*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق, گزارش شماره خبر: ٤١٦٥٠٥ ١٤:٤٣ - 1399/10/24   در نشست بصیرت افزایی مکتب حاج قاسم در امتداد فیضیه عنوان شد ارسال به دوست نسخه چاپي


در نشست بصیرت افزایی مکتب حاج قاسم در امتداد فیضیه عنوان شد

انقلابی‌نمایی حوزه انقلابی را تهدید می‌کند


عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری نسبت به برخی اقدامات و حرکت‌های خودسرانه به نام انقلابی‌گری در حوزه هشدار داد و این قبیل کارها را بازی در زمین دشمن تعبیر کرد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حجتالاسلام والمسلمین عباس کعبی، ۱۸دی در سلسله نشستهای بصیرتافزایی مکتب حاج قاسم در امتداد فیضیه که با عنوان «حوزههای علمیه و آنتیتز انقلاب» از سوی مجمع نمایندگان طلاب، قرارگاه حوزه انقلابی و واحد سیاسی بسیج مدرسه فیضیه و دارالشفا در مدرس امام مدرسه فیضیه برگزار شد، در ابتدا به قیام ۱۹دی مردم قم اشاره کرد و اظهار داشت: ۱۹دی حماسه ماندگار مردم قم در شکوفا کردن انقلاب اسلامی بود که عمدتا خیزش قیام ۱۹دی برخاسته از غیرت دینی طلاب، فضلا و حمایت از مرجعیت دینی شکل گرفت و اقشار گوناگون مردم پشتیبانی نموده و این قیام بر اساس عمل به وظیفه شرعی و همراه شدن طلاب و فضلا با بزرگان و مراجع تقلید و دفاع از حریم مرجعیت بوده است.

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری ابراز داشت: قیام ۱۹دی مردم قم، جرقه انقلاب بود و انقلاب از قم آغاز شد و این مسأله، معنای این جمله است که رهبر انقلاب فرمودند: «قم تز انقلاب است»؛ اما دشمن بهدنبال آن است که تز انقلاب را که قم است، به آنتیتز انقلاب تبدیل نماید که به آن دست نخواهند یافت.


سخنران این نشست تصریح کرد: نفوذ افسانه نیست؛ بلکه هم طراحی نظری دارد و هم واقعیتهای میدانی؛ سرویسهای اطلاعاتی از راههایی همچون مباحث جنسی، پول، شهرت، جاهطلبی و... وارد شده و بر روی نقاط ضعف افراد کار کرده و او را جذب مینمایند.


این استاد حوزه با اشاره به اینکه نفوذ جدی است، بیان داشت: دشمن امروز کار میکند که مدرسه علمیه بسازد و مرجعیتتراشی کند و این مباحث جزو واقعیتهاست؛ از نفوذ مهمتر، شرکتهای تجاری است که دشمنان برای اطرافیان برخی از افراد دارای عنوان قابل توجه فراهم کرده و آنان را وابسته اقتصادی خود کرده و از طریق این شرکتها کارهای خود را انجام میدهند و در مورد این داستان نیز مصداقهای قابلتوجهی وجود دارد.


عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان ساخت: ما امروز در میدان جنگ پیچیده با آمریکا، رژیم صهیونیستی، انگلیس و... هستیم و این جنگ همانند دفاع مقدس نیست که دشمن و ادوات آن مشخص باشد؛ بلکه جنگ تمامعیار و نرمی است که در آن قرار داریم؛ دشمن در این جنگ تمامعیار، قرارگاه داشته و تقسیم کار میکنند تا به اهداف خود برسد.


حجتالاسلام والمسلمین کعبی تصریح کرد: یکی از محورها در این تقسیم کارها، حوزههای علمیه است که تفاوتی میان حوزه قم، نجف و حوزههای دیگر وجود ندارد؛ اما قم از این باب حائز اهمیت است که تز انقلاب است.


استاد حوزه علمیه قم با اشاره به معنای تز انقلاب، بیان داشت: حوزههای علمیه و روحانیت در عصر غیبت هفت نقش کلیدی دارند که اگر این نقشها را بهخوبی ایفا کنند، میتوانند تز انقلاب و حوزه انقلابی را تقویت کنند و اگر در این هفت محور، ضعیف عمل کنیم، تز انقلاب تضعیف میشود.


حجتالاسلام والمسلمین کعبی با اشاره به هفت محور و نقش کلیدی روحانیت، اظهار داشت: محور اول، نهضت تبیین اسلام ناب محمدی بر پایه آموزههای اهلبیت(علیهم السلام) است؛ ما باید این نهضت را راهاندازی کنیم تا اسلام ناب و مکتب اهلبیت(علیهم السلام) شناخته شود. وی ابراز داشت: محور دوم، نهضت سلوک اخلاقی و معنوی است که یکی از شاخصههای تز انقلاب است که رهبر انقلاب بر آن تأکید دارند و باید بهدنبال شخصیتهای الگو باشیم.


عضو جامعه مدرسین خاطرنشان ساخت: محور و رکن سوم، مدیریت اجتماعی است؛ ما باید جامعه را مدیریت نماییم و روحانی باید از خانه تا مسجد، روستا، بخش، شهر و کشور تأثیرگذار بوده و در مدیریت اجتماعی نقش اثرگذار داشته باشد.

استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: رکن چهارم، مرزبانی از اندیشه، اخلاق، احکام شرعی و... است؛ حوزه باید در مقابل بدعتها، انحرافات، فتنهها و فسادها بایستد و بیتفاوت نباشد؛ اگر جریان فاسد و فتنهگری را مشاهده کرد، بدون تعارف مقابل آن ایستاده و مستدل، مستند، بر اساس برهان و منطق اسلام جواب دهد و شبههای بدون پاسخ نماند.


حجتالاسلام والمسلمین کعبی اظهار داشت: رکن و محور پنجم، دیدبانی راهبردی است؛ ما باید چهل سال انقلاب را ارزیابی کلان راهبردی نماییم تا بتوانیم در گام دوم، تمدنسازی را به پیش ببریم.


وی ابراز داشت: رکن ششم، جهاد خستگیناپذیر است؛ جهاد یعنی تولید قدرت برای اسلام و تضعیف دشمن و همراهی با ولایت؛ حوزه ما حوزه مجاهد و مجاهدپروری است و پرچم جهاد را باید بر اساس تفکر بسیجی برافراشته نگاه دارد.


عضو جامعه مدرسین خاطرنشان ساخت: رکن هفتم، ولایتمداری و تلاش برای تمدنسازی و بسترسازی برای ظهور منجی عالم بشریت است و این هفت رکن برای تقویت تز انقلاب بسیار مهم است.


سخنران این نشست تصریح کرد: دشمن تلاش میکند این هفت رکن برای تز انقلاب فعال نباشد و طلاب فقط مشغول تحصیل باشند.

این استاد حوزه بیان داشت: اگر بخواهیم وضعیت موجود را ارزیابی کنیم، باید بگوییم که وضعیتمان خوب است؛ حوزه ما انقلابی است و نباید اجازه دهیم تهمت بیتفاوتی نسبت به انقلاب، به حوزههای علمیه زده شود.


حجتالاسلام والمسلمین کعبی اظهار داشت: حوزه ما انقلابی است و این انقلابیگری باید تثبیت شود؛ مراجع، اساتید، بزرگان، جامعه مدرسین، شورای عالی، مجمع نمایندگان طلاب و بدنه طلاب و فضلا نشان دادند که انقلابی هستند و این مسأله در حضور خودجوش تشییع آیتالله مصباح یزدی نمایان شد و باید قدردان آن باشیم.


وی ابراز داشت: برای انقلابی ماندن حوزه، باید وظایف خود را به درستی انجام دهیم؛ انجام وظایف به معنای حاشیهسازی نیست و از آن باید دوری کرد؛ انقلابینمایی به جای انقلابیگری واقعی، حوزه انقلابی را تهدید میکند.


این استاد حوزه با اشاره به اینکه انسجام درونی حوزه به نفع حوزه انقلابی است، بیان داشت: رعایت شأن بزرگان به ویژه مراجع معظم تقلید، سبب تقویت حوزه انقلابی است؛ تقسیم کار و توزیع نقش و حرکت بر مدار وظیفه شرعی به نفع حوزه انقلابی است؛ اینکه یک عده خود را متولی حوزه انقلابی دانسته و دیگران را ضد انقلاب بدانند، درست نیست.


حجتالاسلام والمسلمین کعبی در پایان اظهار داشت: باید بصیرت انقلابی را در حوزه تقویت کرد و طرحهایی همچون طرح ولایت را در حوزه برگزار کرد؛ عقلانیت انقلابی برای حوزه انقلابی بسیار مهم است و باید بر اساس آن حرکت کرد.


کتاب «مکتب فکری امامین انقلاب» در حوزه تدریس میشود

حجتالاسلام والمسلمین زمانی هم در این نشست اظهار داشت: سخنرانی رهبر معظم انقلاب در سالروز قیام ۱۹دی با مردم ایران انجام شد، فرازهای بسیار بلند و روشنی داشته است که یکی از آن فرازها این جمله ایشان بوده است که بیان داشتند: « قیام ۱۹دی را میتوان اولین ضربه تبر ابراهیمی بر پیکر بت بزرگ به حساب آورد» و باید گفت که این تبر از فیضیه بلند شد و مردم کمک کردند که بر فرق طاغوت زمان زده شود.


مسئول دفتر اجتماعی-سیاسی حوزههای علمیه در پاسخ به این سؤال که این دفتر برای حرکت طلاب در مسیر منظومه فکری امامین انقلاب چه فعالیتهایی انجام داده است؟ بیان داشت: در راستای مکتب اندیشهای امامین انقلاب چند اقدام انجام شده است؛ اولین اقدام تدوین کتابی به نام «مکتب فکری امامین انقلاب» بوده است؛ این مکتب دارای شاخصههای فکری متعددی از ابعاد گوناگون است و باید به آن توجه میشد.


وی ادامه داد: مطالبات رهبر انقلاب فقط مطالباتی نیست که در دیدار نمایندگان طلاب و سفر ده روزه به قم مطرح کردند؛ لذا کارگروهی در دفتر اجتماعی-سیاسی حوزه تشکیل شد تا تمام سخنرانیهای رهبر انقلاب قبل و بعداز انقلاب جمعآوری شود و همین کار را برای سخنرانیهای حضرت امام خمینی(قدس سره) نیز انجام دادیم و در مرحله بعداز این بیانات، برنامههای مختلفی استخراج کردیم؛ در ادامه، مجموعه برنامهها به دو بخش قابل اجرا در دفتر سیاسی و قابل اجرا در بخشهای دیگر تقسیم و برنامههای دفتر سیاسی-اجتماعی به دو سند مهم برای نقشه راه حوزه تبدیل شده است.


حجتالاسلام والمسلمین زمانی با اشاره به اینکه ۳۰ مطالبه از این برنامهها استخراج شده است، اظهار داشت: یکی از پیشنهادات ما تدوین کتابی با نام «ولایت فقیه» بوده است که به معاونت آموزش حوزه برای اجرا ارسال شد؛ همچنین برای معاونتهای مختلف نیز پیشنهاداتی مطابق با برنامههای استخراجی از متن سخنرانیهای امامین انقلاب ارسال کردهایم.


وی ابراز داشت: پساز رایزنیهای فراوان، مقرر شد یکی از مواد درسی که باید در نظام حوزه تدریس شود، «مکتب فکری امامین انقلاب» باشد و مصوبه آن نیز گرفته شده است و ان شاءالله به اجرا خواهد رسید.


این استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: در موضوع فضای مجازی، معضلات گستردهتری داشته و اقدامات متعددی در این راستا انجام گرفته که یکی از این برنامهها، جلسه هفته گذشته شورایعالی صیانت حوزه با موضوع فضای مجازی بوده است و در این جلسه از قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران، مرکز مدیریت، مرکز خدمات حوزه، المصطفی، دادسرای ویژه روحانیت و برخی نهادهای حوزوی و غیرحوزوی خدمت آیتالله اعرافی حضور داشتند و گزارشهای گوناگونی ارائه شد و مصوب شد کارشناسان تمام نهادهای ذیربط، لجنهای را با مسئول مرکز رسانه و فضای مجازی حوزههای علمیه تشکیل دهند تا بتوانند به برنامه مناسبی در فضای مجازی برسند.


حجتالاسلام والمسلمین زمانی اظهار داشت: از دیگر فعالیتهایی که انجام شد، قریب به ۳۰۰ شبهه و هجمهای که دشمنان حوزه برای حوزهستیزی، دشمنان شیعه برای شیعهستیزی، دشمنان اسلام برای اسلامستیزی و دشمنان خدا برای خداستیزی به بهانه کرونا در فضای مجازی وارد کردند، جمعآوری و پاسخهای مناسبی برای آنان آماده و ارائه شده است.


وی ابراز داشت: حوزه علمیه قم در خصوص موضوع «فضای مجازی و کرونا» ۱۴ کتاب را تولید کرده است. در هیچ کشور اسلامی این کار انجام نشده و تعدادی از این کتب به چاپ رسیده و برخی نیز در نوبت چاپ است.


مسئول دفتر اجتماعی-سیاسی حوزههای علمیه با اشاره به اقدامات «تحقق سیاستهای حوزه انقلابی» در حوزه خاطرنشان ساخت: برگزاری نشستهای بصیرتافزایی در مدارس علمیه کشور در راستای ترویج تفکر انقلابی یکی از اقدامات ما بوده است که در این راستا سخنرانانی توانمند با سه شرط «استاد سطوح عالی حوزه»، «دارای دغدغه و شناخت انقلابی» و «سخنور» را تعیین و اعزام کرده تا بتوانیم بر بصیرت طلاب بیفزاییم.


این استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: اقدام بعدی، موضوع بیانیه گام دوم انقلاب بود که در این راستا فعالیتهای بسیاری را آغاز کرده و آن را مورد آنالیز قرار داده و ۱۷۰ نکته از این بیانیه استخراج نموده و برای نهادهای حوزوی ارسال کردیم.


حجتالاسلام والمسلمین زمانی اظهار داشت: این ۱۷۰ نکته در دستور کار شورای معاونین حوزه قرار گرفت و در همان زمان با دستور آیتالله اعرافی مقرر شد، تمام معاونین حوزه برای برنامه سال بعدی خود مطابق با این بیانیه طرحهای خود را تدوین و اجرا نمایند.

حجتالاسلام والمسلمین زمانی گفت: یکی از اقدامات دفتر اجتماعی-سیاسی رصد شبهات بود و در این راستا نامهای به رایزنان فرهنگی، سفرای ایران و نمایندگان ولیفقیه در خارج از کشور ارسال شد تا شبهات و سؤالات روز در آن کشورها به حوزه ارسال و پاسخ داده شود؛ بعداز این نامهها از ۴۰ کشور دنیا، سوالات و شبهات دریافت شد و لجنههایی در این راستا تشکیل شد تا پاسخ این شبهات تهیه و ارسال شود.


وی اظهار داشت: در این راستا کتابی با نام «معرفی اسلام شیعی» با موضوع پاسخ به آن سؤالات به قلم استاد خسروپناه به چاپ رسید.


برگزاری کرسیهای آزاداندیشی در حوزه مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است

حجتالاسلام والمسلمین حسینینژاد هم در این نشست در پاسخ به این سؤال که مجمع نمایندگان طلاب چه اقداماتی را برای مطالبه رهبر انقلاب مبنی بر تحقق حوزه انقلابی انجام داده است، به موضوع پیوند بدنه طلاب با بزرگان حوزه که مورد مطالبه رهبر معظم انقلاب بوده است اشاره و تصریح کرد: بعداز ملاقات نمایندگان طلاب با رهبر معظم انقلاب، مصوبات، آییننامهها و دستورات ویژهای در دستور کار مجمع نمایندگان طلاب قرار گرفت که یکی از آنها تشکیل مجامع استانی بوده است؛ ما در مجمع نمایندگان طلاب از ۳۱ استان نماینده داریم و برای هر استان، مجمع استانی تشکیل شده است و این مجامع، مأموریتها، برنامهها و مطالباتی را در دستور کار خود دارند.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم بیان داشت: امروز در کمیسیونهای ۱۲گانه مجمع نمایندگان طلاب، طرحهایی در موضوعات گوناگون تدوین شده و پساز تصویب در مجمع عمومی، به شورایعالی حوزه ارسال میشود تا در حوزه مورد اجرا قرار بگیرد و برای تحقق این طرحها نیز مطالباتی انجام میپذیرد.


وی خاطرنشان ساخت: امروز مجمع نمایندگان طلاب با همکاری دفتر اجتماعی-سیاسی حوزه، افرادی را به استانها برای ارائه مباحث انقلابی اعزام میکند تا بتوان به شبهات موجود پاسخ داد و بصیرت طلاب و فضلا را بالا برد.

حجتالاسلام والمسلمین حسینینژاد با اشاره به موضوع برگزاری کرسیهای آزاداندیشی در حوزه، بیان داشت: برگزاری کرسیهای آزاداندیشی از ضروریاتی است که رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید دارند و برگزاری آن به نظر بنده وجوب شرعی دارد؛ چراکه موضوعات مهمی وجود دارد که نیازمند برگزاری این کرسیهای آزاداندیشی است.


رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم ابراز داشت: امروز نیازمند این جلسات هستیم تا گروههای گوناگون در این جلسات حضور داشته و به بیان نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود بپردازند تا بتوانیم خروجی مناسبی از این جلسات داشته باشیم.


خروج