*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


بین الملل, بین الملل, بین‌الملل شماره خبر: ٤١١١٦٨ ١٣:٤٥ - 1398/10/19   امضای تفاهم‌نامه همکاری‌ ایران و ترکیه با حضور نمایندگانی از حوزه علمیه  ارسال به دوست نسخه چاپي


امضای تفاهم‌نامه همکاری‌ ایران و ترکیه با حضور نمایندگانی از حوزه علمیه

امضای تفاهم‌نامه همکاری‌ ایران و ترکیه با حضور نمایندگانی از حوزه علمیه


ابوذر ابراهیمی‌ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، 5‌دی‌ در راس هیئت بلند‌پایه متشکل از؛ حجج‌اسلام و آقایان سیدمهدی مصطفوی نماینده معاونت ارتباطات دفتر مقام معظم رهبری، محمد حاجی ابوالقاسمی دولابی نماینده دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، ملکی نماینده مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه قم و نماینده مدیر حوزه‌های علمیه ، مبلغی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی و عبدالجبار میرابی نماینده علمای اهل تسنن ایران، به منظور امضای تفاهم‌نامه میان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت جمهوری ترکیه در سفری دو روزه از ترکیه بازدید کرد. افتتاح نمایشگاه قرآنی، برگزاری کنفرانس خبری مشترک و امضای تفاهمنامه و دیدار و گفت‌وگو با مسؤلین فرهنگی و دینی دو کشور از برنامه‌های این سفر بود...


به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علی ارباش رییس سازمان دیانت ترکیه در نشست کمیته علما و اندیشمندان ایران و ترکیه که در محل سازمان دیانت ترکیه برگزار شد، این دیدار را مقدمهای برای توسعه روابط در امور دینی میان دو کشور دانست و امضای تفاهمنامه همکاری میان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه را گامی عملی برای توسعه همکاریهای مشترک میان دو کشور برشمرد.

 کمیته قرآنپژوهی بین ایران و ترکیه تشکیل شود

بر اساس همین گزارش، حجتالاسلام و المسلمین احمد مبلغی عضو مجلس خبرگان رهبری و رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی در نشست کمیته علما و اندیشمندان ایران و ترکیه، با تشریح وضعیت کنونی جهان اسلام بر ضرورت تشکیل کمیتههای متفاوت برای بررسی و تأمل در مسائل و ضرورتهای همکاری در قالب کمیته مشترک میان دو کشور مطالبی را بیان کرد. وی تشکیل کمیته مبارزه با الحاد برای آگاهیبخشی به جوانان و تشکیل کمیته قرآنپژوهی به منظور همکاری مشترک در مسائل قرآنی و بهرهگیری از آن در مسائل روزمره را خواستار شد.

 عقلانیت و اعتدال نیاز ضروری جامعه جهانی است

به گزارش خبرگزاری ابنا، رییس دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی هم در نشست کمیته علما و اندیشمندان ایران و ترکیه، عقلانیت و اعتدال را نیاز ضروری جامعه جهانی دانست و ت با اشاره به ظرفیتهای فرهنگی و دینی کشور ترکیه گفت: ترکیه با توجه به پتانسیل خود میتواند در جهان اسلام بیشاز گذشته بدرخشد. این کشور ظرفیت این را دارد که در اسلام نقش مؤثرتری ایفا کند.

حجتالاسلام والمسلمین سیدابوالحسن نواب نیاز امروز جامعه جهانی و مسلمانان را تحقق اسلام عقلانی و اعتدالی دانست و خواستار تعامل علمای دو کشور با یکدیگر برای سرعت بخشیدن به همکاریهای دینی شد.

عضو شورایعالی مجمع جهانی اهلبیت علیهم السلام مطرح کرد: ما دارای سلایق مشترکی با یکدیگر هستیم و دنیای آینده، دنیای هنر است لذا باید از ظرفیتهای هنری دو کشور بهرهبرداری لازم را در این عرصه انجام دهیم.

دکتر ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز، با اشاره به ظرفیتهای موجود در دو کشور و اشتراکات فرهنگی و دینی میان دو کشور خواستار فعالیتهای بینالمللی مشترک میان دو کشور در جهان اسلام شد.

ترکمان با اشاره به جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و دسترسی آن به کشورهای آسیای میانه و مرکزی، افزود: جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از موقعیت جغرافیایی بینظیر در منطقه و دارا بودن 15کشور در همسایگی خود این ظرفیت را دارد که با همکاریهای مشترک بینالمللی با ترکیه، زمینه توسعه همکاریهای فرهنگی و دینی در آسیای مرکزی و قفقاز را فراهم سازد.

رئیس هیئت ایرانی با اشاره به وجود اشتراکات زیاد میان این دو کشور، گفت: اشتراکات فرهنگی و دینی ایران و ترکیه از ریشه تاریخی عمیقی برخوردار است که تاریخ روابط دو کشور مؤید این موضوع میباشد.

یادآوری میشود، در امضای سند تفاهمنامه همکاریهای مشترک فرهنگی ایران و ترکیه، ضمن تشکیل کمیته علمایی مشترک بین دو کشور، بر تداوم همکاریهای علمی و دینی در زمینههای، علمی، آموزشی و دانشگاهی، همکاری در زمینه حج، انتشارات دینی، فعالیتهای علمی و هنری در زمینههای قرآنی، برگزاری نمایشگاههای قرآنی، قرآنپژوهی و فضای مجازی و همکاری در زمینه توسعه وحدت اسلام، مقابله با اسلامهراسی و همگرایی دینی، با مدیریت مرکز مدیریت حوزههای علمیه تفاهمنامه تأکید شد.


خروج