*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤١٠٨٤٨ ١٥:٠٧ - 1398/10/02   الاصول  الستة عشر مِن الاصول الاولیةآثار ماندگار شماره 612 ارسال به دوست نسخه چاپي


الاصول  الستة عشر مِن الاصول الاولیةآثار ماندگار شماره 612

الاصول الستة عشر مِن الاصول الاولیة


کتاب ذی قیمت "الاصول الستة عشر" مجموعه‌ای از کتاب‌های روایی شیعه مربوط به عصر امامان معصوم علیه السلام و به تعبیری، بخش کوچکی از اصول اربعمائة شیعه است که در دسترس علمای شیعه قرار دارد. این اثر مشتمل بر دو مجموعه از اصول و منابع روایی با موضوعات گوناگون می‌باشد که توسط جمعی از علما و به زبان عربی نوشته شده است. غالب روایات این مجموعه از طریق شیخ الروایت، محمدبن ابی عمیر که از اصحاب اجماع است، می‌باشد...


  ساختار و قالب کتاب

الاصول الستة عشر حاوی دو مجموعه است که اولی مشتمل بر کتاب "زید زراد" و چند محدث دیگر میباشد و دومی شامل کتاب "عبدالملک" و چند عالم محدث است.

مجموعه اول که با حدیثی از امام صادق علیه السلام آغاز میشود، در مدح جود و ذم بخل است. این کتاب دارای 34 حدیث میباشد که آخرین آنها دستوری از امام صادق علیه السلام میباشد که به هنگام نگاه به آسمان آیات 190 آلعمران و 54 اعراف قرائت شود.

کتاب دوم از این مجموعه، متعلق به ابی سعید عصفری با 19 حدیث است که اولین روایت آن، از عاصم بن حمید حناط از امام جعفر صادق علیه السلام میباشد.

کتاب سوم، کتاب عاصم بن حمید حناط و مشتمل بر صد روایت است.

کتاب چهارم، کتاب زید نرسی و شامل پنجاه روایت از امام جعفر صادق علیه السلام است و اولین روایت آن از ابن ابی عمیر از امام صادق علیه السلام  و در فضیلت روز جمعه و روزهای عید است.

کتاب بعدی، کتاب جعفربن محمدبن شرع حضرمی است که مجموعاً دارای صد و بیست و سه روایت میباشد.

کتاب ششم، با شصت روایت متعلق به محمدبن مثنای حضرمی است.

کتاب هفتم، از درست بن ابی منصور و دارای شصت و دو روایت میباشد که اولین آن، در مورد استغفار پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم است.

  مجموعه دوم این کتاب

مجموعه دوم"الاصول الستة عشر" نیز شامل چند کتاب و اولین آن مربوط به عبدالملک بن حکیم و شامل تنها شش حدیث میباشد. اولین روایت آن از امام باقر علیه السلام و درباره سابقه سلمان فارسی است که برای جستجوی حقیقت عمری را مشغول خدمت به بزرگان مسیحی بوده و سرانجام به محضر نبی اکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم شرفیاب شد.

کتاب دوم، از مثنی بن ولید حناط و دارای 23 روایت است.

کتاب سوم، به خلاد سندی متعلق است که هشت روایت دارد و اولین آن مربوط به روایت امام صادق علیه السلام در بیان حکم ذبح کبوتر در حرم میباشد.

کتاب بعدی، از حسین بن عثمان بن شریک و شامل 44 روایت از صادقین علیهاالسلام است.

کتاب پنجم از عبدالله بن یحیای کاهلی است و سیزده روایت دارد.

آخرین کتاب از این مجموعه از سلام بن ابی عمرة و شامل ده روایت است.

  احیاء کننده الاصول الستة عشر

آیتالله مرحوم سید محمدباقر موحدابطحی از علما و شخصیتهای کمنظیر معاصر بود که در احیای آثار حدیثی شیعه از جمله الاصول الستة عشر زحمات فراوانی کشیدند.

آیتالله احمد عابدی از اساتید مبرز حوزه قم می فرماید: «یکی از زیباترین، بهترین و عالیترین کتابهایی که بنده به آن افتخار میکنم و همیشه از آن بهرهمند میشوم، کتاب الاصول الستة عشر است که برای اولین بار مرحوم آیتالله ابطحی آن را احیاء کرد.

در این کتاب 13 اصل از اصول اربعمائة درج و کتب اربعه نیز از روی آن نوشته شد و کسی که بخواهد ارزش کتابهای شیعه را بفهمد، میبایست کتاب الاصول الستة عشر را ببیند که با چه دقت و ظرافتی نگاشته شده است.»

  چاپ و نشر

کتاب حاضر در سال 1381 ش توسط آقای ضیاءالدین محمودی و تحقیق و تصحیح خود ایشان و آقایان مهدی غلامعلی و نعمتالله جلیلی، در مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث قم در یک جلد چاپ و منتشر شده است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج