*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤١٦١٠٦ ١١:٤٦ - 1399/09/24   آیت الله بهاالدینینور عقل ارسال به دوست نسخه چاپي


آیت الله بهاالدینینور عقل

آیت‌الله بهاءالدینی


عقل موجودی روحانی است که خدای متعال به انسان عنایت فرموده است؛ به شرط آنکه آدمی عقل را در مقابل هوا و هوس مهمل نگذارد. معرفةالله، توسط نورانیت عقل است؛ یعنی با نورانیت عقل انسان، حقایق اشیاء ظهور می‌کند. عقل دارای ادراک سرابی نیست؛ در حالی که واهمه و تخیلات، شناخت سرابی‌اند. شیخ اقدم ره در کافی شریف از امام صادق علیه السلام نقل کرده که حضرت در جواب کسی که از عقل سوال کرده فرمود: العقل ما عبد به الرحمان و اکتسب به الجنان.

انسان عاقل دروغ نمیگوید، معصیت و خیانت نمیکند؛ زیرا قوه عاقله به انسان میگوید: خیانت نکن، دروغ و تهمت نزن، گوش و زبانت را حفظ کن. عصمت، عفت، عدالت، نبوت و ولایت از برکات نورانیت قوه عاقله است. غفلت کار عقل نیست. کسب رزق از راه دروغ و حقهبازی، کار عقل نیست. اگر حرکات انسان شیطانی باشد، عقل مکسوف میشود و عقل مکسوف شده به دنبال دروغ و حقه بازی میرود.

آثار بیعقلی

غارت کشورها، آتشسوزیها، قتل و غارت و جنایات بشر، کار غیر عاقل است. آتشی که امروز در جهان روشن شده، از آتش نفس انسانهای غیرعاقل است. همه گرفتاریهای فردی و اجتماعی از فقدان عقل است. حضرت امیر (علیه السلام) فرمود: آن چیزی که بیشتر از همه از آن برای شما میترسم، پیروی از هوای نفس است. (نهجالبلاغه/ خطبه 42)

وظیفه انسان عاقل

انسان هوشیار و عاقل همیشه باید مراقب احوال خود باشد و ببیند که آیا حرکاتش بر مبنای هوای نفس و توهمات واهی است یا در پرتو چراغ عقل است؟

تبلیغات انبیاء و اولیا (علیهم السلام) این گونه بود که اول خود را میساختند، سپس به جامعه ابلاغ میکردند. به هر چیزی که میگفتند اول خودشان عمل میکردند و آنگاه به مردم میگفتند.

کسی که بزرگ خانه است، اگر خود را بسازد و به ملکات و حرکات الهی آراسته گردد، تمام اهل منزل تطهیر میشوند و این بهترین روش است. روش تربیتی انبیاء و اولیا اینطور بود؛ یعنی روش عملی بود. دروغ نمیگفتند و با این دروغ نگفتن، مردم را از دروغگویی باز میداشتند.

حتی دشمنان انبیاء میگفتند که انبیاء دروغ نمیگویند، خیانت نمیکنند.

بنابراین انسان اول باید از خود شروع کند و انسان ساخته شده، حقوق و حدود دیگران را ضایع نمیکند، شهربانی و دادگستری نمیخواهد و لذا انبیاء با کمترین هزینه زندگی میکردند.

خلاصه این که اگر خودتان را ساختید، مردم هم ساخته میشوند. اگر انسان ساخته شود، خدا اقتصاد را هم برایش فراهم میکند.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج