*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤١٠٩٦٩ ١٢:٣٥ - 1398/10/09   الامانة و التبصرة مِن الحیرةآثار ماندگار شماره 613 ارسال به دوست نسخه چاپي


الامانة و التبصرة مِن الحیرةآثار ماندگار شماره 613

الامانة و التبصرة مِن الحیرة


ابن بابویه قمی، فقیه، محدث، مرجع شیعیان و پدر بزرگوار شیخ صدوق است که مورد عنایت حضرت صاحب‌الامر علیه السلام واقع شده و نامه‌ای از سوی آن حضرت توسط حسین‌بن روح نوبختی به او رسیده است. او نزد علی بن ابراهیم قمی، محمدبن یحیی العطار و محمدبن الحسن الصفّار درس خواند و فرزندش شیخ صدوق، حسین بن علی و هارون بن موسی تلعکبری نزد او شاگردی نمودند. ابن بابویه یکی از مشایخ روایات بوده و ابن بابویه، کامل‌الزیارات را از او روایت نموده است...


ایشان تألیفاتی فراوان داشته، اما از اکثر آنها خبری نیست. قربالاسناد، الاملاء، النساء و الولدان، الطب، المعراج از آثار اوست.

صدوق اول، در سال 329 قمری درگذشت و در قم نزدیک صحن مطهر حضرت معصومه؟س؟ دفن شد.

سال وفات او را به علت فرود آمدن شهابهای بسیار از آسمان و یا به علت درگذشت چند تن از بزرگان شیعه، سال تناثر نجوم گفتهاند.

 الامامة و التبصرة مِن الحیرة

کتاب شریف « الامامة و التبصرة مِن الحیرة» اثری از ابن بابویه قمی، در موضوع امامت است که نویسنده در آن ضمن طرح ماحث مربوط به امامت بهطور ویژه به غیبت امام زمان؟عج؟ نیز پرداخته است.

مخاطب این کتاب کسانی هستند که امامت را بهعنوان، اصلی در اعتقادات پذیرفتهاند و لکن یا در یکی از این امامان متوقف شدهاند و یا به جای مثلاً امام سجاد علیه السلام شخص دیگری را برگزیدهاند.

الامامة و التبصرة قدیمیترین اثری است که در دسترس ما قرار دارد.

مؤلف در خصوص موضوع غیبت، بین روش اهل حدیث که تنها برنصوص اکتفا میکنند و بین روش اهل کلام که به مباحث عقلی میپردازند، جمع نموده است و لذا در مقدمه تمام فروض و تشکیکات را به سبک متکلمان بررسی مینماید و پس از آن نتایج حاصل از آن را برای فهم احادیث بهکار میگیرد.

 ویژگی کتاب

نکتهای که به اهمیت این کتاب میافزاید، اشتمال آن بر روایتی ناب و ارزشمند است که دیگر آثار حدیثی موجود، فاقد آن روایات هستند.

کتاب مشتمل بر 87 حدیث است و متأسفانه بخشی که به موضوع امام زمان؟عج؟ و غیبت ایشان اختصاص داشته در دسترس نیست، ولی از آنجا که مؤلف در مقدمه کتاب به موضوع غیبت پرداخته، لذا حظّ و بهرهای از این موضوع نصیب خواننده میشود.

 نسخههای کتاب

طبق نظر پژوهشگران، تا قبل از زمان علامه مجلسی اطلاعی از وجود این کتاب نبود و ایشان اولین کسی بود که آن را با بهکارگیری در مصادر بحارالانوار معرفی نموده است.

 از «الامامة و التبصرة» دو نسخه خطی موجود است که عبارت از :

الف: نسخه علامه مجلسی که در سال 1097 ق نوشته شده و در کتابخانه علامه سیدمحمدعلی روضاتی اصفهانی موجود است.

ب: نسخه محدث بزرگوار شیخ عبدالله البحرانی که در حال حاضر در کتابخانه آیتالله مرعشی نجفی نگهداری میشود.

 چاپ و نشر

«الامامة و التبصرة» در سال 1363ش توسط انتشارات «مدرسة الامام المهدی عجل الله» در قم چاپ شده است و همچنین «مؤسسه آلالبیت لاحیاء التراث» در بیروت این کتاب را در سال 1412 ق در یک جلد و برای بار دوم به زیور طبع آراسته نموده است.

قال الوصی علیه السلام: الکتب بساتین العلماء.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج