*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤٠٩٥٦٤ ١١:٢٠ - 1398/07/29   مراقبه و مشارطه / آیت‌الله مظاهریدرس اخلاق شماره 605 ارسال به دوست نسخه چاپي


مراقبه و مشارطه / آیت‌الله مظاهریدرس اخلاق شماره 605

مراقبه و مشارطه / آیت‌الله مظاهری


قانون مراقبه برای پیشرفت اخلاقی، قانون خوبی است؛ برای این‌که حالت توجه به این‌که خودمان در محضر خدا هستیم، به ما روی می‌دهد. اگر شخصی بتواند این توجه را دائمی‌اش کند، به رتبه بسیار بالایی از معنویت می‌رسد. بزرگان ما مثل شیخ انصاری و حضرت امام خمینی عصمت را مرتبه آخر توجه، معنا کردند. اگر هدف از خلقت را دوام توجه بدانیم و این دوام توجه برای کسی اگر دائمی شود دیگر فرد گناه نمی‌کند و به‌طور ناخودآگاه همه صفات رذیله ریشه‌کن می‌شود...


برای یک طلبه باید این معرفت حاصل شود که ما در محضر خدا و وجود مقدس حضرت ولیعصر؟عج؟ هستیم و قیام و قوام وجودی ما بهواسطه ایشان است و این توجهها خیلی کار میرسد.

 مراقبه بعد از مشارطه

نفسی که طبق روایات دشمنترین دشمنها بر خود انسان است، به این زودی و راحتی رام عقل نمیشود، لذا علمای علم اخلاق میگویند که قبل از مراقبه باید مشارطه کنید؛ یعنی با نفس حرف بزنید و بگویید که ای نفس اماره بیا با هم بهشتی شویم، بیا با هم سعادتمند شویم که این میشود مشارطه. آن وقت علمای اخلاق میگویند: این نفس کسی نیست که به شرطش عمل کند، این عهدشکن است و آیه میفرماید: «إنّ النفس لامارة بالسوء»؛ (یوسف/53)

لذا انسان باید مراقب این دشمن باشد. علما مثال میزنند به دو شریک که یکی از آنها آدم خوبی است، اما دیگری دزد است. این شریک، چطور مراقب آن دزد است، انسان هم باید اینطور مراقب نفس باشد. نفس طوری است که یکدفعه از دست انسان در میرود و کار خودش را انجام میدهد؛ یعنی گناه میکند و راستی هم اینطوری است.

انسان سالک باید استقامت کند و پس از انحراف نفس، فوراً توبه کند، نماز توبه داریم، دو رکعت نماز توبه بخواند و سپس با خداوند تضرع و زاری داشته باشد که خدایا! من نمره کم آوردم، توفیق بده تا انشاءالله فردا بهتر از امروز باشم و این حرفها باید با دل باشد نه زبان. حضرت امیر؟ علیه السلام؟ در نهجالبلاغه میفرماید: «اگر کسی دو روزش مثل هم باشد، مغبون است و اگر روز قبلش بهتر از روز بعدش باشد، ملعون است. پس مؤمن کسی هست که رو به کمال است.

 توصیه علامه طباطبایی

علامه طباطبایی که معنای «لا اله إلا الله» در عمق جانشان رسوخ کرده بود، شخصی در لحظات آخر حیات مبارکشان، از ایشان توصیهای اخلاقی درخواست نمود که ایشان فرمود: توجه، توجه، توجه.

 آیا در شرایط امروز خودسازی ممکن است

به هر حال در درون ما یک جنگی هست، جنگ بین نفس اماره و وجدان اخلاقی، بین نفس اماره و آن فطرت الهی. بعضی اوقات دشمن زمینگیر میشود؛ چنانچه پیغمبر اکرم صلی الله علیه و اله و سلم میفرمایند: «من هم شیطان دارم إلا اینکه من زنجیرش کردم»، ولی بعضی اوقات متأسفانه به عکس میشود و نفس اماره غلبه پیدا میکند، اگر دشمن درون، ما را زمینگیر بکند، بدبخت میشویم.

ما در هر شرایط باید خودمان را بسازیم و نمیتوانیم بگوییم که در جامعه امروز خودسازی نمیشود!! این حرف شیطان است. جامعه هر چند آلوده باشد، انسان اختیار زبان و چشم و دل خودش را که دارد. بله اگر جامعه فاسد باشد، کار مشکلتر است؛ ولی شدنی است. در این مواقع اول همت میخواهد. دوم اینکه بدانیم بدون دعا، بدون توسل و توفیق نمیشود. جلب توفیق خدا بهواسطه توسلها، بهواسطه اجتناب از گناه و اهمیت به واجبات حاصل میشود.

از خداوند مسئلت داریم که توفیق عبادت و بندگی و تهذیب نفس و توفیق درس خواندن را به ما عنایت بفرماید.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج