*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٧٥٤٣ ١١:٣٦ - 1398/03/26     منطق عقلانی، فقهی و اخلاقی از مؤلفه‌های دفاع مقدس و جهاد اسلامی استدر همایش ملی پرچمداران انقلاب اسلامی تصریح شد ارسال به دوست نسخه چاپي


  منطق عقلانی، فقهی و اخلاقی از مؤلفه‌های دفاع مقدس و جهاد اسلامی استدر همایش ملی پرچمداران انقلاب اسلامی تصریح شد

منطق عقلانی، فقهی و اخلاقی از مؤلفه‌های دفاع مقدس و جهاد اسلامی است


همایش ملی پرچمداران انقلاب ویژه تجلیل از طلاب و روحانیون رزمنده با سخنرانی آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه،‌ حجت‌الاسلام والمسلمین حیدر مصلحی رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت روحانیون در دفاع مقدس سرلشگر صفوی دستیار و مشاور فرمانده کل قوا و با حضور ۶۵۰ نفر از روحانیون پیشکسوت دفاع مقدس،‌ 19 خرداد در مرکز همایش‌های غدیر قم برگزار شد...



منطق جمهوری اسلامی با منطق کور داعشی فرسنگها فاصله دارد

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله اعرافی در همایش ملی پرچمداران انقلاب، ایثار و جانفشانی مجاهدان و طلاب در راه حق را دارای جایگاه رفیع عنوان کرد و با اشاره به خاص بودن جنس انقلاب اسلامی، گفت: دفاع مقدس پیشرانی بود که حرکت ملت را به سمت آرمانهای بزرگتر در سطح کشور، منطقه و جهان رهنمون کرد؛ دفاع مقدس معجزهای بود که ما آنرا در بدر،‌‌ خیبر،‌‌ اُحد،‌‌ حنین و عاشورا شاهد بودیم.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: درونمایه دفاع مقدس را باید در چیزی فراتر از همه ادوار جستوجو کرد؛ دفاع مقدس ما، در اوج نابرابری در مقابل دشمنان مجهز به همه تجهیزات انجام شد و منطق مادی، پیروزی در چنین جنگ نابرابر را نمیتوانست تحلیل کند.

مدیر حوزههای علمیه تأکید کرد: همانطور که انقلاب مقابل چشمان حیرتزده عالم پیروز شد، عین این ماجرا در دفاع مقدس نیز رقم خورد و در اوج سختیهای دفاع مقدس امام میفرمودند که ما پیروز میدان خواهیم شد.

وی خاطرنشان کرد: دفاع مقدس آغاز یک عصر جدید در تمدن بشری و خط بطلان کشیدن به همه افکار شیطانی عصر بود؛ ما گرم یک معرکه بزرگ تاریخی در مصاف با دشمنان خدا و مستکبران عالم هستیم و این رزمندگان با دفاع مقدس پیچ تاریخی را اداره کردند.

آیتالله اعرافی امتداد دفاع مقدس در فلسطین، عراق، سوریه و یمن را بهدلیل ظرفیت بالای ایام جنگ تحمیلی دانست و ابراز کرد: جهاد و دفاع در منطق اسلام یک منطق اصیل داشته و بعداز انقلاب اسلامی شاهد نسخههای بدلی جهاد و دفاع حقیقی بودهایم و طالبان و القاعده و داعش از جمله این انقلابهای بدلی بودند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به ویژگیها و مؤلفههای جهاد اسلامی و دفاع مقدس پرداخت و یادآور شد: نخستین مؤلفه جهاد اسلامی این است که به فرماندهی وصل است، که دارای عدالت، معنویت، شجاعت و انگیزههای خدایی است. همچنین اهداف دفاع مقدس آسمانی، عقلانی و منطقی بود.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه ادامه داد: دفاع مقدس با منطق فقهی و اخلاق اسلامی همراه بود، همانگونه که شاهد بودیم آیتاللهالعظمی سیستانی چه نهضتی را با پشتوانه فقهی و اخلاق اسلامی ایجاد کردند، آغازگر این نهضت امام راحل قدس سره بود.

وی با تصریح به اینکه منطق جمهوری اسلامی با منطق تکفیر داعش فرسنگها فاصله دارد، گفت: امروز جبهه استکبار باید بداند که منطق ما منطق کور داعشی نیست، منطق انفعال نیز نیست و ما در برابر همه زیادهخواهیهای مستکبران خواهیم ایستاد،؛ مستکبران داعش را آوردند تا چهره جهاد اسلامی را مخدوش کنند، اما همه باید بدانند که منطق ما با این گروهکهای منحرف متفاوت است.

مدیر حوزههای علمیه تصریح کرد: شورایعالی حوزههای علمیه، حوزه انقلابی را هدفگیری کرده و در دهها طرح و برنامه جهتگیری به این سمت است که راه جهاد در درون نظام آموزشی، اخلاقی، تربیتی، تبلیغی و فرهنگی حوزه وارد شود و در این زمینه گامهای مؤثری برداشته شده است.

آیتالله اعرافی از راهاندازی رشتههای جهاد اسلامی در حوزه علمیه خبر داد و اظهار داشت: شرط توفیق ما در این مصاف تمدنی این است که حوزه ما آموزش پاسخگو داشته باشد و به فضل الهی چند رشته در قلمروهای مربوط به جهاد اسلامی در حوزه تدوین شده و برخی از آنها در حال اجراست، همچنین مجمعهایی نیز در حوزه راهاندازی شده که راه را برای ترویج ارزشهای جهادی هموار میکند.

وی مطرح کرد: شجاعت، عبور از خط قرمزهای موهوم، نوآوری، خلاقیت و ابتکار از فرهنگهای جهاد اسلامی بوده که با این برنامهها تقویت خواهد شد.


 امام خمینی قدس سره پرچمداری انقلاب را به روحانیون سپردند

حجتالاسلام والمسلمین حیدر مصلحی نیز در این همایش گفت: پرچمداری نهضت و انقلاب از جانب امام راحل قدس سره بهدست روحانیت سپرده شد و روحانیت در طول انقلاب گامهای مهمی برداشته و رهبر انقلاب نیز در قسمت تاریخی بیانیه گام دوم انقلاب به این نقش پرداخته است.

وی تأکید کرد: در انقلاب و در طول این 40 سال، روحانیت نقش رهبری و عقبه اعتقادی نظام اسلامی را ایفا کرده است، دوم نقش روحانیت در تبیین مبانی و تشریح دفاع مقدس و سوم نقش این قشر در پیشبرد اهداف مقاومت بسیار چشمگیر بوده است. نقش چهارم نوع مدیریت روحانیت در بهکارگیری مردم در این نهضت امام خمینی قدس سره و بخشهای اقتصادی و مبارزه با فتنههای مختلف بوده است، در دوران دفاع مقدس دستگاههای دولتی چندان پای کار نبودند و بودجه تخصیص داده شده برای دفاع مقدس بین 13 تا 17 درصد کل بودجه کشور بود. اما امام راحل قدس سره عقبههای مردمی دفاع مقدس را تقویت کرد و ما در هیچ جنگ و انقلابی این حضور چشمگیر را یافت نمیکنیم.

پنجم نقش ائمه جماعات در رهبری این حرکت بود؛ بسیاری از افراد برای این سخن که اسرائیل 25 سال آینده را نخواهد دید و تأکید رهبری بر زانو زدن آمریکا، پوزخند میزنند، اما باید بدانیم اینها سخنان الهی است. در فتنه 88 که بنده وزیر بودم جوانان برای حفظ انقلاب پای کار آمدند.

حجتالاسلام والمسلمین مصلحی با بیان اینکه نقش جوانان در حرکت انقلاب بهعنوان ششمین محور و انتقال این تجربیات به آنان و مدیریت روحانیون بهعنوان پرچمداران انقلاب از دیگر محورهای مطرح شده است، افزود: امروز استکبار جهانی و سلطنتطلبان برای کشور 5 جلد کتاب تاریخ تألیف کردهاند و اگر ما مراقبت نکنیم این کتب وارد کشور و فضاهای علمی میشود، کمااینکه برخی از تاریخهای امروز نیز با دخل و تصرف صهیونیسم انجام شده است.

رئیس سازمان نشر آثار و ارزشهای مشارکت روحانیت در دفاع مقدس تصریح کرد: مستندسازی و تدوین تاریخ انقلاب تحت قیمومیت مقام معظم رهبری و فراخوان مقاله و راهاندازی کمیتههای لازم از دیگر محورهایی است که در حال شکلگیری است.


 تمدن اسلامی با محوریت ایران مهمترین چالش غرب است

سرلشگر سیدیحیی رحیم صفوی هم در این همایش به تشریح شرایط پیچیده و سرنوشتساز انقلاب اسلامی ایران از نظر مسایل سیاسی، فرهنگی و اقتصادی پرداخت و با بیان اینکه انقلاب ما در حال پوستاندازی است، گفت: جوانان ما زا نظر افکار، سلایق، آرزوها و ظاهر با ما متفاوت هستند و ما باید این تغییرات را درک کنیم. فاصله رخدادها به هم نزدیک شده و مجموعه مسایل به هم تأثیرگذار است و اگر این پیچ تاریخی را با سلامت گذراندیم، به پیروزی خواهیم رسید.

مشاور فرمانده کل قوا با تأکید بر نقش طلاب و روحانیون در تربیت و ساختن نسل جوان خاطرنشان کرد: اگر به جوانها نشان دهیم که عبور از شرایط نامطلوب به شرایط مطلوب چگونه است بسیاری از گرهها باز میشود؛ این سخن رهبر معظم انقلاب که امیدواریم که یک دولت حزبالهی بالا بیاید یک کد است که ما باید با استفاده از این کد به وضعیت خود پی ببریم.

وی گرایش به غرب، اصلاحات و نهضت مقاومت را سه گفتمان رایج جهان اسلام در دو قرن اخیر دانست و گفت: در 30 سال گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، گفتمان مقاومت را در کشور و جهان اسلام توسعه میدهند و ایشان، امام راحل قدس سره و سیدجمالالدین اسدآبادی از پیشوایان این گفتمان بودهاند.

دستیار و مشاور فرمانده کل قوا چالش فرهنگی و تمدنی اسلامی را از چالش‌‌های جهان غرب دانست و اظهار داشت: این چالش با محوریت ایران و رهبری رهبر معظم انقلاب ایجاد شده و فرهنگ لیبرال دموکراسی غرب را که مبتنی بر مادیگرایی است، زیر سؤال میبرد. غربیها مهمترین چالش خود را فرهنگ و تمدن اسلامی میدانند و اگر چه سعی کردند تغییر در نوع زندگی ایجاد کنند، هنوز بهصورت کامل موفق نشدهاند.

گفتنی است، در پایان این همایش، از 10 روحانی جانباز تجلیل و از چند کتاب در حوزه دفاع مقدس رونمایی شد.


خروج