*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤٠٣٩٧٥ ١٠:٤١ - 1397/09/06   الجواهر السنیة فی الاحادیث القدسیةآثار ماندگار شماره 571 ارسال به دوست نسخه چاپي


الجواهر السنیة فی الاحادیث القدسیةآثار ماندگار شماره 571

الجواهر السنیة فی الاحادیث القدسیة


محمدبن حسن‌بن علی‌بن حسین معروف به شیخ حر عاملی از بزرگان و محدثان امامیه است که سال 1033ق در یکی از روستاهای دمشق متولد شد. بخشی از درس‌های مقدماتی را نزد اقوام عالم خود خواند و آن‌گاه هجرت علمی‌اش را آغاز کرد. او طی سالیان طولانی در شهرهای گوناگون به کسب معارف دینی همت گماشت...

محمدبن حسنبن علیبن حسین معروف به شیخ حر عاملی از بزرگان و محدثان امامیه است که سال 1033ق در یکی از روستاهای دمشق متولد شد.

بخشی از درسهای مقدماتی را نزد اقوام عالم خود خواند و آنگاه هجرت علمیاش را آغاز کرد. او طی سالیان طولانی در شهرهای گوناگون به کسب معارف دینی همت گماشت و خود را به قله علم و عمل رساند. در حدود سال 1080ق به مشهد رفت و تا آخر عمر در آن سرزمین مقدس زیست، حلقه درسی تشکیل داد و به نگارش کتب و تربیت طلاب مشغول بود. از شیخ حر عاملی آثار ذیقیمتی به میراث مانده که الجواهر السنیة فی الاحادیث القدسیة یکی از آنهاست. ارتحال شیخ در سال 1104ق در مشهد اتفاق افتاد و آرامگاهش نیز در صحن حرم رضوی قرار دارد.

 الجواهر السنیة فی الاحادیث القدسیة

شیخ حر عاملی کتاب «الجواهر السنیة فی الاحادیث القدسیة» را به زبان عربی و در یک جلد نوشته است و به گفته خود ایشان نخستین کتابی است که احادیث قدسی را یکجا گردآوری نموده است. گذشته از جامع بودن کتاب، احادیثی که در آن فراهم آمده، مورد اتفاق دو فرقه شیعه و سنی است و هر دو گروه صحت اسناد آن روایات را تأیید نمودهاند و در مضمون آنها اجماع دارند و از کثرت روات، به حد تواتر رسیدهاند.

 انگیزه تألیف

شیخ حر معتقد است که ارائه چنین احادیثی با مواعظ بلیغ خود، میتواند مانع محکمی در برابر افکار شیطانی باشد و چون این روایات دارای استدلال و برهان قوی هستند، این کتاب از سایر کتب امتیاز و برتری دارد.

مؤلف با اعتقاد به این مطلب که همه کلمات پیامبر گرامی اسلام و ائمه اطهار علیهم السلام برگرفته از کلمات قدسی خداوند است، تصمیم به نگارش این کتاب گرفته تا آن سخنان گوهربار را در یکجا جمعآوری نماید و مورد استفاده انسانها قرار بگیرد و فهمها برای درک آن آماده باشد.

 محتوا و روش تألیف

کتاب، طبق ترتیب پیامبرانی که به سخنان قدسی، مخاطب قرار گرفتهاند، به ابوابی تقسیم شده است. بخشی از کلمات نورانی امامان معصوم علیهم السلام نیز در آخر کتاب و بهطور جداگانه آمده است. شیخ احادیثی را در باب فضیلت حضرت علی و سایر امامان علیهم السلام جمعآوری و در دو باب تنظیم کرده است:

باب اول؛ درباره احادیثی که از طریق محدثین شیعه وارد شده است.

باب دوم؛ درباره احادیثی که از طریق اهلسنت در کتب حدیثی درج شده است.

مؤلف در خاتمه به ذکر طرق روایت خویش از کتابهای مورد مراجعه خود پرداخت. الجواهر السنیة در مجموع شامل 691 حدیث قدسی است و بیشتر احادیث از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و به انسبن مالک، ابوهریره، ابنعباس و امام علی علیه السلام نقل شدهاند.

 ترجمه و چاپ

این کتاب، توسط آقای زینالعابدین کاظمی خلخالی به فارسی ترجمه شده و با عنوان جدید «کلیات حدیث قدسی» از سوی انتشار دهقان چاپ و منتشر شد.

همچنین ترجمه دیگری توسط آقای کریم فیضی تبریزی صورت گرفته که انتشارات قائم آلمحمد در قم توفیق نشر آن را داشته است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج