*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٠٣٣٥ ١٢:٣٤ - 1398/09/09   برخی‌ها مانع ورود جوانان به حوزه علمیه می‌شوند آیت‌الله مقتدایی ارسال به دوست نسخه چاپي


برخی‌ها مانع ورود جوانان به حوزه علمیه می‌شوند آیت‌الله مقتدایی

برخی‌ها مانع ورود جوانان به حوزه علمیه می‌شوند


دبیر دوم شورای‌عالی حوزه‌های علمیه گفت: کسانی که ملبس به لباس مقدس پیامبر‌ صلی الله علیه و آله و سلم می‌شوند، ارزش و جایگاه خود، لباس روحانیت و عمامه را بدانند. این لباس پیامبر‌ صلی الله علیه و آله و سلم است. مواظب باشند، در دام شیطان جن و انس نیفتند. به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت‌الله مقتدایی، دوم آذر در جمع طلاب و فضلای حوزه علمیه جویبار در توصیه به کسانی که قصد تلبس به لباس روحانیت را دارند، اظهار داشت: کسانی که ملبس به لباس مقدس پیامبر‌ صلی الله علیه و آله و سلم می‌شوند، ارزش و جایگاه خود، لباس روحانیت و عمامه را بدانند. این لباس پیامبر‌ صلی الله علیه و آله و سلم است. مواظب باشند، در دام شیطان جن و انس نیفتند و خود را آلوده به گناه نکنند...دبیر دوم شورایعالی حوزههای علمیه با بیان اینکه این روزها شاهد جو کاذب و نادرست در میان جوانان در بعضی شهرها بودیم، ادامه داد: اخبار و شنیدهها حاکی از این است که افراد و جوانانی که قصد تحصیل در حوزه را داشتهاند و دارند، بعضاً از سوی افراد دیگر و دوستانشان منصرف شدند و با حرف خود، نظرشان را نسبت به تحصیل در حوزه عوض کردند.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه از بعضی رفتارها مانند صرف نظر کردن جوانان برای تحصیل در حوزه، انتقاد کرد و افزود: روایت معصومین علیهم السلام، ما را از منصرف کردن جوانان مشتاق برای تحصیل علوم دینی، نهی و تحصیل در حوزه و فراگیری علوم دینی را ثواب و ارزش میداند.

آیتالله مقتدایی با توجه دادن این افراد به حدیثی از پیامبراسلام صلی الله علیه و آله و سلم در مورد ارزش تحصیل دینی، اظهار داشت: اگر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:« فلان آدم اهل بهشت است»، تلاش باید باشد که به این چنین آدمی نزدیک شد و با محبت با او برخورد کرد و اگر نیاز به کمک دارد، باید کمک کرد. بنابراین روایت، جوانانی که در حوزه مشغول تحصیلاند، در روز قیامت از جایگاه خوبی در پیشگاه خدای متعال برخوردارند و به همین دلیل حمایت، کمک کردن و نگاه بهصورت این چنین فردی ثواب و ارزش دارد.

آیتالله مقتدایی گفت: بنابر روایت حضرات معصومین علیهم السلام، از کسانی که فردای قیامت میتواند شفاعت کنند، عالمان ربانی هستند و این، نشان از جایگاه اهل علم و عالمان ربانی و جوانانی است که برای تحصیل علوم دینی وارد حوزه میشوند، دارد.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه با بیان اینکه کار روحانیت همان کار انبیای الهی است و به همین دلیل همنشین با پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم است، افزود: این مسئله نشان از اهمیت تحصیل در حوزه و ارشاد دین است. با این روایتها، باید با این نوع سخنان که مانع از حضور جوانان در حوزه میشود، مبارزه کرد.

وی با بیان اینکه حوزه علمیه خواهران بعد از انقلاب به امر امام راحل راهاندازی شد، اظهار داشت: از جمله زنان اثرگذار در عرصه دین بانو مجتهده امین بود. این بانو در اصفهان پیش بعضی از علما، دروس حوزه را تا بالاترین درجات علمی فرا گرفت به طوریکه بعضی از مراجع اجازه اجتهادشان را از این بانو میگرفتند.

دبیر دوم شورایعالی حوزههای علمیه افزود: هماکنون 500 مدرسه علمیه خواهران راهاندازی شده و 60 هزار نفر مشغول تحصیل هستند و چندین هزار نفر فارغالتحصیل شدند و در حال حاضر در پستهای مختلف مانند آموزش و پرورش، دانشگاه و... مشغول خدمتگذاری میباشند.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه ادامه داد: امروز روزی است که لازم است والدین، فرزندان خود را برای تحصیل در حوزه تشویق کنند؛ چراکه فردای قیامت همین فرزندان میتوانند شفاعتکننده آنها در صحنه قیامت باشند.


خروج