*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤٠٦٨٥٢ ١٢:١٨ - 1398/02/10   الامان من اخطار الاسفار و الازمانآثار ماندگار شماره 588 ارسال به دوست نسخه چاپي


الامان من اخطار الاسفار و الازمانآثار ماندگار شماره 588

الامان من اخطار الاسفار و الازمان


رضی‌الدین بن علی‌بن موسی‌بن طاووس از اکابر علمای شیعه در قرن هفتم هجری بود که در شهر حله متولد شد. او در ابتدا نزد پدر و جدش ورام‌بن ابی‌فراس درس دینی خواند و پس از آن به کاظمین رفت و ادامه تحصیل داد. خیلی زود خود را از استاد بی‌نیاز دید و بقیه کتاب‌ها را خودش می‌فهمید. علامه حلی و علی‌بن عیسی اربلی از شاگردان او به شماره می‌روند. در سال 625ق به بغداد رفت و مدت طولانی به تربیت شاگردان و تدریس علوم مشغول بود. در این مدت از سوی خلیفه عباسی المستنصر، برای همکاری با دستگاه حکومتی دعوت می‌شد که به دلایلی قبول نکرد، اما در زمان هلاکوخان نقیب شیعیان شد...

 


از سید آثار ذیقیمتی در علوم مختلف بهخصوص دعا و زیارت بهجا مانده که اللهوف علی قتلی الطفوف، کشف المحجة لثمرة المهجه، الاقبال لصالح الاعمال و سعد السعود نمونهای از آن است. عاقبت سید در سال 664ق در حله درگذشت و در حرم حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام دفن شد.


 الامان من اخطار الاسفار و الازمان

کتاب الامان من اخطار الاسفار و الازمان، اثری جاویدان با موضوع آداب سفر و راه درمان امراض در سفر است که به قلم توانای سیدبن طاووس و به عربی نوشته شد. گفتهاند که اثر حاضر، نخستین کتاب در این موضوع است. از خصوصیت کتاب، ارائه دعاهایی است که مسافر باید در ازمنه و امکنه خاصی آن را بخواند. مؤلف در این کتاب بسیاری از اسناد روایات و کتب منبع آنها را ذکر نکرده؛ چراکه مقصود نویسنده عمل کردن به مطالب کتاب و سالم ماندن در سفر بوده، نه بحث و نظر درباره حدیث.


 انگیزه تألیف

به گفته خود مؤلف، انگیزهاش از تألیف این کتاب، ارائه خدمت و اطلاعات به مسافرانی بوده که در معرض مرض و خطرات مسیر سفر قرار دارند، لذا تصمیم گرفت تا کتابی بنویسد که حافظ انسان در سفر باشد.


 ساختار و محتوای کتاب

سیدبن طاووس مطالب «الامان» را در 13 باب تنظیم نموده که هر باب آن، خود در بردارنده چند فصل است.

باب اول در مورد چگونگی تصمیمگیری برای سفر و آنچه که مسافر قبل از خروج از منزل به آن نیاز دارد، میباشد.

باب دوم در بیان آنچه که مسافر باید برای ایمنی با خود به همراه داشته باشد است.

باب سوم در خصوص همسفران و زاد و توشهای که باید همراه مسافر باشد.

باب چهارم در مورد آداب پوشیدن کفش و به همراه داشتن اسلحه و وسایل ایمنی است.

باب پنجم شامل تعویذهایی است که مسافر در وقت سوار بودن بر مرکب باید آنها را بخواند.

باب ششم به ذکر کتابهایی که مسافر را در عبادت و سلامت روح کمک میکند، اختصاص دارد.

باب هفتم در بیان آداب و ادعیه در وقت خروج از منزل برای مسافرت است.

باب هشتم به دعاهایی اختصاص یافته که مسافر هنگام پیمودن راه باید بخواند و نیز شامل دعاهایی است که از حوادث نگرانکننده و به تأخیر افتادن سفر جلوگیری میکند.

باب نهم به مطالبی در آداب سفر با کشتی یا گذر مسافر از آب میپردازد.

باب دهم دعاهایی است که مسافر به هنگام فرود آمدن در منزلها باید بخواند و دعاهایی که به سبب آنها خود را از هراس و ترس برهاند.

در باب یازدهم مؤلف تجربیات خودش را در مسافرتها ذکر میکند.


 نسخههای موجود

از این کتاب نسخههایی موجود است از آن جمله: نسخه کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران که به خط حسینبن عمار بصری است؛ نسخه کتابخانه آیتالله مرعشی نجفی و نسخهای چاپ شده در نجف اشرف.


 ترجمه و چاپ

کتاب «الامان» به همت آقای عبدالعلی محمد شاهرودی به فارسی ترجمه و با نام «آداب سفر در فرهنگ نیایش» چاپ و منتشر شد.

متن اصلی الامان نیز توسط مؤسسه آلالبیت علیهم السلام در سال 1409ق چاپ شد که مزین به تحقیقاتی جامع و مفید است. در این تحقیق نام گیاهان و امراضی که در کتاب الامان آمده، از کتب منبع، استخراج و توضیح کافی پیرامون آن ذکر شد.


تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشیخروج