*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤٠٦٠٧٩ ١١:٢٧ - 1397/12/20   اخیتار مصباح السالکینآثار ماندگار شماره 583 ارسال به دوست نسخه چاپي


اخیتار مصباح السالکینآثار ماندگار شماره 583

اخیتار مصباح السالکین


کمال‌الدین میثم‌بن علی‌بن میثم بحرانی، از محدثان، فقها و متکلمان عالی‌قدر شیعه در قرن هفتم قمری بوده است. او نزد ابوالسعادات اسعدبن عبدالقادربن اسعد اصفهانی و کمال‌الدین علی‌بن سلیمان بحرانی علم آموخت. علی‌الظاهر مراتب علمی خود را در عراق به‌خصوص حله سپری نمود و پس از فراغت از تحصیل به بحرین بازگشت...


در روزگارش شهرت پیدا کرد و نزد علمای عصر جایگاه داشته است. گفتهاند که خواجه نصیر نزد او فقه خواند. عمده شهرت ابنمیثم در کلام است و حتی در شرحش بر نهجالبلاغه روش کلامی را اختیار کرده است.

از ایشان آثار ذیقیمتی برجا مانده که شرح المائة کلمة لنهجالبلاغة و قواعد المرام فی علم الکلام از آن جمله است. عاقبت ابنمیثم در سال 679ق درگذشت و گفته شد که در الدونج یا هلتا در ماحوز بحرین دفن شد.

 اختیار مصباح السالکین

مصباح السالکین، شرحی مبسوط بر نهجالبلاغه اثر وزین و با ارزش ابنمیثم بحرانی بوده که خودش به دلایلی از جمله سهولت استفاده کنندگان، آن را خلاصه نموده و نام اختیار مصباح السالکین بر آن نهاده است. این کتاب با نام شرح نهجالبلاغه الوسیط نیز شهرت دارد.

با آنکه ابنمیثم آثار فراوانی را نوشته، لکن برجستهترین اثر قلمی ایشان همین شرح نهجالبلاغه است. ایشان در نگارش این کتاب، به شروح نهجالبلاغه قبل از خود نظر و توجه داشت و گاه با نقل کلمات شارحان پیشین، به تأیید و تضعیف اقوال آنان میپردازد. گفته شده که ابنمیثم این کتاب را برای پسران عطاملک نظامالدین و مظفرالدین ابوالعباس علی نوشته است.

 ویژگیهای اختیار

کتاب اختیار با یک ویژگیهایی نوشته شده که مورد توجه علمای پس از خود قرار گرفت. برخی از آن ویژگیها این است: مؤلف در توضیح و تشریح کلمات امام متقیان علیه السلام، استفادههای بجا و شایستهای از قرآن کریم و نیز اقوال ادیبان داشته است.

مهمترین خصوصیت اختیار مصباح السالکین، صبغه کلامی و فلسفی داشتن آن است که باعث شده مفاهیم نهجالبلاغه به شکل عمیقتری مورد بررسی قرار بگیرد.

 نقدهای موجود بر اختیار

همین ویژگی مذکور یعنی صبغه کلامی و فلسفی داشتن، از سوی بسیاری از شارحان نهجالبلاغه مورد نقد قرار گرفته و دلیل آنان این است که طرح مسایل کلامی، مسایل دیگر را تحتالشعاع خود قرار داده است.

کثرت استناد به روایت غیرشیعی و ضعف استفاده از منابع شیعه از دیگر نقدهای وارده بر این کتاب است. همچنین نقدهایی در رابطه با مباحث ادبی و لغوی نیز بر این کتاب شده است.

 چاپ و نشر

این کتاب در سال 1366ش توسط انتشارات آستان قدس رضوی در یک جلد چاپ و منتشر شده که همراه با تحقیقات آقای محمدهادی امینی است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشیخروج