*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٩٥٧٠ ١١:٣٥ - 1398/07/29    علمی که از غرب آمده یک علم مرده و ابتر استآیت‌الله‌العظمی جوادی آملی ارسال به دوست نسخه چاپي


 علمی که از غرب آمده یک علم مرده و ابتر استآیت‌الله‌العظمی جوادی آملی

علمی که از غرب آمده یک علم مرده و ابتر است


معنای حقیقی اسلامی شدن دانشگاه‌ها‌ این است که دانش، اسلامی شود و دانش وقتی اسلامی می‌شود که آغاز و انجام آن مشخص شود، حرف اول دانشگاه را باید دانش بزند، همان دانشی که ابتدا و انجام آن مشخص باشد و در این صورت است که دانشگاه به معنای حقیقی کلمه «اسلامی» خواهد شد...

به گزارش خبرگزاری حوزه حضرت آیتالله جوادی آملی، ۱۱مهر در دیدار منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که در مؤسسه بینالمللی علوم وحیانی اسرا برگزار شد، در سخنانی اظهار داشتند: دانشگاهها از ارکان مهم هر مملکتی هستند که بخش عظیمی از علوم و رشتههایی که در آنها تدریس میشود از عمق زمین تا فوق نظام سپهری را در بر میگیرد، اما مسئله عمدهای که باید به آن توجه داشت، علمی که از غرب آمده تنها لاشه علم است؛ چرا که آنها آغاز علم، یعنی آفریننده علم و انجام علم، یعنی معاد و چرایی آفرینش علم را از آن جدا کردند، علمی که آغاز و انجام آن مشخص نیست، یک علم مرده و ابتر است.

ایشان ادامه دادند: این علم مرده، عالِمآفرین نیست! چون ارزش عالِم به معلوم است و علم مُرده، عالِم زنده تربیت نمیکند! در نتیجه باید این دو اصل که «چه کسی آفرید؟» و «چرا آفرید؟» در علوم، محور اساسی باشد تا به علم مُرده، روح دمیده شود و حیات پیدا کند.

معظمله تصریح داشتند: برخی مُردن را پوسیدن تلقی میکنند، اما اگر معلوم بشود که مرگ، پوسیدن نیست؛ بلکه از پوست به درآمدن است، دیگر تحصیلکردههای ما درگیر غدههایی همچون اختلاس و نجومی نخواهند بود؛ لذا این علم انسانشناسی که انسان را موجودی ابدی معرفی میکند، باید در دانشگاهها تقویت شود تا دانشی داشته باشیم که با ابدیت ما هماهنگ و سازگار باشد.

حضرت آیتالله جوادی آملی تصریح داشتند: معنای حقیقی اسلامیشدن دانشگاهها این است که دانش، اسلامی شود و دانش وقتی اسلامی میشود که آغاز و انجام آن مشخص شود، حرف اول دانشگاه را باید دانش بزند، همان دانشی که ابتدا و انجام آن مشخص باشد و در اینصورت است که دانشگاه به معنای حقیقی کلمه «اسلامی» خواهد شد.

در ابتدای این دیدار دکتر غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، گزارشی از فعالیتهای وزارت علوم در ارتقاء رتبه علمی کشور، گسترش مراکز رشد و پارکهای علم، فناوری و همچنین توسعه علوم انسانی اسلامی، خدمت معظمله ارائه نمود.


خروج