*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٩١٠٠ ١٢:١٤ - 1398/06/30    ارسال به دوست نسخه چاپي


رونمایی کتاب شرح نهج‌البلاغه رهبر معظم انقلاب


آئین رونمایی از کتاب شرح نهج‌البلاغه «متن بیانات آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای» با حضور آیات و ححج‌اسلام سید‌احمد خاتمی، اعرافی، محسن فقیهی، نیازی، ملکا، علم و بزرگان و طلاب و فضلای حوزه علمیه، ۴ شهریور در سالن همایش‌ها‌ی مدرسه عالی دارالشفا برگزار شد. نبوت‌ها در نهج‌البلاغه، منشور حکومت علوی و راه روشن مدیران عناوین سه جلد کتاب شرح نهج‌البلاغه اثر رهبر معظم انقلاب اسلامی است که از آن رونمایی ‌شد...

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله اعرافی در آیین رونمایی از کتاب شرح نهجالبلاغه (متن بیانات حضرت آیتالله خامنه ای) به فعالیتهای بزرگان و پژوهشگران حوزوی در زمینه نهجالبلاغه اشاره کرد و گفت: در بخش اسناد و منابع، مستدرکات، ترجمهها، شرحها، حوزههای هنری و نرمافزاری و منظومه نهجالبلاغه کارهای فاخری انجام شده است و همینطور در درختواره برنامههای حوزه علمیه، نهجالبلاغه در قالب رشتههای درسی مورد توجه قرار گرفته است. وی در بخش دیگری از سخنان خود به کتاب شرح نهجالبلاغه (متن بیانات حضرت آیتالله خامنهای) اشاره کرد و ادامه داد: رونمایی از این کتاب کار زیبایی است که امروز صورت گرفت و مطالب این کتاب بسیار جالب و تأثیرگذار خواهد بود.

آیتالله اعرافی با تأکید بر اینکه این کتاب از دو ویژگی روانشناسانه و جذاب برخوردار است، اظهار داشت: شخصی این کتاب را شرح میکند که خود در وسط فعالیتهای انقلابی قرار دارد و مدیریت جامعه اسلامی بر عهده ایشان است.

وی رویکرد اجتماعی، تاریخی و تحلیلی شرح رهبر معظم انقلاب را بسیار والا عنوان کرد و گفت: رویکرد سیاسی، حکومتی و مبارزاتی نیز در شرح، همچون خود نهجالبلاغه موج میزند و بسیار شفاف و نمایان است.

مدیر حوزههای علمیه با بیان اینکه فکر و اندیشه منظوم و منسجمی بر این شرح حاکم است، که نشان دهنده فکر منسجم، نظاممند، اثرگذار، موجآفرین و هدایتگر رهبر معظم انقلاب است، ادامه داد: در این اثر تقوا، اخلاص، فداکاری، مرد میدان بودن و ایثار و گذشت رهبر انقلاب دیده میشود.

آیتالله اعرافی با بیان اینکه روح نهجالبلاغه در رهبر معظم انقلاب تجسم پیدا کرده است، افزود: این روح شگرف برگرفته شده از نهجالبلاغه امیرمؤمنان علیه السلام است که روحیه ایثار، مقاومت، استکبارستیزی و انقلابی بودن را در رهبر معظم انقلاب ایجاد و تقویت کرده است.

بر اساس این گزارش، مسئول مؤسسه انقلاب اسلامی در قم نیز در این مراسم با اشاره به فعالیتهای دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب، گفت: وظیفه اصلی این دفتر جمعآوری اسناد مرتبط با رهبر معظم انقلاب، تدوین اسناد و انتشار آنها است. حجتالاسلام صلح میرزایی ادامه داد: مجموع بیانات رهبر معظم انقلاب در چهار دسته تقسیمبندی شده است که سه دسته آن در سه جلد بهصورت کتاب درآمده و دسته چهارم که سخنان پراکنده رهبر انقلاب است در دستور کار قرار دارد و در آینده چاپ خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: «کتاب منشور حکومت علوی» نخستین کتاب است که بیانات رهبر معظم انقلاب در شرح برخی خطبههای نهجالبلاغه است که کاملا ترغیبکننده به مبارزات انقلابی است و این بیانات در سالهای 52 و 53 هجری شمسی ایراد شده است و بهدلیل همین بیانات رهبری از سوی ساواک دستگیر و زندانی شدند.

 حجتالاسلام صلح میرزایی با اشاره به جلد دوم شرح نهجالبلاغه با محوریت بیانات رهبر معظم انقلاب، ادامه داد: این جلد با عنوان « نبوتها در نهجالبلاغه» مزین شده است و بیانات رهبر معظم انقلاب در سال 59 در جمع دانشجویان است. وی سومین جلد شرح نهجالبلاغه رهبر معظم انقلاب که با عنوان «راه روشن مدیران» منتشر شده است مربوط به سالهای 72 تا 95 در جمع اعضای هیأت دولت، در ماه مبارک رمضان دانست.


خروج