*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤٠٣١٦٣ ٠٨:٢٢ - 1397/07/10    نوادر المعجزات فی مناقب الائمة الهداة آثار ماندگار شماره 569 ارسال به دوست نسخه چاپي


 نوادر المعجزات فی مناقب الائمة الهداة آثار ماندگار شماره 569

نوادر المعجزات فی مناقب الائمة الهداة


ابوجعفر محمدبن جریربن رستم طبری از اعلام شیعه در قرن پنجم است. او معاصر با شیخ طوسی و نجاشی صاحب رجال بود و در کتاب‌های تراجم و رجالی، به‌خاطر تمییز با طبری کبیر شیعی و صاحب کتاب المسترشد فی الامامة، به صغیر معروف گشته است...

 

 

ابوجعفر محمدبن جریربن رستم طبری از اعلام شیعه در قرن پنجم است. او معاصر با شیخ طوسی و نجاشی صاحب رجال بود و در کتابهای تراجم و رجالی، بهخاطر تمییز با طبری کبیر شیعی و صاحب کتاب المسترشد فی الامامة، به صغیر معروف گشته است.

 ایشان از رجالیونی چون تلعکبری، ابوالمفضل شیبانی، جوهری صاحب کتاب مقتضب الاثر فی النص علی الائمة الهداة و ابوالتحف مصری روایت میکند. ایشان صاحب آثار با ارزش از جمله دلائل الامامة است و در بغداد میزیست.

نوادر المعجزات فی مناقب الائمة الهداة

از آثار فاخر ابوجعفر محمدبن جریر طبری، کتاب «نوادر المعجزات فی مناقب الائمة الهداة» است که به زبان عربی و در موضوع نقل معجزات و مناقب ائمه اطهار علیهم السلام نوشته شد. نویسنده در این کتاب فقط به نقل روایات اکتفا و از پرداختن به مباحث عقلی و استدلالی پرهیز کرده است و نیز سعی شده تا حد امکان، تمامی سلسله سند هر روایت را متذکر شود.

انگیزه تألیف

مؤلف خود انگیزهاش را از نگارش کتاب چنین بیان میکند: چون دیدم عدهای پس از نبی مکرم صلی الله علیه و آله و سلم، کسانی را برای خود بهعنوان پیشوا انتخاب کردند تا آنها را به مقاصد دنیویشان برساند و میخواستند معجزات ائمه اطهار علیهم السلام را انکار کنند «و ارادوا إطفاء نورالله بافواههم»، لذا بر آن شدم آنچه که ائمه بهعنوان معجزات الهی و دلائل و براهین اظهار داشتند و من آنها را شنیده و خواندهام را در کتابی تحت عنوان ذکر براهین و معجزات آنان جمعآوری نمایم تا حفظ و رساندن آن احادیث بر مردم آسان گردد.

ساختار و محتوا

نویسنده در آغاز، مقدمه مختصری را درباره مقامات و فضایل ائمه معصومین علیهم السلام بیان نمود و در ادامه متن اصلی کتابش را در قالب سیزده باب تنظیم کرده که در هر باب، در مورد یکی از امامان علیهم السلام و نیز حضرت فاطمه زهرا علیها السلام سخن رانده است.

ابواب این کتاب عبارتند از:

باب اول: درباره حضرت امیرالمؤمنین و شامل دو بخش است؛ بخش اول آن، به معجزاتی که از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در شأن حضرت نقل شده اختصاص دارد و بخش دوم، درباره معجزات نقل شده از سوی افراد مختلف در مقام امام اول است.

باب دوم؛ درباره حضرت زهرا علیها السلام میباشد. در این باب، بیشتر درباره اسامی مبارکه حضرت و علت نامگذاری، ازدواج و مهریه، منزل حضرت در بهشت، معجزات و فضایل آن حضرت سخن گفته شد. مؤلف در خلال این مباحث، از کیفیت حمل ایشان توسط حضرت خدیجه علیها السلام مباحثی را بیان نمود.

باب سوم: درباره معجزات امام حسن مجتبی علیه السلام،

باب چهارم درباره معجزات امام حسین علیه السلام.

ابوجعفر طبری ابواب کتاب را به همین صورت ادامه میدهد تا اینکه در باب سیزدهم، بهوجود مبارک خاتمالاوصیاء حضرت بقیةالله میپردازد. ایشان اخباری را جمعآوری نموده که درباره وجود حضرت صاحب الزمان و اوصاف ایشان از ائمه معصومین علیهم السلام وارد شده است. در این باب، به خبری که از امام صادق علیه السلام در تفسیر آیه 18 سوره شوری وارد شده، اشاره میشود و به مسایلی چون کیفیت دولت امام در زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، ظهور و برکات آن پرداخته شد.

چاپ و نشر

کتاب «نوادر المعجزات» توسط انتشارات مختلفی به چاپ رسیده و از آن جمله، انتشارات دارالمحجة البیضاء لبنان است که در سال 1426 اقدام به این کار کرده است. همچنین یک سال بعد، انتشارات «دلیل ما» این کتاب را با تحقیق آقای محمد اسدی در یک جلد به زیور طبع آراست.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج