفس بسیار دشوار و گران است و بعد از آن صبر بر مشقت طاعات است و بعد از آن صبر بر بلاها و مصیبتهاست.

روز قیامت منادی ندا میکند که کجایید صابران؟ مردمانی برمیخیزند که در انجام واجبات صبر کردند و سپس جارچی ندا میکند که این المتصبران؟ چند گروه از مردم برمی خیزند که بر ترک محرمات صبر نموده بودند. متصبر اسم فاعل باب تفعل و از معانی این باب تحمل مشقت و سختی است.

ارزش صبر بر بلاها

صبر و مقاومت در برابر بلا و گرفتاریها مقدمه تکامل و ترقی است. گرفتاریها سازنده هستند و برای انسان آمادگی و قابلیت نزول فیض الهی را به وجود میآورند.

خداوند متعال میفرماید: «احسب الناس ان یترکوا ان یقولوا آمنا و هم لایفتنون» عنکبوت/2

آیا مردم گمان کردند به مجرد اظهار ایمان به حال خود واگذاشته میشوند؛ نه چنین نیست، باید امتحان شوند تا ایمان و درجات ایمان آنها معلوم گردد. خوش بود گر محک تجربه آید به میان تا سیه روی شود هر که در او غش باشد.

می بینی که یکی برای اندکی پول دینش را میفروشد و یک نفر هم هرچی به او بدهی، دینش را از دست نمی دهد.

البته امتحانات هم به حسب اختلاف درجات ایمان شدت و ضعف دارد. هر قدر ایمان کامل تر باشد امتحان او سختتر خواهد بود و موقع امتحان قدر و قیمت انسان معلوم میشود. منقول است که عندالامتحان یکرم الرجل او یهان؛ غررالحکم/ص454 مرد موقع امتحان معلوم میشود که چه کاره است و در چه خطی است. اگر آسیاب رفتی و گرد نگرفتی درست است. در برابر امتحانات صبر و متانت باید داشت تا به ایمان واقعی رسید. ان شاءالله

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج