*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤٠٤٠٥٩ ١٢:٣٥ - 1397/09/12   تأویل الآیات الظاهرة فی فضائل العترة الطاهرةآثار ماندگار شماره 572 ارسال به دوست نسخه چاپي


تأویل الآیات الظاهرة فی فضائل العترة الطاهرةآثار ماندگار شماره 572

تأویل الآیات الظاهرة فی فضائل العترة الطاهرة


سیدشرف‌الدین علی حسینی استرآبادی از علمای قرن دهم هجری، شاگرد شیخ نورالدین علی‌بن عبدالعالی معروف به محقق کرکی است. اگر چه تذکره‌ای از حیات علمی ایشان برای نسل‌های امروزی به‌جا نمانده، ولی از اثرشان می‌توان پی برد که ایشان در حدیث، تفسیر و علوم قرآنی تبحر و توانایی بالایی داشته است. در برخی منابع سال وفات او 940ق ذکر شد...

سیدشرفالدین علی حسینی استرآبادی از علمای قرن دهم هجری، شاگرد شیخ نورالدین علیبن عبدالعالی معروف به محقق کرکی است. اگر چه تذکرهای از حیات علمی ایشان برای نسلهای امروزی بهجا نمانده، ولی از اثرشان میتوان پی برد که ایشان در حدیث، تفسیر و علوم قرآنی تبحر و توانایی بالایی داشته است. در برخی منابع سال وفات او 940ق ذکر شد.

 تأویل الآیات الظاهرة فی فضائل العترة الطاهرة

کتاب «تأویل الآیات الظاهرة فی فضائل العترة الطاهرة» از آثار روایی تفسیری مکتب تشیع است که به قلم توانای سیدشرفالدین استرآبادی نوشته شد. او در این اثر به تفسیر آیاتی که در شأن و منزلت اهلبیت علیهم السلام نازل شده، پرداخته است.

در تفسیر آیات مورد نظر، از روایاتی که از خود معصومین علیهم السلام ذیل هر آیه وارد شده، استفاده شد و مؤلف در برخی موارد توضیحاتی را برای روشن شدن معنای آیه و روایت میآورد. میتوان چنین گفت که نویسنده در صدد تفسیر آیات، بهوسیله روایات نیست، بلکه خواسته آیات را به کمک روایات تأویل نماید و البته در تأویل به معنای باطنی نظر دارد. به هر حال این کتاب از بهترین تألیفات در موضوع خود شمرده شد و علمای پس از او، از این کتاب بهره بردهاند.

 انگیزه مؤلف

استرآبادی در مقدمه کتاب چنین مینویسد: «از آنجا که آیات فراوانی از قرآن، در شأن و مدح اهلبیت علیهم السلام و نکوهش دشمنان آنها میباشد و نیز با توجه به وجود روایات فراوانی که از سوی خود معصومین علیهم السلام در تفسیر و معنای آیات وارد شده، لذا تصمیم گرفتم تا تمام آن روایات را در یکجا جمع نمایم؛ چراکه این روایات در کتابهای مختلف بهصورت پراکنده وجود دارد و دسترس طالبان را به آنها دشوار نموده است.

 خصوصیات کتاب

از خصوصیات «تأویل الآیات الظاهرة» یکی این است که مؤلف در نقل روایات از منابع صحیح خاصه و عامه استفاده کرده است. کنزالفوائد کراچکی، کشف الغمة اربلی و کتابهای علامه حلی و بیشتر از همه، تفسیر علیبن ماهیار از معاصرین ثقةالاسلام کلینی از منابع مورد استفاده استرآبادی بوده است.

مؤلف به منظور سهولت بازیابی مطالب، تفسیرش را به ترتیب سورههای قرآن قرار داده که از سوره فاتحه آغاز و به سوره اخلاص ختم میشود. از آنجا که مؤلف به تفسیر آیات خاصی از قرآن که در شأن معصومین علیهم السلام هستند، میپردازد، لذا نام برخی از سورهها در کتاب تفسیریاش نیامده است.

 عنایت علما به کتاب

کتاب تأویل الآیات پس از نگارش مورد توجه و عنایت علمای شیعه قرار گرفته و بارها از سوی آنان، تلخیص، ترجمه و شرح شده است. شیخ علمبن سیفبن منصور نجفی، این کتاب را در سال 937 هجری خلاصه کرده و با نام جدید «جامع الفوائد و دافع المعاند» آن را منتشر نموده است.

آقای سیدروحالامین مختاری یکی از شارحین کتاب «تأویل الآیات» است.

 نسخه و چاپ

در حال حاضر شش نسخه از این کتاب در کتابخانه با ارزش آستان قدس رضوی موجود است. جامعه مدرسین قم این کتاب را در سال 1409ق و در یک جلد به چاپ رسانده که همراه با تحقیق آقای حسین استادولی نیز هست.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

 


خروج