*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤٠٨٤٢٣ ١٣:١٦ - 1398/05/08     الانوار الجلالیه فی شرح الفصول النصیریةآثار ماندگار شماره 600 ارسال به دوست نسخه چاپي


  الانوار الجلالیه فی شرح الفصول النصیریةآثار ماندگار شماره 600

الانوار الجلالیه فی شرح الفصول النصیریة


ابوعبدالله مقدادبن عبدالله معروف به فاضل مقداد از فقها و متکلمین امامیه در قرن نهم هجری بود. او در قریه سیوره از توابع شهر حله به دنیا آمد و لذا به حلی هم منتسب شده است...


خاندان او از علمای عرب در نجف اشرف هستند و نسب او به قبیله بنیاسد میرسد. فاضل مقداد، در حله و بغداد درس خواند و به نجف اشرف رفت و توانست با شاگردی از خدمت شهید اول و فخرالمحققین به مراتب بالای علوم عقلی و نقلی دست یابد و متصدی زعامت شیعیان شود.

از قلم توانای او آثار مفیدی نگاشته شده که النافع یوم الحشر فی شرح باب حادیعشر، اللوامع الالهیة، المسائل المقدادیة، ارشاد الطالبین و کنزالعرفان فی فقه القرآن در فقه از آن جملهاند. او همچنین شاگردان با عظمتی را برای جامعه علمی آن عصر تربیت کرده است. عاقبت فاضل مقداد در سال 826ق دارفانی را وداع گفت.


 الانوار الجلالیة فی شرح الفصول النصیریة

کتاب «الانوار الجلالیة فی شرح الفصول النصیریة» چنانچه از نامش پیداست، شرح عربی بر کتاب کلامی «الفصول النصیریة» خواجه نصیرالدین طوسی است، که به قلم توانای فاضل مقداد خلق شد. خواجه کتاب را به فارسی نوشته و با نامهای الفصول فی الاصول، فصول العقائد، اصول دین و فصول اعتقادی نیز مطرح بوده است. بر کتاب خواجه، شروح بسیاری نوشته شده که از آن جمله الانوار الجلالیه است.


 ساختار و محتوا

خواجه در فصل اول به اثبات واجب الوجود پرداخته و بر قاعده «الواحد لایصدر عنه الا الواحد» اشکال نموده است. در این فصل نظریه عدم علم واجب تعالی به جزئیات مردود دانسته شد و بر خلاف فلاسفه مشاء چون شیخ الرئیس، متکلم بودن حق تعالی اثبات شده است.

مباحثی چون؛ وجود ضروری است، وجود نیاز به تعریف ندارد، تقسیم وجود به واجب و ممکن، خواص ممکن، اثبات واجب، وحدت شخصی واجب، نفی ضد و شریک برای واجب و اثبات علم واجب تعالی به تمام معلومات در این فصل مطرح شده است.

در فصل دوم، به حسن و قبح عقلی افعال، عدم صدور فعل قبیح از واجب، رد نظریه جبر اشاعره و نفی تکلیف بما لایطاق پرداخته شد.

در فصل سوم، مسایلی چون وجوب ارسال رسول، وجوب عصمت و اعجاز برای نبی، وجوب نصب امام و عصمت ائمه، امامت دوازدگاه شیعه و غیبت امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف پیگیری شده است.

فصل چهارم نیز در وجوب ثواب و عقاب الهی، اثبات معاد جسمانی و رد محال بودن معاد جسمانی و حشر اجساد، خلود ثواب و عقاب و جنت و جهنم، قبح خلف وعده از طرف حق تعالی و مسایلی چون شفاعت حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلمو معنای ایمان میباشد.


 چاپ و نشر

کتاب حاضر اخیراً توسط آقایان علی حاجیآبادی و عباس جلالینیا تحقیق و تصحیح شده و انتشارات آستان قدس رضوی آن را در سال 1378ش در یک جلد به مرحله چاپ و عرضه رسانده است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج