*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


بین الملل, بین الملل, بین‌الملل شماره خبر: ٤١١١٦٩ ١٣:٤٧ - 1398/10/19     اقدام جدی دستگاه دیپلماسی و رسانه‌ها نسبت به پیگیری اوضاع شیخ زکزاکیدر دیدار مراجع عظام و علما با اعضای خانواده شیخ زکزاکی تأکید شد ارسال به دوست نسخه چاپي


  اقدام جدی دستگاه دیپلماسی و رسانه‌ها نسبت به پیگیری اوضاع شیخ زکزاکیدر دیدار مراجع عظام و علما با اعضای خانواده شیخ زکزاکی تأکید شد

اقدام جدی دستگاه دیپلماسی و رسانه‌ها نسبت به پیگیری اوضاع شیخ زکزاکی


تعدادی از اعضای خانواده عالم مجاهد شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه با سفر به شهر مقدس قم با حضرات آیات؛ مکارم شیرازی و جوادی آملی، به‌صورت جداگانه دیدار کردند. ایشان در این دیدارها سکوت جامعه جهانی و سران کشورهای مسلمان نسبت به ظلم و جنایت علیه شیخ زکزاکی و خانواده ایشان را خفت‌بار دانستند و ضمن محکوم کردن اقدامات دولت نیجریه در این زمینه، بر موضع‌گیری و اقدام جدی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی و رسانه‌ها و هم‌چنین شخصیت‌ها و علمای برجسته اسلام نسبت به پیگیری اوضاع این عالم دینی آزادیخواه تأکید کردند...


دستگاه دیپلماسی برای شیخ زکزاکی ورود جدیتر کند

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیتالله مکارم شیرازی در دیدار تعدادی از اعضای خانواده شیخ زکزاکی با تجلیل از شخصیت این عالم وارسته و مردمی، شیخ زکزاکی را شخصیتی قهرمان و مبارز دانستند و بیان کردند: این مجاهد در راه خدا شش فرزند خود را به اسلام تقدیم کردهاند.

ایشان با بیان اینکه وضعیت جسمانی شیخ زکزاکی و همسر ایشان جای تأسف دارد، عنوان کردند: ظلمهای بیشماری در حق شیخ زکزاکی و خانواده ایشان روا داشتهاند و مجامع بینالملل نیز در این باره سکوت کردهاند.

این مرجع تقلید، سکوت جامعه جهانی و سران کشورهای مسلمان را خفت بار دانستند و خاطرنشان کردند: دولت نیجریه مسئول این ظلمها و جنایات بوده و ما آن را محکوم میکنیم.

حضرت آیتالله مکارم شیرازی تصریح کردند: شخصیتها و علمای برجسته اسلام باید در این زمینه موضعگیری و تحرک داشته باشند، ما از اندیشمندان و صاحبنظران جهان اسلام میخواهیم نسبت به این موضوع اعتراض کنند.

ایشان با بیان اینکه دولت نیجریه باید به ظلم علیه شیخ زکزاکی خاتمه دهد، تصریح کردند: این شخصیت ارزشمند در گرایش مردم نیجریه به اسلام و مکتب اهلبیت علیهم السلام نقش برجستهای داشتهاند، از طرف دیگر ظلمهایی که به ایشان شده نیز در تاریخ کم سابقه بوده است.

این مرجع تقلید، شیخ زکزاکی را شهید زنده جهان اسلام دانستند و یادآور شدند: امیدواریم صدای شخصیتها به گوش رهبران نیجریه برسد و مسئولان این کشور نسبت به انتقال شیخ زکزاکی به یکی از کشورهای اسلامی جهت معالجه موافقت کنند.

ایشان تأکید کردند: دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی و رسانهها باید نسبت به پیگیری اوضاع شیخ زکزاکی اقدام جدیتری انجام دهد، همچنین لازم است اعتراضها و پیگیریهای لازم برای حل این مشکل صورت گیرد تا تا وضعیت این عالم مجاهد بهبود یابد.

 نیت الهی سختیهای مسیر را برای شیخ زکزاکی آسان کرده است

بر اساس همین گزارش، حضرت آیتالله جوادی آملی نیز در این دیدار عنوان کردند: کار وقتی برای رضای خدا باشد هم سهل و هم ماندنی است، خیلی کمتر از این رنج اگر برای دیگران پیش میآمد، تاب نمیآوردند، اما شهادت شش فرزند برای شیخ زکزاکی قابل تحمل بود، چراکه کار ایشان برای خدا بوده و این سختیها برایشان آسان شد.

این مرجع تقلید بیان کردند: اگر کسی شش قربانی بدهد، چشم بدهد و به زندان برود، قطعا تحمل این سختیها از عنایات خداوند سبحان است.

ایشان با بیان اینکه خیلی از افراد مرده وارد برزخ میشوند و غافل هستند که کجا وارد شدهاند، اما شهدا آگاهانه وارد برزخ میشوند، یادآور شدند: شهدا با افراد بیتفاوت کاری ندارند، بلکه با راهیان راه خودشان کار دارند، کسانی که راهی راه شهدا هستند، اما هنوز به مقصد نرسیدهاند، خداوند به آنها بشارت میدهد.

حضرت آیتالله جوادی آملی اضافه کردند: کسانی که به مقصد رسیدهاند واصلین هستند، گروه دیگر کسانی هستند که در مسیر هستند و هنوز به مقصد نرسیدهاند، شهدا نیز با این گروه دوم کار دارند، گروه سومی نیز هستند که اصلا حرکتی آغاز نکردهاند، ذات اقدس حضرت اله پاداش شهدا و داغ دیدگان در این راه را عطا میکند.

 وضعیت جسمانی شیخ زکزاکی وخیم است

دختر شیخ زکزاکی در این دیدارها عنوان کرد: پدر ما بعداز پیروزی انقلاب اسلامی فعالیتهای خود را آغاز کردند، اما در طور این 40 سال 12 بار به مدت 30 سال دستگیر و در زندان بهسر بردند.

وی افزود: در مقاطع مختلف ایشان دستگیر شدند و در سال 2015 در سالروز شهادت امام رضا علیه السلام به مسجدی که ایشان حضور داشتند، حمله کرده و تمام افراد حاضر در آنجا را زنده زنده به آتش کشیدند.

این عضو خانواده شیخ زکزاکی مطرح کرد: در حال حاضر شیخ زکزاکی به مدت چهار سال تحت نظارت نیروهای امنیتی نیجریه هستند. آنها اجازه معرفی دکتر را نیز نمیدهند، پس از شکایت ما به دادگاه نیجریه، قاضی حکم آزادی ایشان را صادر کرد، اما دولت نیجریه به این رأی هم اعتنایی نکرد.

وی تصریح کرد: در سفری که ایشان برای معالجه به هند رفتند، دولت نیجریه و هند اجازه معالجه ایشان را نداده و پس از بازگشت ایشان به نیجریه، به زندان انفرادی رفتهاند که متأسفانه وضعیت جسمانی ایشان بسیار وخیم است.

دختر شیخ زکزاکی ادامه داد: دولت نیجریه با پشتوانه آمریکا، عربستان و برخی کشورهای غربی به پدر فشار میآورند.


خروج