*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤١٠٣٣٠ ١٢:٢٥ - 1398/09/09   مقام مراقبه آیت الله حق شناس تهرانیدرس اخلاق شماره 609 ارسال به دوست نسخه چاپي


مقام مراقبه آیت الله حق شناس تهرانیدرس اخلاق شماره 609

مقام مراقبه آیت الله حق شناس تهرانی


اگر شما بخواهید مسیر تربیت اخلاقی و تهذیب نفس را پیش بگیرید، باید از راه مراقبه پیش بروید. مقام مراقبه این است که بدانیم در حضور و محضر چه کسی هستیم که حتی نسبت به خطورات و تصورات ذهنی ما هم آگاه است. شخصی سوال کرد: یا رسول‌الله! معنای آیه «‌علیم بذات الصدور(حدید/6)» چیست؟ حضرت فرمود: یعنی تصوراتی که در ذهن شما پیدا می‌شود، اعم از خیال معصیت یا خیال حسنات و یا کار نیک که می‌کنید، همه این ها در حضور و محضر پروردگار است. خدا رحمت کند، رهبر کبیر انقلاب امام خمینی قدس سره را که می‌فرمود: «عالم همه محضر حق تعالی است و شما درحضور حق تعالی هستید» ارزش مراقبه نزد علامه طباطبایی قدس سره...


خدا رحمت کند علامه طباطبایی قدس سره را که میفرمود: اول مراقبه، وسط مراقبه و آخر هم مراقبه؛ یعنی همانطوری که یک کسی با اسلحه در منطقه نظامی، نگهبانی میدهد و انگشت این نگهبان هم دائما روی ماشه تفنگ است و هرکس در تیررس او قرار گیرد و خطرآفرین باشد، طعمه آتش میشود، سالک الیالله همین طور باید مراقب شیطان باشد و همیشه خودش را در حضور پروردگار ببیند.

 مراقبه تا چه زمانی

در روایت آمده که باید آنقدر در مقام مراقبه باشی تا خطورات شیطانی در قلب، بهکلی نابود شود و صفحه دل نورانی گردد و پروردگار در آن جای گیرد.

 رویایی در کیفیت مراقبه

یک شب با خودم گفتم: پروردگارا! مراقبه چگونه است؟ همانطور که در حال استراحت بودم، خوابم برد، یکدفعه دیدم باران مثل سیل از آسمان جاری است. بعد دیدم یک نفر کنار من ایستاده و توجهاش به باران است، اما همین که من این طرف را نگاه کردم، باران قطع شد! گفت: همین که به باران توجه داشتی، در حال مراقبه بودی و یک لحظه که غفلت کردی، باران قطع شد، مراقبه همینطور است آقاجان!

یک چشم زدن غافل از ان ماه نباشی

شاید که نگاهی کند آگاه نباشی

 عوامل رسیدن به مراقبه

آن شخصی که برنامههای فردایش را به او ابلاغ میکنند، با مراقبه به این موقعیت رسیده است؛ یعنی خودش را دائم در حضور حق میداند. این که این شخص چه کرده که به این مقام رسیده باید گفت که این شخص اولا دائم در مقام مراقبه است و در ثانی از خوردن غذای مشتبه پرهیز میکند. او تا احراز نکند که طرف مقابل معاشش از حلال است از غذای او نمیخورد. سوم اینکه او درصدد است که اعمالش را منطبق با دستورات شرع نماید.

 خداوند مراقب اهل مراقبه

یکی از رفقا برای من نقل کرد که وقتی با یک نفر مختصر مزاحی کردم، در خواب به من تذکر دادند که آن کار مناسب مقام شما نبود! میخواهم بگویم که اگر شما خودتان را مراقبت کنید پروردگار عزیزهم مراقب شماست که حرکتی ناروا از شما سرنزند.

 مناجات رمز دوام مراقبه

امیرالمونین علی علیه السلام در وصیت خود به امام حسن علیه السلام میفرماید: «والجی نفسک فی الامور کلها الی الهک؛ فرمود: حسنم! باید به پروردگار عزیز پناه ببری، باید دائم درب خانه خدا را بزنی و بگویی: ای خدا! مرا بیمه کن، مرا در قلعه محکمت جای بده. شبانه التماس کن، با خدا صحبت کن تا شمارا دریابد وگرنه خدا شاهد است که خواهی رفت.

خداوند انشالله همه را در مسیر خود سازی موفق بدارد.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج