*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


روانشناسی شماره خبر: ٤٠٤٤٠٣ ١٤:١٤ - 1397/09/27   دختران بیشتر از ازدواج می‌ترسند یا پسران؟ ارسال به دوست نسخه چاپي


دختران بیشتر از ازدواج می‌ترسند یا پسران؟

دختران بیشتر از ازدواج می‌ترسند یا پسران؟


اختلال «گاموفوبیا» یا همان ترس از ازدواج، در افرادی دیده می‌شود که عموماً دارای برخی خصوصیات مشترک مثل کمبود عزت نفس هستند و این موضوع در پسران بیشتر دیده می‌شود. این افراد، عمیقاً به ازدواج بی‌میل نیستند؛ اما از ترس اضطراب به‌گونه‌ای رنج می‌برند که موجب مختل شدن عملکردشان می‌شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، «شکوفه اویار حسینی» کارشناس ارشد مشاوره، درباره تعریف و علل این ترس توضیحاتی داده که در ادامه خواهید خواند...

اختلال «گاموفوبیا» یا همان ترس از ازدواج، در افرادی دیده میشود که عموماً دارای برخی خصوصیات مشترک مثل کمبود عزت نفس هستند و این موضوع در پسران بیشتر دیده میشود. این افراد، عمیقاً به ازدواج بیمیل نیستند؛ اما از ترس اضطراب بهگونهای رنج میبرند که موجب مختل شدن عملکردشان میشود. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، «شکوفه اویار حسینی» کارشناس ارشد مشاوره، درباره تعریف و علل این ترس توضیحاتی داده که در ادامه خواهید خواند.

علائم اختلال گاموفوبیا

علائم فردی که دچار گاموفوبیاست با تمام جوانانی که در مرحله ازدواج، اضطراب را تجربه میکنند، تفاوت دارد. فردی که دچار ترس از ازدواج است، زمانی که صحبتی از ازدواج میشود یا موقعیتی پیش میآید از برخورد با موضوع اجتناب و پرخاشگری میکند یا در بسیاری از مواقع، علائم جسمی همچون تپش قلب، سرگیجه، تهوع و... را تجربه میکند.

دلایل ابتلا به این اختلال

 طلاق یا دعوای شدید والدین، میتواند موجب ترس از ازدواج یک جوان شود. در ضمن علائم ترس از ازدواج بر اثر تجارب رشدی یا محیطی حاصل میشود. افرادی که دچار ترس از ازدواج هستند، این ترس طبیعیشان با تجربه رشدی یا محیطی پیوند میخورد؛ برای مثال، بچهای که شاهد طلاق یا دعوای شدید و زدوخورد والدینش بوده، تمام این موارد، موجب تشدید یا ایجاد ترس میشود. یکی دیگر از دلایل ترس از ازدواج، ترس از تعهد و مسئولیتپذیری است. این افراد از تصور اینکه بعداز ازدواج، زندگی شخصی، اموال و حقوق قانونی خود را به اشتراک بگذارند، احساس واهمه و ناامنی دارند. داشتن زمینههای آسیب روانی هم میتواند زمینهساز ترس از ازدواج شود. داشتن پایه افسردگی، عزت نفس و اعتماد به نفس پایین، میتواند در مسئله ازدواج شدت پیدا کند یا دلایل شخصی چون درونگرا بودن یا ترس از صمیمیت نیز دخیل است.

زمان مشکلساز شدن گاموفوبیا

زمانی که علائم جسمی یا عملکرد اجتماعی فرد را تحت تأثیر قرار دهد و زندگی را ناکارآمد کند، گاموفوبیا مشکلساز شده است. اگر طول این ترسها بیشاز شش ماه باشد، فرد باید به فراخور تشخیص روانشناس، رفتار درمانی و دارو درمانی را آغاز کند.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج