*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


مقاله, مقاله شماره خبر: ٤٠٨٢٣١ ١٢:٣٣ - 1398/04/29   مهم‌ترین شاخصه‌های تحقق حجاب و عفاف در نظام اسلامی آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی-مقاله ویژه نامه عفاف و حجاب  ارسال به دوست نسخه چاپي


مهم‌ترین شاخصه‌های تحقق حجاب و عفاف در نظام اسلامی آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی-مقاله ویژه نامه عفاف و حجاب

مهم‌ترین شاخصه‌های تحقق حجاب و عفاف در نظام اسلامی آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی-مقاله ویژه نامه عفاف و حجاب


اشاره: همزمان با 21 تیرماه، سالروز سرکوب خونین قیام مردم علیه کشف حجاب در مسجد گوهرشاد حرم رضوی در سال 1314 شمسی که به روز عفاف و حجاب نام‌گذاری شده است، ضرورت واکاوی شاخصه‌های تحقق حجاب و عفاف در نظام اسلامی بیش‌از پیش آشکار می‌گردد؛ از این رو در این نگاشته با بهره‌گیری از اندیشه‌های ارزشمند مرجع عالی‌قدر آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی، مهم‌ترین شاخصه‌ها برای تحقق حجاب و عفاف در نظام اسلامی مورد واکاوی قرار می‌گیرد...


1. تعالیم اسلامی

در یک نظرخواهی از افراد سؤال شده بود که عمدهترین مشکل فرهنگی کشور چیست؟ عده زیادی جواب داده بودند: مواد مخدر و اعتیاد؛ جمعی دیگر گفته بودند: مشکل مهم فرهنگی جامعه، ماهوارهها و رسانههای فاسد و مفسد غربی هستند. گروه دیگری نیز پاسخ داده بودند که بدحجابی و بیحجابیها مشکل مهم فرهنگی است و دستهای دیگر بالا رفتن سن ازدواج جوانان را یادآوری کرده بودند.

همه اینها صحیح است؛ لیکن باید گفت، مهمتر از همه اینها، دور ماندن از تعالیم اسلامی است. آموزههای اسلام اگر در جامعه حاکم باشد. مشکلات فرهنگی حل میشود.


 2. نقش دولت و دیگر نهادها در تحقق حجاب و عفاف

مسئله حجاب را میتوان از ادارات، بیمارستانها و مراکزی که مستقیم یا غیرمستقیم زیر نظر دولت است، شروع کرد. دانشگاهها و مدارس و دیگر ارگانها نیز باید مسئله حجاب را بیشاز پیش جدی بگیرند؛ صدا و سیما نیز بهصورت مستقیم و غیرمستقیم باید مبلغ این مسئله باشد؛ چراکه بیحجابی و بدحجابی باعث مفاسد اخلاقی و اجتماعی و ناهنجاریهای زیادی شده است.

دولت باید مسایل فرهنگی و حجاب را از کارمندان خود شروع کند تا به جامعه نیز تسری پیدا کند.

بحث حجاب در کتابهای درسی بهصورت منطقی وارد شود و ضرر و زیانهای بیبندوباری تبیین شود تا همه بدانند که این یک مسئله مهم است و نمیتوان بهسادگی از کنار آن گذشت؛ لذا همه از دولت اسلامی انتظار دارند که در این مسئله جدیتر باشد و از کنار آن ساده عبور نکند؛ زیرا این موضوع یک مسئله حیاتی و کلیدی است که مربوط به کیان خانواده و امنیت کشور اسلام است.

بحمدالله مردم ما همت مضاعف خود را در این راستا انجام دادند و اکنون مسئولان و دستگاهها باید با کار مضاعف در این راستا اقدام جدی انجام دهند و همت مردم را تکمیل کنند.


 3. کارگروهی، ضرورت بنیادین در امر حجاب و عفاف

باید دولت مؤظف شود که از نهادها و ارگانهای زیرمجموعه خود اصلاح این وضعیت را شروع کند. از سویی دیگر مجلس نیز باید طرحی کاربردی برای مبارزه با مفاسد اخلاقی تصویب کند که باید افکار فردی را در این خصوص کنار گذاشت و بهصورت گروهی و دستهجمعی کار کرد تا بتوانیم مشکلاتی را که داریم، پشت سر بگذاریم.

لذا باید با بخشنامه از طریق ادارات، ارگانها، مدارس و... این مسئله رواج یابد و جلوی بدحجابی گرفته شود؛ طرح آمرین به معروف نیز میتواند در این راستا راهگشا باشد.


 4. نیروی انتظامی؛ بازوی اجرایی تحقق طرح عفاف و حجاب

برخورد نیروی انتظامی با بدحجابی، مورد حمایت و قدردانی است؛ زیرا مأموران نیروی انتظامی ابتدا تذکر میدهند و در صورتی که تذکر آنها مؤثر واقع نشود و موجب عکسالعمل نامناسب باشد، با آن شخص قاطعانه برخورد میکنند و اینگونه افراد نباید انتظار تشویق داشته باشند.


 5. تحقق حجاب و عفاف و رسالت روحانیون

همه مردم مسئول امر به معروف و نهی از منکر هستند؛ لکن روحانیت مسئولیت مضاعف و بیشتری دارد. باید در مقابل منکرات ایستاد؛ چراکه اگر تبدیل به عرف شود و بدحجابی رواج یابد نمیشود، برای آن کاری کرد.

لذا باید حجاب و عفاف و دیگر مسایل اعتقادی را در جامعه گسترش داد؛ چون مشکلات اجتماعی و فرهنگی، میتواند باعث مشکلاتی در زمینه اقتصادی، سیاسی و امنیتی نیز بشود.

بنابراین خطباى محترم از متون آیات قرآنى و روایات اسلامى براى تقویت مبانى اعتقادى و آشنایى با احکام و اخلاق اسلامى و «تقویت حجاب و عفاف»، حداکثر استفاده را بنمایند و مردم را به اتحاد و هوشیارى در برابر دشمنان نظام دعوت نمایند.

مراجع، علما و حوزههای علمیه همه مسئولیت سنگینی دارند و باید رسالت خود را ایفا کنند. اگر بخواهیم تمام عمر در حوزه علمیه قم بمانیم و درس بخوانیم و نتیجه را در طریق نشر اسلام و مکتب اهلبیت علیهم السلام و اصلاح فرهنگی جامعه نگذاریم، چه فایده دارد؛ باید جامعه از علم ما استفاده کند.


 6. تحقق حجاب و عفاف، نیازمند اقدامات فرهنگی نه برخوردهای قهری و سلبی

ما اهل خشونت و زد و بند نیستیم. باید از راهها و کارهای فرهنگی و تدبیر وارد شد. اگر تدبیر و قاطعیت باشد و خشونت نباشد، کارها درست میشود.

ما حرف خود را منطقی، مؤدبانه، شفاف و صریح میزنیم و از اینکه برخی نق میزنند و میگویند نباید درباره حجاب و ماهواره صحبت کنیم، هراس و خوفی نداریم.

لذا برخوردهای خشن با بدحجابی کارساز نیست. کار فرهنگی و موعظه، بهترین روش در این زمینه بهشمار میرود که بحمدالله همت رهبر معظم انقلاب اسلامی، مجلس شورای اسلامی و دیگر قوا نیز در این جهت معطوف است. از این رو ما نباید از مسایل فرهنگی از جمله عفاف و حجاب غافل شویم؛ زیرا حجاب سمبل اسلام است؛ لذا باید این پرسش را مطرح نمود که چرا مسئله عفاف و حجاب در محاق مانده است؟ باید عوامل آن را تجزیه و تحلیل کرده و ببینید چه افکاری مانع اجرای آنها شده است.

حجاب یک فرهنگ است و باید در جامعه گسترش یابد. در گذشته حجاب خیلی مورد توجه غرب نبود؛ ولی امروز حجاب بهعنوان نماد و دروازه ورود به اسلام شناخته شده است تا حدی که در به اصطلاح مهد آزادی؛ یعنی کشور فرانسه، یک روسری را تحمل نمیکنند و از آن میترسند!

اگر خدای نکرده روزی در داخل کشور موفق بشوند که جلوی حجاب را بگیرند، به عقیده بنده پنجاه درصد نظام به خطر میافتد؛ لذا لازم است بیشاز یک مسئله اسلامی روی حجاب سرمایهگذاری کنیم.


 7. حجاب ضامن امنیت

رعایت حجاب اسلامی در جامعه ضامن امنیت خواهد بود. قرآن میفرماید: زنان باید خود را بپوشانند؛ چون سبب میشود که شناخته شوند تا افراد بفهمند که آنها زنان محترمی بوده و آلوده نیستند و امنیت پیدا میکنند. قرآن کریم از هزار و 400 سال قبل، مسئله امنیت را در سایه حجاب زنان بیان کرده است. بیحجابی به زن ناامنی میدهد؛ اما حجاب برای زن امنیت و شخصیت ایجاد کرده و در برابر مزاحمتها او را حفظ میکند. وقتی به صفحات روزنامه مراجعه میکنیم، میبینیم که بر اثر بیحجابی چه مشکلاتی برای خانوادهها پیدا شده است و چه مزاحمتهایی ایجاد کردهاند.


 8. رعایت حجاب؛ تبلیغ عملی تشیع

در سفرهای اولیه حج که حجاب بهخوبی رعایت میشد، برخی خطبای آنها به مردمشان میگفتند: حجاب را از ایرانیها یاد بگیرید؛ اما اکنون برعکس شده و میگویند: مبادا حجاب ایرانیها در شما تأثیر بگذارد. روحانیون و مدیر کاروانها باید با زبان خوب همه را وادار به رعایت حجاب و عفاف کنند.


 سخن آخر

تصور دشمنان نظام این است که با رواج بیحجابی ضربه کاری را بر پیکره نظام وارد کنند؛ لیکن ما معتقدیم اگر بیحجابی را برطرف کنیم، نظام را حفظ و تقویت کردیم.

حجاب براى حفظ شخصیت زن، جلوگیرى از انحراف جوانان و گسترش فساد در جامعه اسلامى است و همان‏گونه که اصل پوشیدن لباس براى زنان و مردان منافات با آزادى آنها ندارد، حجاب نیز چنین است.

خداوند در قرآن کریم رعایت حجاب و عفاف را سبب طهارت قلب و دوری از وسوسههای شیطان و هوای نفس میداند.

منبع: پایگاه اطلاعرسانی دفتر آیتاللهالعظمی مکارم شیرازی


خروج