*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٩٠٩٦ ١٢:٠٣ - 1398/06/30    تفسیر و تاریخ مقارن در حوزه علمیه  تدوین شودآیت‌الله‌العظمی نوری همدانی  ارسال به دوست نسخه چاپي


 تفسیر و تاریخ مقارن در حوزه علمیه  تدوین شودآیت‌الله‌العظمی نوری همدانی

تفسیر و تاریخ مقارن در حوزه علمیه تدوین شود


این مرجع تقلید با تأکید بر تبیین مزیت‌های مکتب اهل‌بیت علیهم السلام در عرصه‌های مختلف، خواستار تدوین تفسیر و تاریخ مقارن در حوزه علمیه شدند و گفتند: تحریف قرآن کریم تهمت بزرگی است که برای تبلیغات علیه شیعه بوده است. باید فضایل و برتری‌های شیعه را تبیین کنیم؛ فعالیت در این زمینه بسیار مهم است...

 

به گزارش خبرگزاری حوزه ، حضرت آیتالله نوری همدانی، ۲۴شهریور در دیدار آیتالله محمدجواد فاضل لنکرانی رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم آیتاللهالعظمی فاضل لنکرانی قدس سره گفتند: بیت ایشان، بیت علم و فقاهت است و باید عظمت این بیت نگه داشته شود. آثار بزرگان باید توسط بیوت آنها در دسترس جامعه قرار داده شود.

ایشان با اشاره به اهمیت توجه به قرآن و تفسیر در حوزههای علمیه، افزودند: تهمتهایی از سوی برخی نسبت به شیعه وجود دارد که شیعیان توجه لازم به قرآن کریم ندارند؛ در حالیکه این یک تهمت است و قرآن در همه آثار شیعیان مورد توجه است.

معظمله ادامه دادند: این در حالی است که در طول تاریخ، شیعیان بسیار در مضیقه و تحت فشار بودند و زیر ظلم بدخواهان قرار داشتند؛ اما با اینحال علما در سختترین شرایط تشیع را حفظ کردند و اجازه نابودی مکتب اهلبیت علیهم السلام را ندادند. در گذشته شرایط بهگونهای بود که شیعه و علمای آن حق اظهار وجود و نوشتن کتاب و آثار نداشتند.

حضرت آیتالله نوری همدانی با بیان اینکه مخالفان در سه عرصه فقه، تفسیر و تاریخ فعالیت کردهاند، ابراز داشتند: در کنار فقه مقارن که مورد توجه حوزه و علماست، باید به تاریخ و تفسیر مقارن هم توجه شود تا مطالب تفسیری و تاریخی را بهدرستی برای جامعه بیان کنیم.

ایشان عنوان کردند: همانگونه که مزیت فقه شیعه بیان شده، در تفسیر و تاریخ هم باید کار شود و حوزه باید به این موضوع توجه کند؛ چراکه در تفاسیر و تواریخ دیگران مطالب خلاف واقع بسیاری وجود دارد که باید پاسخ داده شود.

این مرجع تقلید خاطرنشان کردند: در کتب شیعه به آیات و روایات توجه لازم شده؛ اما میگویند که در شیعه به قرآن توجه نمیشود؛ درحالیکه تفاسیری مانند المیزان علامه طباطبایی قدس سره در شیعه داریم که مانند آن پیدا نمیشود و دیگران از چنین تفسیرهایی بیبهره هستند.

معظمله اضافه کردند: تحریف قرآن کریم تهمت بزرگی است که برای تبلیغات علیه شیعه بوده است. باید فضایل و برتریهای شیعه را تبیین کنیم؛ فعالیت در این زمینه بسیار مهم است.

 

 


خروج