*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


بین الملل, بین الملل, بین‌الملل شماره خبر: ٤١١١٦٧ ١٣:٤١ - 1398/10/19   عوامل مهم و کلیدی موثر بر همکاری دانشگاه‌های جهان اسلامرئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در چهارمین مجمع دانشگاه‌های ایران و جهان‌ عرب تشریح کرد ارسال به دوست نسخه چاپي


عوامل مهم و کلیدی موثر بر همکاری دانشگاه‌های جهان اسلامرئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در چهارمین مجمع دانشگاه‌های ایران و جهان‌ عرب تشریح کرد

عوامل مهم و کلیدی موثر بر همکاری دانشگاه‌های جهان اسلام


رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در چهارمین مجمع دانشگاه‌های ایران و جهان عرب در مشهد مقدس مهم‌ترین عوامل موثر بر همکاری دانشگاه‌های ایران و جهان عرب در راستای توسعه جهان اسلام را تشریح کرد...
به گزارش خبرگزاری حوزه از مشهد مقدس، چهارمین مجمع دانشگاههای ایران و جهان عرب با موضوع «آیندهپژوهی جایگاه دانشگاههای ایران و جهان عرب در توسعه جهان اسلام»، ۳ دی به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد مقدس برگزار شد.

 در این همایش، حجتالاسلام والمسلمین محمدحسین مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با موضوع "تبیین عوامل مهم و کلیدی موثر بر همکاری دانشگاههای ایران و جهان عرب در راستای توسعه جهان اسلام" به تشریح این عوامل پرداخت.

 رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی ابتدا به عوامل تسهیلکننده همکاری نهادهای علمی اشاره کرد و گفت: لزوم تقویت همکاری بینالمللی کشورها جهت توسعه؛ لزوم همکاری نهادهای علمی کشورها؛ نقش اشتراکات دینی، فرهنگی، منطقهای و... بهعنوان عوامل تسهیلکننده همکاری نهادهای علمی محسوب میشوند.

وی به نقش دیپلماسی علم و فناوری در کاهش تنشها و توسعه جهان اسلام پرداخت و بیان داشت: با توجه به ظرفیتهای ویژه و نیز جهت توسعه روزافزون کشور، ایران به دنبال تقویت همکاری بینالمللی در زمینه تبادل علم و فناوری، دانش فنی و فعالیت در زمینه فعالیتهای نوآورانه در راستای رشد اقتصادی و توسعه پایدار است، لذا همکاریهای بینالمللی دانشگاهها بهعنوان بازوی علوم و فناوری کشور توجه ویژهای را میطلبد و اشتراک دینی حاضر، میتواند تسهیلکننده این همکاریها در سطح دانشگاهها نیز باشد و البته نقش عوامل فرهنگی نیز شایان توجه است.

حجتالاسلام والمسلمین مختاری با بیان اینکه عرصه روابط بینالملل، بهشدت، تحت تأثیر عوامل فرهنگی و هویتی قرار دارد، اظهار داشت: اشتراکات فرهنگی موجود در کشورهای اسلامی منطقه میتواند با افزایش انسجام این کشورها موجبات توسعه یکپارچه آنها را فراهم آورد و نتیجه این همکاریها چیزی جز همگرایی و یکپارچگی کشورهای منطقه، پیشرفت و توسعه مستمر و کاهش مسائل و سوء تفاهمات منطقهای در آینده نیست.

 

حجتالاسلام والمسلمین مختاری تأکید کرد: آنچه مسلم است، دنیای امروز نیاز مبرم به همگرایی و اتحاد در عرصههای علمی و فناوری، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، اجتماعی و... دارد و روند جهانی شدن نیز ملتهای دنیا را به سمت همگرایی منطقهای و جهانی کشانده است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی تأکید کرد: ما مسلمانان در جهان امروز، نیازمند تقویت عوامل و عناصر فرهنگ مشترک خود نیز میباشیم. ایده نزدیکی همهجانبه میان کشورهای اسلامی به معنای تجدید یک عرصه فرهنگی مبتنی بر گفتوگو میان حوزههای مختلف است. این امر باعث افزایش توانمندی ما در تعامل بیرون از جهان اسلام خواهد شد و توسعه و پیشرفت یکپارچه جهان اسلام را فراهم میآورد.

وی با اشاره به اینکه وحدت و انسجام بین ملتها و دولتهای مسلمان در تمام زمینهها همواره یک خطمشی اصولی و غیرقابل تغییر برای جمهوری اسلامی بهعنوان کانون امنیت در منطقه خاورمیانه بوده است، گفت: معنای وحدت محدوده و گستردگی به میزان تکتک مسلمانان در اقصینقاط عالم دارد و مرز و زبان و نژاد و قبیله نمیشناسد و یک شعار صرف سیاسی برای تجمع حکومتهای کشورهای اسلامی نیست بلکه یک پیام عمیق و اساسی برای اجتماع همه مسلمین بر اصول مشترک میباشد.

حجتالاسلام والمسلمین مختاری در بخش دیگری از سخنان خود به عمدهترین مخاطرات آسیبزا برای پیوند و همبستگی و همکاری جهان اسلام اشاره کرد و افزود: تهدیدهایی چون تجزیه کشورهای اسلامی، دامن زدن به اختلافات مذهبی و فرقهای، سوءاستفاده از مقوله آزادی و حقوق بشر، حمایت از بنیادگرایی خطرناک، پشتیبانی و حمایت از تروریستهای وابسته به غرب که در کشورهای اسلامی فعالیت میکنند، طرح خاورمیانه بزرگ، حمایت از رژیم صهیونیستی و برگزاری اجلاسهای سازشکارانه در حمایت از رژیم نامشروع صهیونیستی و موارد دیگر در زمره عمدهترین مخاطرات آسیبزا برای پیوند و همبستگی و همکاری جهان اسلام (در تمام زمینهها) بودهاند که همواره در مقاطع گوناگون از سوی مقام معظم رهبری مورد تأکید قرارگرفتهاند.

حجتالاسلام والمسلمین مختاری در پایان تأکید کرد: ایران از ظرفیت بالایی در زمینه علم و فناوری برخوردار است که با توجه به ضرورت تشکیل شبکه بینالمللی دانش، همکاری دانشگاههای ایران و کشورهای عربی با توجه به اشتراکات دینی، فرهنگی، جغرافیایی و... میتواند منجر به همافزایی در افزایش تولید علم و فناوری و سرمایه باشد که نهایتاً منجر به توسعه یکپارچه جهان اسلام خواهد شد.


خروج